Britax Multitech -turvaistuin

mietiskelijä--

onko kellään kokemuksia kyseisestä istuimesta? Olen tuota harkinnut seuraavaksi kaukalon jälkeen

3

1716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtura

      Meillä nyt muutaman kuukauden ollut käytössä. Arvokashan se oli, mutta kuulemma testien mukaan turvallisinkin. Vaatii hieman totuttelua istumisen ja niskatuen säädön kanssa, jotta lapsi mukavasti pystyy istumaan.

      Jos istuin asetetaan selkä menosuuntaan, vaatii aika reilusti tilaa, ja silti istuin jää melko pystyasentoon, meilläkin pojan pää välillä nukkuessa retkottaa eteenpäin, kun istuinta ei meidän autossa mahdu enempää kallistamaan. Meillä on Volvo V70 vuodelta 2002. Eli kovin pieniin autoihin ei istuinta kyllä selkä menosuuntaa mahdu asentamaan.

      Lisäksi istuimen edessä olevan penkin joutuu vetämään ihan eteen, jolloin etupenkillä istumiseen jää aika vähän tilaa, minä 160-senttisenä just mahdun istumaan.

      Istuin on sen verran työläs asentaa, ettei sitä sitten tuosta vain siirretä autosta toiseen, mutta käytössä on helppo säätää valjaita ja muita vipstaakeja. Kuitenkin alkukankeuden jälkeen olemme kaikki olleet todella tyytyväisiä istuimeen. Tarkoituksena on kuitenkin ostaa joku muukin edullisempi istuin ja joka on helpompi asentaa, jota voi sitten vaihdella muidenkin autojen välillä, ettei aina volvolla tarvi ajella.

    • hmm..

      Meillä on kans tuo istuin, ja ihan oon tykännyt. Ei se minusta niin vaikea ole siirtää autosta toiseen.. vöitä vaan vaihtelee.. en kylläkään saa sitä kovin kireälle ilman, etteikö se yhtään nojaisi etupenkkiin, siis kun on selkä menosuuntaan. Nojatessaan vähän etupenkkiin on kyllä tukevasti silloin kiinni. Minun tytön pääkin on hyvässä asennossa nukkuessaan.. ei retkota :) Olen siis tykännyt :)

      • Briitta'''

        Näyttää multitechillä olevan hintakartelli 349e tai sitten joitain kampanjoita olen nähnyt 319e hintaan osasta väreistä. (ne tietenkin, jotka eivät tahdo liikkua ;)

        Saksastahan tätä mallia ei voi tilataan,koska britax on tehnyt tämän pohjoismaisille markkinoille,koska suosituksen mukaan lapsen tulisi matkustaa selkä menosuuntaan ainakin kolmevuotiaaksi asti.

        Kokeilin tätä metsästää ruotsista, (edullinen kruunu),mutta ei niin edullinen,että olisi kannattanut tuottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      227
      6457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4532
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4185
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      37
      3677
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3489
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe