Britax Multitech -turvaistuin

mietiskelijä--

onko kellään kokemuksia kyseisestä istuimesta? Olen tuota harkinnut seuraavaksi kaukalon jälkeen

3

1693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtura

      Meillä nyt muutaman kuukauden ollut käytössä. Arvokashan se oli, mutta kuulemma testien mukaan turvallisinkin. Vaatii hieman totuttelua istumisen ja niskatuen säädön kanssa, jotta lapsi mukavasti pystyy istumaan.

      Jos istuin asetetaan selkä menosuuntaan, vaatii aika reilusti tilaa, ja silti istuin jää melko pystyasentoon, meilläkin pojan pää välillä nukkuessa retkottaa eteenpäin, kun istuinta ei meidän autossa mahdu enempää kallistamaan. Meillä on Volvo V70 vuodelta 2002. Eli kovin pieniin autoihin ei istuinta kyllä selkä menosuuntaa mahdu asentamaan.

      Lisäksi istuimen edessä olevan penkin joutuu vetämään ihan eteen, jolloin etupenkillä istumiseen jää aika vähän tilaa, minä 160-senttisenä just mahdun istumaan.

      Istuin on sen verran työläs asentaa, ettei sitä sitten tuosta vain siirretä autosta toiseen, mutta käytössä on helppo säätää valjaita ja muita vipstaakeja. Kuitenkin alkukankeuden jälkeen olemme kaikki olleet todella tyytyväisiä istuimeen. Tarkoituksena on kuitenkin ostaa joku muukin edullisempi istuin ja joka on helpompi asentaa, jota voi sitten vaihdella muidenkin autojen välillä, ettei aina volvolla tarvi ajella.

    • hmm..

      Meillä on kans tuo istuin, ja ihan oon tykännyt. Ei se minusta niin vaikea ole siirtää autosta toiseen.. vöitä vaan vaihtelee.. en kylläkään saa sitä kovin kireälle ilman, etteikö se yhtään nojaisi etupenkkiin, siis kun on selkä menosuuntaan. Nojatessaan vähän etupenkkiin on kyllä tukevasti silloin kiinni. Minun tytön pääkin on hyvässä asennossa nukkuessaan.. ei retkota :) Olen siis tykännyt :)

      • Briitta'''

        Näyttää multitechillä olevan hintakartelli 349e tai sitten joitain kampanjoita olen nähnyt 319e hintaan osasta väreistä. (ne tietenkin, jotka eivät tahdo liikkua ;)

        Saksastahan tätä mallia ei voi tilataan,koska britax on tehnyt tämän pohjoismaisille markkinoille,koska suosituksen mukaan lapsen tulisi matkustaa selkä menosuuntaan ainakin kolmevuotiaaksi asti.

        Kokeilin tätä metsästää ruotsista, (edullinen kruunu),mutta ei niin edullinen,että olisi kannattanut tuottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe