Silloin sinä

silloin minä
ja sanat soivat puiden laulussa
kuuntelin niiden ääntä
joiden sävelessä soi murheen airut
silloin minä
kun sanoja ei enää ollut
näin miten maailma katso, kiehui pisteeksi
olemattomaksi ikäväksi
kyyneleiden kanavaksi, virraksi
silloin minä
silloin sinä
5241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Runosi on niin surullisen kaunis,
koskettaen minussa jotain,
sielun kyyneleistä kipeää kohtaa.

Kiitos surullisen upeasta lukukokemuksesta.

Äänestä

"Tässä runossa ja näissä hienoissa sanoissasi voi kokea hetken jolloin kaikki olennainen hajoaa ympäriltäsi tuhansiksi sirpaleiksi kestäen kuitenkin kasassa ilman ainuttakaan sirpaletta ja kuinka koetun surun kyyneltulvalla ilman ainuttakaan kyyneltä voisi kuitenkin kastella kokonaisen kukkamaan mikäli se selviäisi ehjänä tuosta ympärillään raivoavasta myrskystä."

En tiedä mistä oikein sain aikaiseksi tuollaisen kuvauksen runostasi päähäni ja vielä, että kirjoitettuani sen tähän yhdistin päässäni laulut "aurinko paistaa ja vettä sattaa, taitaa..." sekä se vähän pahaenteisempi "myrsky repi puita taivas salamoi,myrsky...", jääden nyt sitten miettimään, että mitä niille vanhoille piioille oikein tehtiinkään silloin kuin sattaa ja paistaa yhtäaikaa.

On olemassa niin monenlaisia kyyneleitä niinkuin ilon, surun, liikutuksen ja raivon kyyneleitä, mutta onko olemassa kyyneleitä, joille ei ole olemassa syytä, ne vain olisivat kyyneleitä. Ei varmaankaan, mutta silti on olemassa iloa, surua, liikutusta ja raivoa ilman kyyneleitä. Eikö elämä olekin kaikessa ihanuudessaan aika epäoikeudenmukainen ja epätasapuolinen jakaessaan sitä mitä kukakin ja mikäkin saa rinnalleen ja milloin saa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tai toisinaan runo on vain runo - vailla henkilökohtaista viitekehystä?
    Mutta silti, hyvin analysoitu ja mietitty kommentti, ja alkuosa siitä voi olla jossain mielessä hyvinkin totta. Vaikka yksittäiset asiat olisivat hajallaan, on silti melko selvää, että
    pohjimmiltaan kaikki on osa kokonaisuutta, tai jonkinlaista kokonaisuuden virtaa, mitä kutsumme elämäksi.

    Äänestä

aina ja aina vaan samaa, upeaa melankoliaa ru-
nossasi. Joku runoilija nousee näistä lauseista-
si tyyliltään mieleen, mutten muista kuka. Sillä
tosin ole mitään väliäkään, koska Sinun runosihan
tässä on pääasia.

Surumielinen, mutta taidokas on runosi.

Äänestä

...runossasi kauniin rakkausrunon soinnin...

Hienosti kirjoitettu. Tykkäsin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtin kirjoitti:

silloin minä
ja sanat soivat puiden laulussa
kuuntelin niiden ääntä
joiden sävelessä soi murheen airut
silloin minä
kun sanoja ei enää ollut
näin miten maailma katso, kiehui pisteeksi
olemattomaksi ikäväksi
kyyneleiden kanavaksi, virraksi
silloin minä
silloin sinä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu