Käytössäni on "vanha" versio Frontpagesta, joka on mielestäni parempi kuin uudemmat.
Tiedän, että on olemassa paljon parempia ohjelmia, mutta...
Kysymys:
Kuinka saisin kotisivuni (tehty kokoon 1024x768) "keskitettyä" niin, että näytön resoluution muuttaminen ei vaikuttaisi.
Meinaan, jos jollain on suurempi resoluutio koneella asetettuna kuin tuo 1024x768, sivut eivät näkyisi "pienellä" vasemmassa yläkulmassa, vaan olisivat keskellä ja parhaassa tapauksessa oikean kokoisena?
Koittakaa ymmärtää.
Lisäksi: Millä koodilla saa poistettua vierityspalkit?
Kiitos.
Frontpage -apua tarvitaan
3
656
Vastaukset
"Käytössäni on "vanha" versio Frontpagesta, joka on mielestäni parempi kuin uudemmat."
Ei näihin kukaan viitsi neuvoa kun koko Frontpagen kehitys on lopetettu ja se ei ole ikinä tehnyt kunnollista koodia.
"Kuinka saisin kotisivuni (tehty kokoon 1024x768) "keskitettyä" niin, että näytön resoluution muuttaminen ei vaikuttaisi."
Unohda resoluutiot ja sivujen mitat suhteutettuna fonttikokoon ja CSS:n max-width, min-width yms. vipuja ohjaamaan skaalausta. Frontpage tekee rikkinäistä koodia eikä sillä tuollaista tehdä.- eli miksi sitten
vastasit. Niin, sori,en ole alkuperäinen........
eli miksi sitten kirjoitti:
vastasit. Niin, sori,en ole alkuperäinen........
CSS:lla min-width/max-width vivuilla alkaa vääntämään. Se taas on kysyjän ongelma jos tämän paskaohjelmalla ei homma ole mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595640Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1804574En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164082Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k523594- 513551
- 813327
- 113231
- 312779
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342371- 462317