Onko tietoa missä sairaaloissa tai lääkäriasemilla suomalainen saa otatettua verikokeen Välimeren maissa ( Italia, Ranska, Espanja)? Mistä saisi tietoa kyseisistä paikoista mieluiten suomenkielellä?
Vastaukset 7
- olisi kysymys?
???
- jossa tutkitaan
lääkkeen purevuutta sairauteen. Ei kai tällä saitilla tarvitse sairaskertomustaan tuoda julki.
Kysymys oli PAIKASTA, missä verikokeen voi otattaa ja josta tiedot lähetetään lääkärille Suomeen.
Onko oikeasti tietoa? - examen urinaire
jossa tutkitaan kirjoitti:
lääkkeen purevuutta sairauteen. Ei kai tällä saitilla tarvitse sairaskertomustaan tuoda julki.
Kysymys oli PAIKASTA, missä verikokeen voi otattaa ja josta tiedot lähetetään lääkärille Suomeen.
Onko oikeasti tietoa?laboratorioita on joka korttelissa, sen kus kävelet sisään ja sanot mitä haluat, tai annat lähetteen ranskaksi
saat itse hakea tulokset seuraavana päivänä tai samana iltana, ei niitä Suomeen lähetellä.
jos on joku erikoiskoe , voi kestää kauemmin.
tuosta lääkkeen purevuuskokeesta en ole ikinä kyllä kuullutkaan
onkohan se sama , kun esim.tehdään virtsakoe ja sen mukana "antibiogramme", että tietää mikä antibiootti tehoaa jos on jokin tulehdus pöpöön?
minä yleensä pyydän aina täydellisen verikokeen ja virtsakokeen samalla, kun kerran laboratorioon vaivaudun - kuullut
examen urinaire kirjoitti:
laboratorioita on joka korttelissa, sen kus kävelet sisään ja sanot mitä haluat, tai annat lähetteen ranskaksi
saat itse hakea tulokset seuraavana päivänä tai samana iltana, ei niitä Suomeen lähetellä.
jos on joku erikoiskoe , voi kestää kauemmin.
tuosta lääkkeen purevuuskokeesta en ole ikinä kyllä kuullutkaan
onkohan se sama , kun esim.tehdään virtsakoe ja sen mukana "antibiogramme", että tietää mikä antibiootti tehoaa jos on jokin tulehdus pöpöön?
minä yleensä pyydän aina täydellisen verikokeen ja virtsakokeen samalla, kun kerran laboratorioon vaivaudunsairaudesta - reuma?
- ihminen!
jossa tutkitaan kirjoitti:
lääkkeen purevuutta sairauteen. Ei kai tällä saitilla tarvitse sairaskertomustaan tuoda julki.
Kysymys oli PAIKASTA, missä verikokeen voi otattaa ja josta tiedot lähetetään lääkärille Suomeen.
Onko oikeasti tietoa?Kyselin vain mistä kokeesta on kysymys, koska kun hain tietoja ranskalaisilta sivuilta huomasin, että kaikki kokeet eivät suinkaan ole tässä maassa mahdollisia ilman lääkärin lähetettä.
....en aio kyllä etsiä enempää tietoa sinulle, kun noin jo tiuskaiset takaisin... - taisit ymmärtää väärin
ihminen! kirjoitti:
Kyselin vain mistä kokeesta on kysymys, koska kun hain tietoja ranskalaisilta sivuilta huomasin, että kaikki kokeet eivät suinkaan ole tässä maassa mahdollisia ilman lääkärin lähetettä.
....en aio kyllä etsiä enempää tietoa sinulle, kun noin jo tiuskaiset takaisin...lyhyen kommenttini. Sairaus ei koske minua vaan matkaseurueessani liikkuvaa nuorta henkilöä. Sairaus on juuri puhjennut ja siihen yritertään löytää lääke ja parhaiten teho näkyy verianalyysistä. En tiedä oletko ammattilainen kun en ole ainokassinen?
Enkä ole ärsyyntynyt vaan aivan lupsakka henkilö.
Asia on kuitenkin jo kunnossa. Kiitos vaivannäöstä!
- tehdään
verikokeita. Ota lääkärin lähete Suomesta tai sitten menette lääkäriin ja haette sen lähetteen, jos se ei muuten onnistu.Ranskassa yleislääkärin vastaanotto maksaa 22 euroa kerta ja lääkäreitä on joka pikkukylässäkin. Yleensä lähetteen tarvii siksi että sairausvakuutus korvaa verikokeet. Ja ehkä myös siksi että ymmärtävät mistä kokeesta ja mistä laajuudesta on kysymys.
Ellei korvausta tarvitse ja haluaa maksaa sen labrassa itse, niin normaalisti ottavat sen kokeen kuitenkin. Tulokset voi hakea labran tiskiltä jollei ole lähellä lääkäriä tai majoitusosoitetta jonne sen voisi lähettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052371Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as421628- 1151168
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411149Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2331071Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain58967- 83904
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,55851- 83821
- 55790
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215784- 93759
- 41726
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79668Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.31627- 58559
- 39545
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S27529Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast30522Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14510