vastuun siirtäminen IT-alalla

Onko tämä normaalia IT-alan menettelyä, että se mitä ei osata tehdä, siirretään eteenpäin? Todella vee-mäistä etenkin pienessä yhteisössä. Itselläni on tällä hetkellä kolmen työkaverin hommat hoidettavana, kun ovat siirrelleet niitä minulle kun itse eivät kuulemma osaa/halua puuttua asiaan. Pitäiskö tätä tulkita työpaikkakiusaamisena vai kavereiden huonona motivaationa?! Kyllä tosiaan meinaa pää räjähtää!
81465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hirveän usein valitettavasti näkee, että sitä mitä ei itse osata tehdä, yritetään kuitenkin. Pitkään.

Jos ei osaa, eikä ehdi opettelemaan (tai ei kannata siinä vaiheessa muuten), eikös se ole järkevintä siirtää eteenpäin jollekulle toiselle?

Sulla taitaa olla ongelmana se, ettet osaa sanoa ei. Opettele. Pyydä pomolta apua, jos et itse osaa.

Äänestä
  • Sepä minun yksi heikkous onkin. Tosin jos kieltäytyy, niin sitten se homma jää tekemättä kokonaan. Että semmoinen ongelma vaan.

    Äänestä

  • pää räjähtää kirjoitti:

    Sepä minun yksi heikkous onkin. Tosin jos kieltäytyy, niin sitten se homma jää tekemättä kokonaan. Että semmoinen ongelma vaan.

    Jos kieltäydyt ja hommat jää tekemättä, niin vastuu on sillä joka ne jättää tekemättä. Nyt jos sinä jätät tekemättä, niin sinä myös kärsit muiden puolesta. Opi sanomaan ei, tai sinulla ei ole tulevaisuutta tällä alalla.

    Äänestä

  • -------------- kirjoitti:

    Jos kieltäydyt ja hommat jää tekemättä, niin vastuu on sillä joka ne jättää tekemättä. Nyt jos sinä jätät tekemättä, niin sinä myös kärsit muiden puolesta. Opi sanomaan ei, tai sinulla ei ole tulevaisuutta tällä alalla.

    Kun joku tarjoaa hommia niin arvioi heti äänekkäästi ja laajalle joukolle sekä selkeästi kauanko sulle homman tekemiseen todellisuudessa menee. Jos menee kuukausi koska on muutakin duunia, niin sitten kerrot että 1kk menee koska on näitä ja noita muitakin hommia. Sitten kysy että mikä tehdään niistä ensin?

    Noin menetellen ei tarvi koskaan sanoa ei, noin mä teen. Hommat vähenee kummasti (halutessasi niin) ja siipeilijät kiertävät ekan kokeilunsa jälkeen kaukaa.

    Äänestä

Ongelman yleisyys johtuu siitä, ettei tietoalalle koulututeta esimiehiä/työnjohtoa. Niille ei ole koulutusohjelmaa, vrt rakennusmestarit joita koulutetaan taas. Yritykset eivät myöskään satsaa esimiesten pitkäjänteiseen kouluttamiseeen.

Nythän tilanne on se että esimieheksi suostuu joku reppana, joka saa tittelin anopille kerrottavaksi. Taidot, ja usein myös motivaatio, puuttuvat eikä esimiestyöllä ole yleensä edes mitään tavoitteita. Yrityksen johdon tulisi herätä tähän asiaan, koska se laskee suoraan tuottavuutta.

Äänestä
  • Tuo oli tyhjentävästi sanottu. Näin se menee. Isoissa firmoissa tuppaa olemaan IT-puolen esimiestasolla päähänpotkittavia ja alaisten manipuloitavissa olevia >50 vuotiaita esimiehiä jotka ovat pudonneet jo kelkasta.

    Äänestä

Lakikin sanoo, että työt tulevat esimiehen kautta. Jos eivät tule, niin firma on lain mukaan vastuussa siitäkin :)

Työnantajalla on sekä oikeus että velvollisuus ohjata työtä. Joten käytäpä tuota velvollisuus kohtaa ja keskustele paljon enemmän töistäsi esimiehesi kanssa, joka on ryssinyt hommansa. Eiköhän se ala ymmärtää vaikka ei ymmärräkään.

Äänestä

Seuraavan kerran, kun joku tulee tuomaan hommia, sano, että keskustelee sun projektipäällikön kanssa. Hän priorisoi hommat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pää räjähtää kirjoitti:

Onko tämä normaalia IT-alan menettelyä, että se mitä ei osata tehdä, siirretään eteenpäin? Todella vee-mäistä etenkin pienessä yhteisössä. Itselläni on tällä hetkellä kolmen työkaverin hommat hoidettavana, kun ovat siirrelleet niitä minulle kun itse eivät kuulemma osaa/halua puuttua asiaan. Pitäiskö tätä tulkita työpaikkakiusaamisena vai kavereiden huonona motivaationa?! Kyllä tosiaan meinaa pää räjähtää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu