Virikkeitä uuteen häkkiin?

Hei!
Teimme viikko sitten uuden ison häkin marsuille ja pitäisi keksiä sinne virikkeitä. Häkki on 2x 120x60cm
Eli, otan ilomielin virike-ideoita vastaan. Melko halpoja pitäisi olla, koska minulla ei ole kuin 30e virike rahaa. :)
5284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Erikokoiset kivet, puupölykät (esim. halot), muovikori (siitä saa tehtyä helposti pesäkopin tai pedin), pyyhkeet (esim. pinnoihin puukkipojilla -> riippumatto), pajusilta, erikokoiset oksat...

Jnejne. Mielikuvitus käytöön, daa...

Äänestä

Myös pehmoputkia ja -petejä, esim. marsufoorumin myydään-palstalla on myynnissä tuollaisia ja sieltä voi tilata tai ottaa mallia ja tehdä itse. Patalapuista saa kasattua tunnelin tai "nopan" myös, eivätkä maksa paljoa kpl. Marsufoorumilla on keskustelua asiasta:
http://www.marsut.net/keskustelut/index.php?topic=3337.0

Äänestä

En its ole oikein lämmennyt kagas tunneleille joten sovelsin kaverini ideaa ja tein köydestä tunnelin.

Siihen tarvitaan köyttä, 4 pitkäää pätkäää puuvillalankaa ja pringlespurkki

Pringlespurkki toimii tekovaihessa tukena ja se poistetaan lopuksi. Köyttä kieritetään purkin ympärille ja uusi kierros solmitaan aina aikaisempaaan kösi kierokseen. Solmut kannattaa tehdä ainakin neljään kohtaa/kierros. Tunnelin reikä on todellisuudessa isompi kuin pringlespurkki koska köyttä ei saa tiukalle.

Köysi tunneli on purujen päällä luonnollisen näköinen. Ja häkin siivouksen yhteydessä purut lähtee siitä ihan ravistelemalla.

Köyttä voi ostaa isoista rautakaupoista juuri sen verran kuin tarvitsee. Käyden pituus lasketaan näin:

Laske ensin pringlespurkin piiri. Ja köyden halkaisija. Sitten päätät kuinka pitkän tunnelin haluat.

Laske kuinka monta kierrosta köyttä menee puteken ymärille sitten kieros määrä kerrotaan piirillä.

Minä ostin köyttä 630cm.

Äänestä
  • HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!
    IHAN VITUN TYHMÄ IDEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    VOI LOLLERO SENTÄÄN! OOT IHAN HINTTITYS!
    SÄ OOT SITTEN IHAN ÄÄRRETTÖMÄN LAPSELLINEN!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö kirjoitti:

Hei!
Teimme viikko sitten uuden ison häkin marsuille ja pitäisi keksiä sinne virikkeitä. Häkki on 2x 120x60cm
Eli, otan ilomielin virike-ideoita vastaan. Melko halpoja pitäisi olla, koska minulla ei ole kuin 30e virike rahaa. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu