Primolut kuukautishäiriöihin

Huolissaan ja ymmällään

Sain primolutia pitkittyneisiin menkkoihin, kestäneet jo reippaasti yli kaksi viikkoa. Muutakin epäsäännöllisyyttä on ollut.

Gyne sanoi että kuurin pitäisi lopettaa ylimääräinen vuoto 2-3 päivässä. Mulla on vasta kolmas päivä meneillään, mutta vuoto on edelleen suht runsasta eli ei siis ole niukentunutkaan. Samoin menkkakipuja on myös selvästi.

Kuinka kauan muilta on mennyt, kun ylimääräinen vuoto lakkaa kuurin aloittamisen jälkeen ?

3

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itselläni myös

      Tutkittiinko sulta syytä noihin kuukautishäiriöihin? Kuulostaa kummalliselta jos ei tutkittu. Mulla nimittäin on PCOS ja se aiheuttaa erilaisia kuukautishäiriöitä, joko pitkää kiertoa tai toisaalta toisille aiheuttaa hyvin runsaita tai pitkittyneitä kuukautisia ja mulle ainakin gyne sanoi että e-pillerit on paras tapa pitää häiriöt kurissa. Koska jos mä käyttäisin Primolutia tai Terolutia niin se auttaisi vain niin kauan kuin niitä käyttää.

      • Huolissaan...

        Olen menossa lisätutkimuksiin. PCOS oireita mulla ei ole. Gyne on edelleen sitä mieltä, että kyseessä on hormonihäiriö, mutta menen jatkotutkimuksiin kuitenkin. Se voi gyneni mukaan olla myös polyyppi (todennäköisin) tai myooma.


      • RunsasVuotoinen
        Huolissaan... kirjoitti:

        Olen menossa lisätutkimuksiin. PCOS oireita mulla ei ole. Gyne on edelleen sitä mieltä, että kyseessä on hormonihäiriö, mutta menen jatkotutkimuksiin kuitenkin. Se voi gyneni mukaan olla myös polyyppi (todennäköisin) tai myooma.

        Mulle on lekurini määrännyt pahimpaan, siis litratolkulla tulevaan vuotoon Caprilon 500 mg 2x3 päivässä. Vanha kunnon verenvuotoa hillitsevä lääke, jota käytetään myös nenäverenvuotoihin ja muihin, että vaan ketuttaa tämä ikuinen vuoto. Olen 50 v käpy ja Ennenaikaiset Vaihdevuodet olleet 28-vuotiaasta asti. Kiva olla luonnonoikku, joka kerran kuussa muuttuu vampyyriksi.!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      470
      3457
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      115
      2622
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2152
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      167
      1977
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      12
      1891
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1796
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      94
      1611
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      43
      1494
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      355
      1336
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      35
      1333
    Aihe