Hammaslaakari taaperolle

Onko joku vienyt 2 vuotiaansa hammaslaakarille tarkistukseen, itsella suunnitelmissa.
Miten on onnistunut ja mita pitaisi ennakoida.
7408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Terveysaseman hammaslääkärille vein silloisen pari vuotiaan poikani tarkistukseen, kun hän oli lyönyt purukalustonsa pöydän reunaan ja ikenet vähän kärsi. Kannattaa ottaa lapselle joku suosikkilelu mukaan ja harjoitella kotona hammaslääkärillä käyttäytymistä. Meillä harjoiteltiin suun avaamista, että äiti ja isä auottiin suuta ja ns. tutkittiin toistemme suita, niin poikakin innostui ja halusi tutkia myöskin. Kun lääkärille sitten mentiin, niin aluksi ei meinannut suostua avaamaan suuta ja vähän pientä huutoa siinä tuli, mutta rohkeni sitten, kun lääkäri antoi pojalle pari tarraa. Poikaa ei istutettu tuoliin hän vain seisoi paikallaan ja antoi loppujen lopuksi lääkärin tutkia. Tarkastuksen jälkeen poika sai pitää tarrat sekä sai hammasharjan mukaan :) Hyvällä mielin on puhunut hammaslääkärille menosta vieläkin, vaikka tapauksesta on jo noin neljä kuukautta aikaa :)

Äänestä

ainakin kehotetaan varaamaan aika hampulääkärille, kun muksu täyttää vuoden...

Äänestä

kun lapsi lähestyy 2v ikää tulee kutsu hammaslääkäriin tarkastukseen, jossa lapselle tehdään sylkitesti. Siinä selviää suun bakteeritilanne eli onko jo lapselle tarttunut kariesbakteeri.

Äänestä

hammaslääkärillä vasta 5 vuotiaana. Sitä ennen käyntejä suuhygienistillä. Eka käynti 1 vuotiaana ja seurrava oli nyt juuri kun tyttö täyttää pian 2.

Äänestä
  • eka käynti 6kk sit toka 3 v

    Äänestä

  • .............. kirjoitti:

    eka käynti 6kk sit toka 3 v

    Eka kerta 7kk ja seuraava kerta 3v. Nämä meillä suuhygienistillä. Mut mitehä senkin sit muistaa varata!?!

    Äänestä

  • Mikkelissä. kirjoitti:

    Eka kerta 7kk ja seuraava kerta 3v. Nämä meillä suuhygienistillä. Mut mitehä senkin sit muistaa varata!?!

    Kutsuttiinko teidät hampilääkärille vai pitikö aika varata itse?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietamaton kirjoitti:

Onko joku vienyt 2 vuotiaansa hammaslaakarille tarkistukseen, itsella suunnitelmissa.
Miten on onnistunut ja mita pitaisi ennakoida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu