Mitä mieltä olette, onko väärin toimittu, ettei koiraa lenkkeilytetä sanan varsinaisessa mielessä (että hihna pantaan ja kävelytielle mars) vaan koiraa juoksutetaan sen sijaan vapaana päivittäin turvallisella alueella (umpikorvessa vaihtelevassa maastossa)...?
Onko tuo hihnalenkitys siis välttämätöntä siitä nähden, että koiraa ulkoilutetaan vapaana, ja se saa juosta tuolloin mielin määrin, oman jaksamisensa mukaan valvovan silmän alla?
Koira on vuoden ikäinen, sitä on hihnassa lenkkeilytetty ja hihnakäyttäytymistä sille opetettu, mutta nykyään meillä on pääpaino vapaana juoksuttamisessa.
Onko tämä jotenkin väärin?
Tulimpahan tässä miettineeksi...
Onko tuo hihnalenkitys siis välttämätöntä siitä nähden, että koiraa ulkoilutetaan vapaana, ja se saa juosta tuolloin mielin määrin, oman jaksamisensa mukaan valvovan silmän alla?
Koira on vuoden ikäinen, sitä on hihnassa lenkkeilytetty ja hihnakäyttäytymistä sille opetettu, mutta nykyään meillä on pääpaino vapaana juoksuttamisessa.
Onko tämä jotenkin väärin?
Tulimpahan tässä miettineeksi...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihan okei kunhan koira toimii myös muissa ympäristöissä ok.
hihnassa lenkkeily on asuinpaikasta riippumatta koiralle hyväksi. Vapaus on vapautta;) Myös maaseudulla asuvat koirat saavat isäntäänsä aivan erityisen kontaktin juuri hihnassa lenkkeillessään. Mietippä ite.. Avaat oven koiralle ja seisot itse kalsarit jalassa katsomassa kun koira heittää persoonalleen sopivia kuvioita.. Tai sitten pukeudut, istut koiran viereesi ja kuljette arvokkaasti toistanne kunioitten raitilla. On siinä eroa;) Liika vapaus ei ole kellekkään hyväksi, eikä varsinkaan ihmisen ja koiran suhteelle. Molemmat pärjää ilman toistaan,mutta yhdessä ne on tiimi.
Me asutaan pikkukaupungin taajamassa, mutta käydään lähes päivittäin ihan täysin maalla =) jossa koiralla riittää lääniä juoksennella kuitenkin "ohjauksen" alla.
Koira on peruskoulutettu, peruskäskyt ja vähän extraakin on hallussa, onhan palveluskoirarotua, eli ei ole mikään "mehtäläinen" tämä koira =)
Paljon touhutaan tuolla vapaanakin ollessa, eli ei ole sitä, että koira vain lasketaan luontoon kirmaamaan ja ite seistään tumput suorina, vaan suoritetaan yhessä mm. kontaktiharjotuksia, etsintää yms yms...
Kontaktinotto meillä toimii hyvin, koira ottaa oma-aloitteisesti kontaktia, tai välittömästi kontaktisanan kuultuaan...
Nyt mietinkin, että kun tuo vapaana kirmailu ja samalla puuhastelu on meille mieleen, niin pitääkö SILTI myös säännöllisesti lenkityttää hihnassa.
Ehkä vähän outo kysymys/ajatus, mutta kysyvä ei tunnu tieltä eksyvän... =)
vielä. Jos ajatellaan perheitä jotka asuvat maalla, koira saa olla vaikka päivän isolla tontillaan vapaasti ja olla mukana vaikka navettatöissä, mihin se enää hihnakävelyjä tarvitsee ? Eikö tuollainen olekaan jokaisen koiran unelma ?
Kaikka lukemaan Veikko Huovisen "Kylän koirat" ja miettikää sitten onko se teidän remmissä nätisti ja arvokkaasti kulkeva koira oikeasti onnellinen.
Avaat oven koiralle ja seisot itse kalsarit jalassa katsomassa kun koira heittää persoonalleen sopivia kuvioita..
Ihan mieletön kuvio metsälenkin jälkeen. Yhä edelleen kuvio on ok jos koira osaa käyttäytyä muissakin osa-alueissa hyvin.
väännäp
rautalangasta 27.3.2009 klo 17.46
vielä. Jos ajatellaan perheitä jotka asuvat maalla, koira saa olla vaikka päivän isolla tontillaan vapaasti ja olla mukana vaikka navettatöissä, mihin se enää hihnakävelyjä tarvitsee ? Eikö tuollainen olekaan jokaisen koiran unelma ?
Se on cityihmisen unelma koiranpidosta, ei koiran. Eikä maalla asuminen ei välttämättä tarvitse navettaa. Mikä muuten sai kirjoittajan ajattelemaan että koira saisi paahtaa vapaana maalla. Tyhmyyskö?
"jos koira osaa käyttäytyä muissakin osa-alueissa hyvin."
Missä hemmetin osa-alueissa...???
Yritetäänkö sitä nyt puhua niin fiksusti niin fiksusti...?
Minusta koiralle miljoona kertaa kivempaa on olla vapaana ja touhuta ihmisen kanssa kuin kävellä hihnassa.
Itse vien koiraani päivittäin metsään leikkimään ja touhuumaan, ja siitäkös naapurin mummot innostui kun ei meidän koiraa lenkitetä yleisillä lenkkipoluilla. Olen saanut palautetta mm. miksi en ikinä vie koiraani lenkille tai koirapuistoon.
Koirallani on olemassa ns. luottokoirat joiden kanssa se peuhaa.
Eli jos tarjoat koiralle myös aktiviteetteja samalla kun olette ulkona ei se minusta enää kaipaa remmi lenkkejä. Kunhan välillä muistelette miten siinä hihnassa oltiinkaan.
Olen minäkin miettinyt, että saattaapi naapurit olla kummissaan, että no johan on, ku eivät ikinä koiraansa lenkkeilytä =)
Meidän koira rakastaa lumihangessa peuhaamista, kesäisin järvessä mynstäämistä, ja metsässä suoritetut erilaiset etsimis-, haku- ja kontaktileikit ovat erittäin tervetulleita meidän vesselille.
Hihnassa toki muistetaan harjoitella kulkemista, mutta ihan perinteiset hihnalenkit on jääny vähemmälle...
Kunhan opettaa koiransa kulkemaan myös hihnassa.
Ihan vain siksi, että joskus voi joutua vaikka matkustamaan ja on hyvä jos koira osaa olla myös hihnassa.
Joskus ihminen voi sairastua ja koiralle pitää hankkia hoitaja. Silloinkin on hyötyä, että koira kulkee nätisti narun päässä.
Riippuu koirasta, että miten usein pitää harjoitella ja opittuaan vielä muistutella.