Häh tervaleppää

Kuulkaas immeiset kaikki ne 'tervalepät' jotka te kaupasta haette on ihan tavallista harmaaleppää. Olen omasta metsästä itse kaatanut, sahannut omalla sirkkelillä ja höylöittänyt kumpaakin plaatua. Harmaaleppä oli aluksi jopa tervaleppää punaisempaa. Nyt vuoden jälkeen ne ovat seinällä aivan saman näköisiä.
41485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eroa niillä sitten on käytännössä? siis saunan ja saunomisen kannalta.

tervaleppä kuullostaa hienommalta, joten siitä voi repiä paremman hinnan?

Äänestä
  • Ainakin nimi: Tervaleppä (Alnus glutinosa) vs. Harmaaleppä (Alnus incana).

    Minkäs sille voi jos joku myy harmaaleppää tervaleppänä.

    Mulla tosin on pysynyt tervaleppä punertavana, jokseenkin samanlaisena kuin uutena. Pinnassa on tosin saunasuoja, joten vaikuttaakohan se ?

    Äänestä

Tervalepässä on tervan tuoksu, kuten nimikin sanoo...

Äänestä

suurin osa myytävästä lepästä tulee suomeen virosta ja puolasta täällä se jälkikäsitellään on sitten tervaleppää tai harmaata .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jlo kirjoitti:

Kuulkaas immeiset kaikki ne 'tervalepät' jotka te kaupasta haette on ihan tavallista harmaaleppää. Olen omasta metsästä itse kaatanut, sahannut omalla sirkkelillä ja höylöittänyt kumpaakin plaatua. Harmaaleppä oli aluksi jopa tervaleppää punaisempaa. Nyt vuoden jälkeen ne ovat seinällä aivan saman näköisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu