Pez Azul

Nimetön

Hei,
olemme lähdössä pääsiäisenä Tjäreborin matkalle Puerto de la Cruziin ja hotellimme on Pez Azul.
Onko kukaan majaillut tuossa hotellissa ja minkälaisia kokemuksia on hotellista?
Otimme buffetaamiaisen, jouduimme maksamaan siitä lisämaksua 32,- eur per nuppi, mahtaakohan olla summan arvoinen?
Parvekkeen valitsimme ylärinteeseen päin, onkohan sieltä näköala Teidelle?
Keskustaan on 1,6 km matka, eli varmaan kiipeämistä taas riittää!
Mutta odotamme jo kovasti matkaa!

Terv Tuisku

11

5212

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Senorita:)

      Neljä vuotta sitten majoituimme siellä, ja tänä vuonna kävimme kurkistamassa hotellin allas-aluetta että josko olisi hieman kunnostettu mm. portaat jotka nousevat allasalueelle. Samat vihreät kuluneet matot näyttivät olevan.
      Silloin kun majoituimme ko. hotelliin saimme lisämaksullisen huoneen Teidelle päin, mutta yllätys oli aikamoinen kun saimme katutason alapuolelta huoneen! Näköalat, arvata saattaa. Tjäreborgin oppaan mukaan ei siinä lisämaksussa puhuta mitään Teide näköalasta vaan ainoastaan Teidelle päin. Huone oli aikansa palvelleen näköinen, emme hyväksyneet tätä ja saimme kuin saimmekin vaihdettua parempaan elikkä remontoituun huoneistoon jo seuraavana päivänä, josta oli kauniit näköalat niin merelle kuin Teidellekin. Ei oppaan avustuksella vaan hotellin esimies järjesti tuon "muuton" parempaan huoneistoon.Hotellin henkilökunta yrittää parhaansa että vieraat viihtyvät.
      Aamiainen oli joka aamu samanlainen, aika vaatimaton, en tiedä olisiko muuttunut.
      Liikenteen meluun tottui. Palvelu oli ystävällistä, auringonottotiloja oli myös talon toisella puolella. Edullinen, melko vaatimaton hotelli, siivous oli ihan hyvää.
      Kivalla paikalla, niin ala kuin yläkaupunkiin ja hotellin lähellä on pari pientä markettia ja yläkaupungissa isompi supermarketti.
      Varmasti joku osaa kertoa tämän hetkisen tason.
      Niin ja hotellin edessä on bussipysäkki, bussilla pääsee mukavasti esim. La Orotavaan, suosittelen, jos enemmän tykkää bussilla reissata niin kannattaa ostaa bonobuss kortti jolla reissaaminen tulee vielä edullisemmaksi.
      Oikein hyvää matkaa!

    • Aguila
    • Hiljan Puertosta tullut

      Vuosia sitten olin hotellin yläkerroksessa. En muuta juuri muista, kun oli pienen pieni parveke, mutta Teidelle kyllä näkyi, mutta muistaakseni toisisssa kerroksissa parveke isompi. Näkyy varmasti hyvin näkymiä, jos ei ihan alakerroksissa. Ison tien vastapäätä on Casablanca hotelli, ja sen reunaa kulkee ns kävelytie ja siitä voi mukavasti mennä keskustaan, vaikka mäkiin saa tottua missä vain. Ihanaa lomaa, ei ainakaan tälläistä lumisohjoa ole.

    • Dona Juana

      Mahtaakohan se olla vielä siellä? Sieltä sai "ryppyperunoita" kera kolmen soosin ja hyvän palvelun.

      • reggio

        Kuukausi sitten majailimme viikon tässä hotellissa. Huone 3. kerroksessa, parveke alamäkeen eli altaalle päin. Kaunis vehreä ja kukkiva allasalue, lämmitetty isohko allas. Huone hyvin siisti, hyvä varustelu keittonurkkauksessa, jääkaappi. Ainoa miinus ikävän kovat vuoteet.. Liikenteen ääni ei yhtään häirinnyt.
        Teiden huippuhan ei aina näy mihinkään, vaan on pilvessä. Ihan tarpeeksi hyvin se näkyi sitten kun näkyi esim. hotellin edestä kadun varresta sen rotkon yli. Ja kuka sitä näköalaa aina parvekkeeltansa on ihailemassa? Rannan aallonmurtajaltakin näkyy hienosti!
        Ravintolan palveluita emme käyttäneet. Aamupala huoneessa parvekkeella nautittuna oli kivampi kuin pimeä alakerran buffet.
        Kerrosten käytävät olivat kyllä huonosti valaistuja ja kulumisen/huonon työn jälkiä näkyvissä. Mutta hissit toimivat hienosti ja henkilökunta oli ystävällistä.
        Ilman muuta menisimme Pez Azuliin uudelleen!


    • kohtamenossa

      Muistaako joku minkälainen astiavarustus keittokomerossa oli? Kattila, paistinpannu?

    • Lomamatkustelija

      Hei,

      Pez Azulissa viikon majoittuneena Tjäreborin kautta, kerron omat kokemukseni, vaikka ketju jo hieman vanha onkin.

      -allas oli ylimyrkytetty kemikaaleilla, eikä allasalueella ole suihkumahdollisuutta
      -keittiön kaappi kuhisi ötököitä ja koko huone haisi homeelta, saimme onneksi vaihdettua oppaan avustuksella toiseen huoneeseen.
      -ei koneellista/minkäänlaista ilmanvaihtoa saati ilmastointia

      respassa ystävällinen henkilökunta
      aulassa savuke- ja juoma-automaatti
      riittävä keittovarustus (kahvinkeitin, hella, liesituuletin, mikro, jääkaappi&pakastelokero, 2hh astiasto, paistinpannu ja kattila
      hiustenkuivaaja (tosin melko tehoton)

      Menisin ensi kerralla toiseen hotelliin.

    • Anonyymi

      Olin ko hotellissa viimeksi viime vuonna, ja kyllä siellä allasalueella silloinkin suihku oli, niin kuin aina ennenkin. Olen asunut Pez Asumissa neljä kertaa.

    • Anonyymi

      Kauhee läävä. Samoin koko puerto. HIRVEE paikka. Inglesissä on kaikki paremmin. On eloa ja iloa sekä kansainvälistä tunnelmaa. Ei samanlaista kuoleman porteilla kiukuttelua kuin puertossa.

    • Anonyymi

      Pez Azulin ongelma on, että yläpuolella asuvien askeleet ja muut äänet kuuluvat alapuolella asuvalle aivan katastrofaalisesti. Samanlaista olen kokenut vain kerran Riikassa vuosia sitten.

    • Anonyymi

      Olimme viikon hotelli Pez Azul hotellissa, parempi yksiö, oli ihan ok.
      Ainoastaan 2 päivää ei toiminut netti.
      Palvelu oli hyvää.
      24.11-01.12.2024.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1631
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1030
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      924
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      563
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      531
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe