Olen muuttamassa huhtikuulla takaisin Kokkolaan. Mitä salia suosittelisit? Löydän googlella tietenkin vaihtoehtoja, mutta haluaisin kokemusperäisiä tietoja. Olen mies.
Kuntosali
Paluumuttajalle.
525686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
tervetuloa vaan tänne mutta suosittelen kovasti tavallista lenkkeilyä luonnossa...ei ihminen tarvitse mitään kuntosaleja ja katso nytkin ulos,aurinko paistaa upeasti ja linnut laulaa...lenkkarit jalkaan ja luontoon...unohda hikiset salit!!!
liikkumaan ulkona kun on "lama".
Urheilutalo on hyvä. Olen käynyt jo vuosia. Ok porukkaa, hyvät laitteet, suosittelen
Ei muuta kun menet tuonne uudelle asuntomessu alueelle. Ja nostelet isoja kiviä syliisi,ja ota isoin kivi mukaan kotiisi , voit treenata kotona aivan ilmateeks. Tuskin kaupunki yhdestä kivestä konkaan mene.
valtakunnan sali on ohikulkutiellä.
monia biljardi saleja löytyy keskustasta.
vastauksia?
Pitkänsillankadulla Piukkis, vain naisille. Medirex, uimahallilla ja nyt kohta avataan Anttilaan ihan uusi. Ladyline torikadulla ja rantakadulla vielä yksi. Nimi ei tule mieleen. Kaikki varteenotettavia. Toisissa jäsenyys ja jotkut ihan kerta/kk/vuosikortilla.
Kannattaa Googlettaa niin saa parempaa tietoa!! =)
Löydän googlella tietenkin vaihtoehtoja, mutta haluaisin kokemusperäisiä tietoja. Olen mies
Notta mahtaako mies mennä piukkikseen tai ladylineen...hmm xD
Joo, en sit lukenut kunnolla "olen mies" Sori... Toivottavasti löydät kivan paikan!! Treeni-iloa!
tietenkin käyttänyt googlea. Kaipaankin syvällisempää, kokemusperäistä tietoa. Esim. missä on paras ilmapiiri, jne.
Mikä uusi Anttilaan?
paras sali urheilutalo ei epäilystä
ole hyvä?
on salia ku painut töihin.
sen jälkeen löydät itsellesi sopivan.Mutta jos haluat monipuolisesti harjoitella ihan laitteilla tai kolistella ihan kunnolla niin suuntaa suoraan urheilutalolle.Mukavaa porukkaa,enimmäkseen miehiä mutta aina joitain kaunottariakin paikalla.
Kokemusperäistä tietoa saa, kun käy kokeilemassa.
Mikä, missä, milloin, mitä kuuluu?
En suosittele kyselemään suosituksia.
Olen nainen.
Uusi paikka joka aukeaa Anttilaan on Kuntokeskus ROK löytyy googlella. Perus rautaa ja kuulemma David laitteistoa ja kun nettisivuilla hinnastoa kattoo ni ei oo sali silläkään pilattu...
Se uus paikka Anttilan alakerrassa, kävin kattomassa paikan ja hyvältä näytti ja iso jumppasali oli ainakin. e
kokemusta hommasta tai edes koulutusta?
Kokkolan lehden mukaan molemmat liikunnanohjaajia.
varsinaisesti lainkaan? Teoreettinen pohja saattanee olla kunnossa? Onko muu?
Molemmat ovat toimineet pitemmän aikaan kuntosaliohjaajina joten kokemusta on. Heiltä saa henkilökohtaiset ohjelmat kuin myös ravintoneuvontaa. Ovat aikaisemmin toimineet mm. actilifellä kun se oli vielä edes kohtuu tasoinen paikka. Rok on ehdottomasti kokkolan tasokkain paikka!
En ole saanut vielä kovinkaan hyvää vastausta. Valintani on vielä tekemättä. Actilifekö on ollut kohtuu tasoinen, vaan ei enää? Kertovat kuitenkin kotisivuillaan olevansa kaupungin viihtyisin? Olen käynytkin siellä aikaisemmin. Viihtyisyys on niin ja näin, kun on käyttänyt käynyt todellisilla saleillakin eteläisessä Suomessa? Mihin perustuu väittämä Rok:n tasokkuudesta? En ole käynyt siellä.
Actilifen vapaa-paino on puoli on pieni ja erittäin ahdas. Ilmastointi on myös onneton, eikä laitteet yksinkertaisesti riitä kunnon treenamiseen. Henkilöt, jotka pitivät palvelun tason korkealla siellä ovat kaikki lähteneet. Eli viihtyvyys tätä nykyä olematon! Rokissa on osaava sekä palveleva henkilökunta, erinomaiset laitteet sekä runsaasti tilaa. Ei myöskään jäsenyys pakkoa! Tämän takia Actilifeltä siirtyy paljon asiakkaita sinne... Päätös on sinun joten suosittelen tutustumaan ja tekemään valintasi sen perusteella. Uskon että jatkossa näemme sinut Rokissa treenin merkeissä!
koko tieto-taito on nyt sitten vain Rokissa? Ja se viihtyvyyskin laski samassa, kun henkilöt vaihtuivat? On hivenen vaikeaa tietää kaikkia hienosäätöjä näin 300 km päästä.
Rokin henkilökunta on entisiä Actilifen työntekijöitä, jotka ovat siis laittaneet oman salin pystyyn. Eipä tuonne Actilifelle jäänyt montaa pätevää henkilöä ja uudet tulokkaatkaan ei sali hommista tuntuis tietävän! Mutta kuten sanoin kokeilemalla se selviää!!!
tarjottavanaan mitään uutta. Vanhan toistoa
saisi jossain näistä asiallista ja tehokasta ohjausta, eikä vain tyhjiä sanoja?
vapaaehtoisia, syventävää tukiopetusta antavaa henkilöä?
myös sinusta uusi ihminen.
törmäilkäämme.
Miksei vanha ?
vakuuttunut. En ole saanut vieläkään kunnon vastausta. Serkkuni suosittelee edelleen Actilifeä. Uskoisikohan häntä vai ei? Olen hän joka aloitti tämän viestin.
on edelleen kateissa. En ole vielä sitoutunut mihinkään niistä. En ole saanut välttämättä kovinkaan hyvää kuvaa mistään näistä.
Etelässä olikin viihdekeskuksia, eikä hikistä ja huonosti ilmastoitua salia. Suositukset ovat edelleen tervetulleita.
on paras. Kokemusta löytyypi actilifesta, joka ei sekään kyllä huono ole.
Riippuu vähän mitä salilta hakee ja minkälaista treeniä kaipaan. Pystyn opastamaan urheilutalolla. Laita msili osoite mihin voi vastata.
Hei,
tervetuloa Kokkolaan.
Kokkolassa on monenlaisia kuntosaleja.
Mielestäni urheilutalo on tosibodaajille ja etenkin miehille.
Paikka ei ole kovin viihtyisä, mutta ajaa kai asiansa.
Actilifessa sen sijaan on panostettu viihtyvyyteenkin.
Käytössä on juoksumattoja ym. kuvaruutuineen.
Kuntosalilaitteet ovat moderneja ja kuntosalilla käy myös naisia.
Rock on uusin Kokkolassa ja soveltuu enemmän Actilifen kanssa samaan sarjaan.
Hinnat kuntosaleilla vaihtelevat. Urheilutalo on selkeästi halvin vaihtoehto.
Actilife pitää yllä jäsenyyksiä ja Rock ilmeisesti vie jäsenyyksiin kyllästyneet asiakkaat Actilifelta.
puolesta , täällä on vaan on niin paljon noita latvalahoja , mikä näkyy tässäkin vastausviidakossa ! Ps. on täällä fiksujakin mutta nämä häiriköt sotkee noilla älypää vastauksilla AINA asialliset avaukset !
Rantakadun Actilifea. Suosittelen.
Jos olet mies ja haet kuntosalia mihin pääsee lähestulkoon milloin vain, niin ainoa vaihtoehto mielestäni on urheilutalo. Porukka on ok ja kannustavaa, aina otetaan uusi kaveri mukaan. 7 vuotta olen itse käynyt eikä ole kokemusta muista, MUTTA EI TARVITSEKAAN OLLA! Laitteisto on maan parhaimmistoa...
TERVETULOA!
Vaihdoin itse keväällä ROKKIIN. Perusteluina oli se, että palvelu on parempaa ja ammattitaitoisempaa henkilökuntaa. Ystävällisyys on ROKIN valttikortti. Toiseksi ilmastointi toimii ja sali on iso. Olin Actilifessa pitkään, mutta kyllästyin itse siihen sekavuuteen ja huonoon palveluun. Samoin ilmastointi oli heikkoa tasoa.
rok:ssa välineet vapailla painoilla harjoitteluun on minimaaliset?
Ystävällisyys? Miten niin? Miten se on todettavissa?
On ainakin miesten puolella todella epäpätevää ohjausta.
Itse aikanaan siellä kävinn ja huomasin sen. Ei osata edes oikein neuvoa perustreeni tekniikoita.
Huomaahan sen kun katsoo miesohjaajien omaakin kroppaa, ei kyllä tosiaankaan näytä siltä että olisi joskus treenattu oikeen.
vilustuin Rokissa toukokuun alkupuolella. Syynä oli liian voimakas ilmastointi? Ainakin kylmä oli.
myös omaohjaajapalvelu, vaikka sellaista ei juuri olekaan muuta kuin teoriassa. Ja sekin vähä on ala-arvoista. Apua ongelmiin on lähes turha edes kysyä.
kyllä sen jokainen pieni ötökkäkin tajuaa että tuonne keskikaupungin päästöihin kuolee, jos siellä peräti jopa hengästymistasossa vedetään "ilmaa" kehkoihin.., vai vetääkö nämä kaupungin kuntopaikat ilmansa jollain pillilllä merenrannalta?
Itse käyn sekä Lady linella että Rokissa. Ostin Rokkiin 10x kortin, koska pidän salin väljyydestä, sopivasta lämpötilasta ja kanssatreenaajista. Myös aukioloajat olivat paremmat kuin vakkarisali Lady linellä.
Suosittelen ketjun aloittajaa tutustumaan kaikkiin saleihin, eli kertakäynti jokaiseen (Rok, actilife, urheilutalo) ja sitten teet päätöksen sen mukaan mikä sopii sinulle parhaiten.
tervetuloa joukkoon, hymyillän kun tavataan ;)
myös minä pidän ala-arvoisena. Ei toimi ja toteudu kuin kotisivuilla turhina ja toteutumattomina sanoina.
Joten älä astu ainakaan siihen ansaan.
Osaa oikein kirjoittaa, miten voi arvostella toisten ammattitaitoa.... Monikossa miesohjaajat ja kyseisellä salilla ei ole kuin yksi mies töissä. Ketä katsellut ja missä.
sinä itse käytät Kokkolassa?
Hei! Itse olen ollut Actilifen jäsen aiemmin, vuoden vaihteen jälkeen ohjaajat ovat aikalailla vaihtuneet ja itse en ole syttynyt kauheasti siihen.. nyt kävin testaamassa Rokin tunnin, ja ilmasto siellä salissa oli ihanan raikas, toisin kuin actilifella. Myös ohjaajistatykkäsin tosi paljon, he ovat vanhoja actilifen työntekijöitä. Ehkäpä syksyllä enemmän jumppailtua tulee..kesä menee ulkoillessa. Ladylinesta ei kokemusta, mutta itse kallistuisin lopulta uuden Rokin puoleen.
palveluja. Itse olen jäsen ja puolisolla käyntikortti. Emme ole löytäneet sopivampaakaan vaihtoehtoa.
atmosfäärist. Ketään muuta samalla linjalla.
Aivan liian vähän keskustelua kuntosaleista, lisää näitä.