Aika tyrmistyttävä uutinen pääkaupunkiseudulta. Saton upouudet kerrostalot on jouduttu tyhjentämään asukkaista ja tavaroista. Syynä kosteusvauriot, ranennevirheet, kosteitten tilojen kalistukset puuttuneet jne.
Kyllä hävettäis olla rakennusmies.
Onko suomessa joskus ylpeilty rakentamisen huippuosaamisella???
Kyllä hävettäis olla rakennusmies.
Onko suomessa joskus ylpeilty rakentamisen huippuosaamisella???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pääkaupunkiseudulla on käytössä pimeätä työvoimaa. Pääasiassa virolaisia, puolalaisia, venäläisiä. Rakennusliikkeillä tulee nämä bisnekset omaan nilkkaan.
rakennuttaja, toinen firma on raskentanut ja tehnyt virheet, eikö?
Miksihän rakennuksia ei ole tarkastettu ennen kuin ihmiset on päästetty muuttamaan niihin.
Jokin Suomen rakennus politiikassa mättää.
paitsi että kuka ne tarkastaa ja hyväksyy? onko rakennustarkastajakin ulkomaalainen? jos se on vaikka savimajasta tullut sambo ja sille ei pesuhuoneen kallistukset ole ihan niin justiin...
rakennusfirma x rakentaa/rakennuttaa ja sopivan ajankohdan tullessa laitetaan nurin. eipä ole enää keneltä niitä korvauksia vaaditaan, kun aletaan huomaamaan isoja virheitä.
enää ole kuin virolaisia, puolalaisia ja venäläisiä duunareita. Aikataulut on myös niin tiukat ettei rakenteet ehdi mitenkään kuivumaan ennen niiden pinnoittamista joten ei ne virheet ole suomalaisten timpureiden syytä ainakaan. Syylliset löytyy viimekädessä rahoitus puolelta.
ollut manintaa rakennusliike Halosen rakentamisesta ja venkuloinnista virheiden korjaamisessa.
paikallaan. Olkaapa varovaisia kun mainitsette nimiä. Kaikki syylliset tai rikollista toimintaa harjoittavat eivät välttämättä niele asioitten esille tuomista.
Eiköhän sekin asia ratkaista kuluttajariitalautakunnassa.
Saton rakennuttamien talojen puutteet loistavat suurin kirjaimin tämän päivän hesarissa ja sotkamolaisen rakennusliike halosen työnlaatu ja korjausten laiminlyöminen ja kieroilu ilman lainkirjaimen väiintuloa ovat myös tiedossa.
rakennusfirmojen omistajille ja vankilaan.
Rakennusten tarkastamista myös parannettava.
Koko suomalainen rakennusala kärsii. Nyt on lama ja lapaset naulassa. Se olisi hyvä, jos olisi brikstereitä ja kirvesmiehiä. Niin hirret hakattaisiin oikea-aikaisesti ja kivet ladottaisiin takkoihin oikeaoppisesti. Ja kaikkinainen hallinnointi ja "asunnontarkastus" business saataisiin asian tiimoilta loppumaan.
Rintamamiehet osasi asiat, puita sahattiin ja höylättiin tarpeenmukaan ja muurarit tuli tilauksesta. Ja nämä talot on vieläkin terveimpiä taloja tässä maassa. Ja ennenkaikkea ne oli sellaisia, että tavallisetkin ihmiset pystyi maksamaan niitä ilman miljoonien markkojen velkataakkaa.
Ehkä siinä tavassa toimia oli jotain oikein?
olisi tänä päivänä liian halpa, silloin ei raha liiku, eihän niin voi toimia.
Tuollainen talo jossa on yksi tai kaksi kerrosta ja sydänmuuri keskellä ja pesutilat ulkorakennuksessa olisi idioottivarma rakennus siinä mielessä ettei kosteusongelmia pääsisi syntymään. Ei tarvittaisi monenlaisia myrkkyjä kosteuseristeeksi jne. Sitten pitää olla tehokkaat ilmavaihtolaitteet näitä myrkkyjä tuulettamaan. Yksinkertaiset edulliset rakenteet olisi helppo ja erittäin halpa toteuttaa. Rakennuskustannukset olisi vain murto-osa nykytalojen kustannuksista. Esim. puru on loistava eriste mutta liekö senkään käyttö enää sallittua? Kaikki tarvikkeet pitää ostaa nykisin kalliilla kaupasta?!!
Pitäisikin suunnitella tuollainen talo itselle ja alkaa vaan tekemään, siinäpä olisi byrokraateilla ihmettelemistä.
talopaketteja joissa pesutilat toisessa rakennuksessa on jo markkinoilla.