Saako valmiina

Sain vanhat Philipsin kaiuttimet jossa ei ole kaiutinkaapelia mukana, liitäntä takana on vähän samantapainen kuin kuvassa: http://s708.photobucket.com/albums/ww84/tahejo/?action=view¤t=kaksoisjohto.jpg
elikkä kaiutinjohdon pitäisi haarautua ja - liittimiin.
Saako tälläista johtoa mistään valmiina???
4358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nainen ja tekniikka. Johdon päät kuoritaan ja tökätään noihin jousikuormitteisiin liittimiin sellaisenaan. Eli painat sitä mustaa tai punaista muoviläppyrää ja tökit kaiutin johdon sisään.
Johtoa saa melkein mistä tahansa honkkarista tms.kaupasta kaiutinjohto nimellä.
Se toinen liitin on rca ja niitäkin saa mistä vaan.

Äänestä
  • rca-liitimiä tähän kaiutiun asiaan.

    Äänestä

  • Esimerkkejä: http://www.autostudio.fi/index.php?cPath=42_47
    Joo elikkä kaikissa rauta,- tavara- ja halpamarketeissa tuota myös myydään. Yleensä metri tavarana. Johdon päät voi vaikka puukolla viistosti viiltää/kuoria, kuparisäikeet paljaaksi. Kannattaa kotona arvioida sitten minkä verran sitä johtoa tarviit, että ei ehkä edellä olleita "kaapelikeloja". Sopivana johdin kokona voi pitää vaikka 1,5 neliömillimetristä kaiutin johtoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helmiina60 kirjoitti:

Sain vanhat Philipsin kaiuttimet jossa ei ole kaiutinkaapelia mukana, liitäntä takana on vähän samantapainen kuin kuvassa: http://s708.photobucket.com/albums/ww84/tahejo/?action=view¤t=kaksoisjohto.jpg
elikkä kaiutinjohdon pitäisi haarautua ja - liittimiin.
Saako tälläista johtoa mistään valmiina???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu