3310:n akku

Turhautunut

Hei!

Onko muilla samoja ongelmia. Minulla on ollut n.2 vuotta Nokian 3310 malli. Kun soitan, akku saattaa tyhjentyä alle 10 sekunnissa ja kun joku soittaa minulle, ei ongelmaa ole ja voi puhua kuinka kauan tahansa. Tämä vaikka akku olisi ollut latingissa läpi yönkin. Onko vika akussa vai puhelimessa. Kaverilla oli sama vika, osti uuden akun, ei auttanut. Onko kännyköissä joku puheluikä, koska entinen 6110 teki saman tempun 2 vuoden jälkeen ja laskurit näyttää n. 100 tuntia?

8

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • znnn

      tuo niitä räjähtäviä tarvikeakkuja,jotka eivät ole Nokian omaa tuotantoa?

      • Turhautunut

        Kyllä akku on alkuperäinen Nokian BMC-3 3.6V akku. Made in CZECH REPUBLIC. Ni-MH. Tuli alkuperäisenä mukana Teleringiltä ostaessa.
        Ongelma vaan alkaa käydä kukkaron päälle, kun 2 vuotta ja uusi kännykkä.


      • Li-ion akkuun
        Turhautunut kirjoitti:

        Kyllä akku on alkuperäinen Nokian BMC-3 3.6V akku. Made in CZECH REPUBLIC. Ni-MH. Tuli alkuperäisenä mukana Teleringiltä ostaessa.
        Ongelma vaan alkaa käydä kukkaron päälle, kun 2 vuotta ja uusi kännykkä.

        Vaihda Li-ion akkuun. Kun nuo Nimh akut menevät looppuun menee niiden kapasiteetti niin huonoksi että aivan yhtäkkiä lopahtaa puhelu vaikka palkit näyttäisivätkin hyvää lataustilaa. Li-ion on muutenkin käytöltään parempi. Se kun tykkää että sitä pidetään enimmäkseen täydessä latauksessa. Näin löytyy kapasiteettia pitkiinkin puheluihin jos tarve vaatii. Minulla on ollut INSMAT tarvikeakkuja, ne ova erinomaisia ja halvempia kuin alkuperäiset NOKIA akut!!!


    • 3510i:hin!

      vaikka

    • Täällä myös

      Oma 3310 on kärsinyt siitä että puhuttaessa puhelimen akku tyhjenee nopeasti, ja kun virran katkettua yritän käynnistää niin lähteehän se käyntiin ja virtaa näyttäisi olevan vielä vaikka kuinka.

      Huomio: Vaihdoin akun uuteen ja vähän homma lieveni mutta samaa efektiä on havaittavissa edelleen.

      Valmiusaikaa piisaa vaikka kuinkan mutta puheluita puhelin ei juuri siedä. Outoa, homma sama akusta riippumatta.

      Noh, toivottavasti uusissa malleissa näistä lastentaudeista olisi jo VIHDOINKI päästy eroon!

    • Mummohenkilö

      Sama vika mutta pitkän käytön jälkeen. Koetan juuri löäytää 3310:een akkua. Mistä saisi helsinkiläinen ostaa, tietääkö kukaan??

    • Softmicro

      Kyseessä näyttää olevan niin uusi malli, ettei tavallisella kuluttajalla ole vielä tietoa tästä. Oletko "alan miehiä" vai mistä sait 3310:n käyttöösi?

    • Anonyymi

      Äly puhelin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      72
      3215
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2525
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2166
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2095
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1992
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1614
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1590
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1283
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1198
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe