Pulau Redang

Malesiaan syksyllä

Hei matkailun ystävät, olen lähdössä Redangille elo syyskuun vaihteessa. Enkä tiedä kohteesta mitään, siksi olisin kiitollinen jos saisin joltakin omakohtaisia kokemuksia. Onko saaren hintataso palveluiden ja ruuan/oluen suhteen suomeen verrattuna missä suhteessa. Kaikki tieto on tervetullut.

3

1238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terimakasi

      Samaan paikkaan ollaan vaimoni kanssa menossa elo syyskuun vaihteessa, ja kaikki tieto olisi kohteesta paikallaan. Lähinnä kiinnostaisi tietää onko hintataso saarella suomen hintoihin nähden missä mitta puussa, ja miten saarella liikkuminen paikasta toiseen onnistuu(koska teitä ei näytä satelliitti kuvien perusteella olevan juuri lainkaan). Onko saarella liikuttava taxi veneiden välityksellä vai miten. Ja sekin kiinnostaa onko koralliriutat heti hotellin rannan tuntumassa vai hieman kauempana.

      • Chumba

        Kertokaa nyt hyvät ihmiset, jotka siellä olette keväällä 2009 käyneet, että millaista siellä oli? Kiinnostaisi lähteä vuonna 2010 reissuun Pulau Redangille. MIkä oli siis hintataso: ruoka ja bungalowit? Entä onko totta, että rannalta käsin pääsee näkemään snorklaamalla hyviä kohteita?


      • el
        Chumba kirjoitti:

        Kertokaa nyt hyvät ihmiset, jotka siellä olette keväällä 2009 käyneet, että millaista siellä oli? Kiinnostaisi lähteä vuonna 2010 reissuun Pulau Redangille. MIkä oli siis hintataso: ruoka ja bungalowit? Entä onko totta, että rannalta käsin pääsee näkemään snorklaamalla hyviä kohteita?

        Redangille lähtö todella kannattaa. Saari on pieni, eikä sieltä löydy ostosmahdollisuuksia eikä ruoka-, juomapaikoissakaan ole paljoa valinnanvaraa, mutta muuten se on pala taivasta maan päällä. Itse suosittelen Pasir Panjagin rantaa, miltä suurin osa resorteista löytyykin. Coral Redang on ehdottomasti sen helmi. Desagreen Redang Beach Resort sijaitsee aivan sen vieressä valmistuen tänä kesänä vihdoin viiden vuoden rakentamisen jälkeen. Näiden edustalla hiekka on silkisen pehmeää ja snorkklaus- ja sukelluskohteet todella alkavat aivan rannasta. Ruokailu tapahtuu lounas- ja päivällisaikaan resortin ravintolasta, iltaelämä pienestä rantabaarista. Naapurustossa löytyy pari halvempaa nuorison ja reppureissaajien suosimaa resorttia rantadiskoineen ja bilispöytineen. Saman rannan toiselta poukamalta löytyy laadukkaampi ja ainakin tyyriimpi Laguna hotelli sekä varmaan aivan mukava Redang Beach Hotel, mutta hah-heidän puolella lahdenpoukamaa rannalle on huuhtoutunut kuollutta terävää korallikiveä.
        Saarelle pääsee joko vene- tai lentokonekyydillä. Kummatkin on helpointa varata yöpymisvarauksen yhteydessä. Useimmat Malesialaiset matkakohteet tarjoavat valmiita paketteja, mutta spostitse pystyy kyllä varaamaan yksittäisiä öitäkin niin pitkään kuin tahtoo.
        Itse olen yöpynyt Coraln Beach Resortin bungalowissa, jotka olivat aivan mukavaa perustasoa. Käväisin myös katsastamassa paikan hotellihuoneet, jotka ovat toki edullisempia, mutta niiltä puuttuvat omat parvekkeet/patiot, missä istuskella. Joskaan eipä niitä välttämättä tarvita, rantatuolilla -baarissa sitä aikaa tuli lomaillessa vietettyä. Muutoin hintataso saarella on hieman mannerta kalliimpi, mutta kun saarelta ei tosiaan löydy kuin resorttien omat ravintolat, ei sitä tule tuhlatuksikaan. Tuontioluen saa noin kahdella eurolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      103
      1769
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1535
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1058
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      46
      953
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      94
      938
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      931
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe