Eli pitääkö paikkansa että kamerat joissa APS-C kokoinen kenno, af toimii vain jos aukko on suurempi kuin f/6.5?
Tuollainen Minoltan 100-400mm ilmeisesti aika rajoilla telepäässä tarkennuksen toimivuuden kanssa.
500/8 toimii ilmeisesti vain kinokennoisissa!
Valovoimaahan telessä pitää olla. Millaisia Minoltan telejä on foorumilaisilla käytössä, miksei muitakin.
F/6.5
4
662
Vastaukset
- moinen on
Extenderin kanssa moni putki toimii vain jos aukko suurempi kuin f/5.6
Muutenhan nuo pelittää autofokuksella niinkuin pitääkin.- tieto muualla
Minoltan Af-järkkäreissä on aina ollut automaattitarkennuksen minimivaatimuksena f/6,7 eikä f/5,6 kuten Canikonin vehkeissä. Sonyllä tuskin voi asiat sen kummemmin olla, muutoin menetettäisiin toimivuus mm. tuon 100-400 zoomin tai 400/4,5 1,4x telejatkeen kanssa.
800/8 peilitele onkin jo erikoisempi tapaus. Sen kanssa ei muuten toimi kuin keskimmäinen tarkennuspiste. Ilmeisesti tämän objektiivin kanssa on sillai, että VALOVOIMA on T/8 ja aukko onkin hieman luvattua suurempi, siis f/6,7 luokkaa, mahdollistaen keskimmäisen AF-sensorin toiminnan.
Peilitelen tapauksessa aukon ja valovoiman ero selittyy apupeilillä, joka blokkaa osan etulinssistä sisään pyrkivästä valosta. Yleensä "f/8" peilitelellä valotusajat ovatkin pikemminkin aukolle f/11 himmennettyä "lasiobjektiivia" vastaavat. - Toimia
tieto muualla kirjoitti:
Minoltan Af-järkkäreissä on aina ollut automaattitarkennuksen minimivaatimuksena f/6,7 eikä f/5,6 kuten Canikonin vehkeissä. Sonyllä tuskin voi asiat sen kummemmin olla, muutoin menetettäisiin toimivuus mm. tuon 100-400 zoomin tai 400/4,5 1,4x telejatkeen kanssa.
800/8 peilitele onkin jo erikoisempi tapaus. Sen kanssa ei muuten toimi kuin keskimmäinen tarkennuspiste. Ilmeisesti tämän objektiivin kanssa on sillai, että VALOVOIMA on T/8 ja aukko onkin hieman luvattua suurempi, siis f/6,7 luokkaa, mahdollistaen keskimmäisen AF-sensorin toiminnan.
Peilitelen tapauksessa aukon ja valovoiman ero selittyy apupeilillä, joka blokkaa osan etulinssistä sisään pyrkivästä valosta. Yleensä "f/8" peilitelellä valotusajat ovatkin pikemminkin aukolle f/11 himmennettyä "lasiobjektiivia" vastaavat.F/6.7 vielä aika hyvin Sonyssakin. Olisko 100-300/4 1,4 tc= 420mm/5.6 toimintavarmempi kuin Minoltan 100-400/4.5-6.7?
Sigman 120-400/4.5-5.6 olisi myös hyvä polttoväliltään!
Onko kukaan kokeillut millaista jälkeä tekee Kenkon telejatke verrattuna vaikka Sigmaan, Onko yhtä hyvä.
- Huonompi
Valovoima, sitä epävarmempi toiminta.
Objektiivi telejatke=5,6 niin toimii taatusti.
Esim. Canon ei ymmärrä ollenkaan 5,6 pienempiä valovoimia. Hieman pienemmilläkin se toimii, mutta pienellä virheellä, jota ei juuri huomaa. Himmennetyn aukon mittaus kyllä pelaa vanhoilla linsseillä pienemmilläkin valovoimilla.
Tarkennuksen loppumispistettä ei ole mainittu, enkä ole kokeillut, mutta suositus on 5,6, eikä yhtään vähempää. Tarkennuksen tarkkuus ja nopeus heikkenee valovoiman pienetessä.
"Eli pitääkö paikkansa että kamerat joissa APS-C kokoinen kenno, af toimii vain jos aukko on suurempi kuin f/6.5?"
"500/8 toimii ilmeisesti vain kinokennoisissa!"
Tarkennuksen rakenne ratkaisee toimintapisteen, eikä kennon koko.
Tuollaisia 8 valovoimia löytää vain peiliteleistä ja vanhoista manuaali-objektiiveista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh603508Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli772845Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit762643- 942464
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412224Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1481881Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661855Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1811818Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.901780Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3881759