Huolestunut..

Moi!

Elikkäs oon 93 (15,5 vuotias) ja ei ole vieläkää paljoo murrosiän "oireita" tullut. Olen joku 163 cm ja äänenmurrosta ei ole vielä tullut.. :( myöskään kainalokarvoja ei ole esiintynyt mutta alapäässä on HIEMAN karvoja alkanut tulemaan. penikseni ei ole myöskään kasvanut (ainakaan huomattavasti). Joten olenko pahassa pulassa vai eikö ole hätiä mitiä? mitä mieltä olette? vinkkeijä?

kiitos =)
9681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no ei sulla ainakaan hätää ole..
sulla vaan tulee toi murrosikä vähän myöhemmin.
ei mitään hätää.

Äänestä

"Elikkäs oon 93 ja ei ole vieläkää paljoo murrosiän "oireita" tullut."
aika pahalta näyttää :DDD

ainaki jos jättää sulkeet lukematta, niinku meikä ;)

mutta siis, ei tossa mitään ihmeellistä, kaikki aikanaan. vuoden päästä tilanne on jo ihan toinen, usko pois.

Äänestä

Minäkin olen 15 vuotta eikä minulla ole ensimmäistä merkkiäkään murrosiästä. Olen 157cm pitkä. Olen myös huolissaa oman murrosiän alusta... Kaitpa se joskus sieltä tulee.....

Äänestä

Kannattaa käydä terkan kaa juttelee.

Toki murrosiät tulee joillakin myöhempään kuin toisilla, mutta jos tosissaan ei ole mitään muutoksia tullut, niin oman mielenrauhanki vuoksi olis varmaan hyvä käydä juttelees.

Äänestä

Sulla on varmaankin vaan myöhässä toi murrosiän alku. Jos huolettaa enemmänkin niin menee terveydenhoitajalle ja kerro tuo sama mitä kirjoitit tänne. Saat luotettavamman ja paremman näkökulman ongelmaasi kuin yksikään viesti suomi24 keskustelupalstalla voi tarjota.

Äänestä

puitteissa. Voithan kysäistä joltain terkkarilta lisäksi ja jos se on nainen, niin vaikka näyttää vehkeetkin varmuuden vuoksi? heh

Äänestä

Hei!

Sinuna kävisin jollakin terkkarilla tai jotain. Meinaan vaa sitä, että lopetat kohta peruskoulun ja yleensä jo siinä vaiheessa useimmilla on alkanut murrosiän "oireet".

Esim. Mulla loppu pettäminen jo lukion ekan alussa... Joten.. suosittelen käymään terkkarilla, ettei tuu mitää pahempaa.

Äänestä
  • käyn varmaa sitte (viimeistään) jos 17 ei oo vieläkää alkanu. ku murrosikä alkaa yleensä 10-16 vuotiailla. mut katotaa.. :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika.. kirjoitti:

Moi!

Elikkäs oon 93 (15,5 vuotias) ja ei ole vieläkää paljoo murrosiän "oireita" tullut. Olen joku 163 cm ja äänenmurrosta ei ole vielä tullut.. :( myöskään kainalokarvoja ei ole esiintynyt mutta alapäässä on HIEMAN karvoja alkanut tulemaan. penikseni ei ole myöskään kasvanut (ainakaan huomattavasti). Joten olenko pahassa pulassa vai eikö ole hätiä mitiä? mitä mieltä olette? vinkkeijä?

kiitos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu