ontto palloko??

Tähtiähän pitää kasassa ydinreaktio, joka kumoaa tähtien valtavaa painovoimaa. Kun ydinreaktio loppuu, tähti painuu kasaan. Samalla tavalla kun kerran maapallon sisällä on todettu olevan käynnissä ydinreaktio, on varsin todennäköistä, että sen loputtua pallo painuu ainakin hiukan kasaan. tämä aiheuttaisi tulivuorenpurkauksia, maanjäristyksiä ym ym. kannattaako meidän pelätä auringon vaiko maapallon sammumista??
3364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näitä palstoja tutkiessani olen päätynyt siihen, että suurin pelon aihe on Oman Järjen Valon sammuminen.

Äänestä

" Samalla tavalla kun kerran maapallon sisällä on todettu olevan käynnissä ydinreaktio,"

Enpä ole kuullut ennen että tällaista olisi todettu. Kuka on todennut ja missä ja milloin?

Äänestä
  • toteajaa en tiedä enkä netin avulla ole saanut selville muutakuin että
    "Rautakatastrofin jälkeen syntyi uusi maa. Uuden maan syntyminen tapahtui noin 3,5 - 4,0 tuhatta miljoonaa vuotta sitten. Vanhimmat kalliot maapallolla ovat näin vanhoja. Maapallon sisäosiin syntyi yhä lämpöä radioaktiivisten aineiden hajotessa."
    Muistan vain jostain lukeneeni että siellä olisi vieläkin käynnissä ydinreaktio. Jos siellä ei mitään ylimääräistä energialähdettä ole, niin kylläpä jaksaa kauan se laava pyöriä samaa rataa... toisaalta ydin koostuu raskaista rauta-atomeista jotka kovan paineen ja kuumuuden vaikutuksesta saattaisivat harrastaa jonkinnäköistä ydinreaktiota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinen teoria kirjoitti:

Tähtiähän pitää kasassa ydinreaktio, joka kumoaa tähtien valtavaa painovoimaa. Kun ydinreaktio loppuu, tähti painuu kasaan. Samalla tavalla kun kerran maapallon sisällä on todettu olevan käynnissä ydinreaktio, on varsin todennäköistä, että sen loputtua pallo painuu ainakin hiukan kasaan. tämä aiheuttaisi tulivuorenpurkauksia, maanjäristyksiä ym ym. kannattaako meidän pelätä auringon vaiko maapallon sammumista??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu