Kuten olette huomanneet monet uskontojen tupputtajat ovat välillä laususuneet palstalla omia milelipiteitään. Kaikesta päätellen heillä on jeesusfetsissi. Se vaikuttaa jonkin asteisen skitsofrenian muodolta. Fetisismi on sukupuolista mielenkiintoa johonkin esim: vaatekappaleisiin, materiaaleihin, esineisiin, alistamiseen, raahaan, valtaan ja näiden "uskovaisten" kohdalla muinaisen lähi-idän seemiläiskansojen kansanperiteeseen ja satuihin. Sen nojalla on luotu kokonainen mielikuvitusmaailma. On rakennettu kirkkoja ja katedraaleja jotta se kuviteltu maailma saataisiin näkyväksi, mutta ei se mitään todista tämän ajattelun totuudesta.
Se todistaa vain, kun uskontofetsistit saavat valtaa voivat rakennuttaa kaikenlaista kivaa toteuttaakseen fetissiään.
Se todistaa vain, kun uskontofetsistit saavat valtaa voivat rakennuttaa kaikenlaista kivaa toteuttaakseen fetissiään.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Ihan puhdasta kristinuskoa nuo kirjoitukset eivät edusta. Jeesushan totesi lapsista että lasten kaltaisina meidän pitää menemän Jumalan valtakuntaan ja älkää estäkö lasten tulemista hänen luokseen. Siis Jumala haluaa elämää ympärilleen eikä mitään kankeaa messua.
Transsukupuoliset ovat lapsia siinä missä muutkin. En pitäisi kuitenkaan fundiksia fettareina vaan toisenlaisina ihmisinä. Nimittäin ihmisinä, joille vallan käyttö ihmisten yli on pääasia ja oma henkisen väkivallan tekemisen tarve piilotetaan uskonnollisen viestin muotoon. Omalle ahdasmielisyydelle haetaan jumalainen oikeutus.
Tässä vähän tuollaista. Jerry Falwell vainaa voisi olla tuossa.
http://www.youtube.com/watch?v=QKKvEZ0ejsE
Just tällä tavalla katolinen kirkko perustelee alaikäisten poikien seksuaalisen hyväksikäytön.
lasten hyväksikäytön kirkossaan kun se paljastui.
Sen olen nähnyt YLEn uusisissa, mikset sinä sitä sitä huonmannut ?
jotain.
Käytäntö on eri. Katolinen kirkko on maksanut tänä vuonna satoja miljoonia hyväksikäytön uhreille.
Uskonto on kaksinaismoralistista... Mitä pyhempi sen pahempi.
Käytännössä en ole mitään muutosta havainnut. kuka sen vanhan höperön(Paavi) tarinoita jaksaa kuunnella
Koska paavi on jumalasta seuraava maan päällä.
Seniili kaheli!
pienet natsi sympatiat.
Että silleen :)
mitens on tällä palstalla, puhutteko oikein nuorille jotka mahdollisesti tätä palstaa lukevat?
Ei Paavi ole kaksinaismoraalinen vaan sinä itse! Kritisoit hyväksikäyttöä, mutta itse olet kehottamassa homouteen, jos oikein ymmärsin!?
Teillä näyttää olevan paha tapa levitellä kaikkea pahaa mutta jos joku tekee korjauksia ne te heti mitätöitte sanomalla senkin pahaksi!!
Minua jotenkin inhottaa jatkuvat toisten haukkuminen! Teillä ei ole koskaan missään mitään hyvää, aina vain ironiaa, ivaa ja pilkkaa! Tiedättekö mitä huumori on, Jumalalla on sitä!
ja nauraa. Eikä täällä kukaan ole kehottanut homouteen jotan annoit taas väärän todistuksen lähimmäisestäsi. Eikö sinulla ole mitään muuta kuin jaella näitä täällä?
Epäilemättä minun luomiseni transsukupuoliseksi ihmiseksi osoittaa korkeampaa ksmista huumorin tajua, siitä olen kanssasi samaa mieltä..
Pakkomielteisiä he vaikuttavat olevan. Voisivat hyötyä jonkinlaisesta psykiatrisesta hoidosta, koska kyllähän tuollainen suu vaahdossa hönkääminen vaikeuttaa jo omaa ja muiden ihmisten elämää.
Jos minä olen näkevä ja näen sokean kävelvän kohti rotkoa, olenko fiksu, jos en pysäytä häntä?!
Näin on uskovaistenkin laita, he kertakaikkiaan uskon kautta tietävät, mitä tapahtuu kun ihminen kuolee!
On olemassa iankaikkisuus, mutta siellä on kaksi osastoa; varo joutumasta siihen osastoon, josta Jeesus Kristus tuli ihmisä pelastamaan!
Sinä olet iankaikkisuudessa täysin tunteva, muistava ja täydellisemmin oma itsesi, kuin täällä ajassa!!!
Jumala ei halua, että sinne joutuu kukaan, siksi hän itse tuli ihmiseksi ja otti päällensä meidän syntimme. Suomalaisena sinä kyllä tunnet tämän asian, mutta jos et ota vastaan, sinut tuomitsee viimeisenä päivänä, se sana joka on Raamattuun kirjoitettu.
Ei auta sinua, jos kuljet kaupassa ja näet leipiä ja ruokaa, mutta et ojenna kättäsi sitä ottaaksesi.
Leipää on, mutta ei sinulla ja kuolet mitä ilmeisemmin nälkää!!!
"Jos minä olen näkevä ja näen sokean kävelvän kohti rotkoa, olenko fiksu, jos en pysäytä häntä?!
Näin on uskovaistenkin laita, he kertakaikkiaan uskon kautta tietävät, mitä tapahtuu kun ihminen kuolee!"
Ette te mitään tiedä. Te uskotte!
Minusta me kaikki transsukupuoliset kuljemme kohti rotkoa, mutta osa meistä on löytänyt sen kapean kannaksen, jota pitkin kulkemalla rotkon voi ylittää. Tässä vaiheessa kuvioon astuvat uskovaiset, jotka koittavat kaikin keinoin horjauttaa meidät siltä kapealta kanakselta alas rotkoon. Ja monesti olette onnistuneetkin, että kiitos vaan teille.
Sinä pysäytät 'sokean' rotkon reunalle, vaikka tämän tämän edessä ei mitään rotkoa ole.
Kaikki eivät ole kiinnostuneita uskosta.
Tajuatko, että joillekin ihmisille jumalaa ei ole. Ja he ovat yhtä oikeassa kuin sinäkin.
Mutta turha sinun kanssasi on keskustella, koska liiallinen uskosi tekee sinusta kuuron ja häirikön.
minä en puhu sen kummallisemmin teille, kuin muillekaan ihmisille. Haluan välittä Jumalan pelastussuunnitelman myös teille, miksi en muuten haluaisin myös teille sitä välittää?!
Jumalan Sana on IHANA JA VAPAUTTA KAIKESTA SYNNISTÄ, ymmärrätkö mitä tarkoitan! Siis en tarkoita pahaa, miksi pahaa teille haluaisin.
Jumala on HYVÄ JUMALA ja haluaa, että jokainen tulisi tuntemaan hänet omana vapahtajanaa ja pelastajanaa ja Herranaan!!
nimimerkkiäsi?
vvaahtokaramelleista. Ne pelastavat sinut, vapahtavat sinut, TEKEVÄT SINUT AUTALLISEKSI. Ja Suuri Vaahtokarkkimies suojelee meitä kaikkia, niitäkin jotka Häneen eivät usko. Miksi en minä haluaisi kertoa sinulle Suuresta Vaahtokarkkimiehestä? En ole niin itsekäs, että haluan yksin päästä pimpelipom-taivaaseen, vaan haluan myös sinut sinne kanssani.
Tunnen Suuren Karkkimiehen hengen sydämessäni.
Kerro minulle lisää...
Suuren Vaahtokarkkimiehen taivaaseen! Jos avaat sydämesi Vaahtokarkkimiehelle, tunnet ilon ja autuuden täyttävän elämäsi ja tunnet suurta halua kertoa Hänestä muillekin! Päivin ja öin Suomi24:ssä! Satoi kaatamalla tai paistoi aurinko, sauhuaa kannettavasi näppäimistö, kun levität sokerihumalaista ilosanomaamme kaikelle kansalle!
Kuulkaa kaikki suuresta Vaahtokarkkimiehestä!!! Kohta hän tulee!!
kun tosiasiat teiltä loppuvat. Ette pysty keskustelemaan,ja toiseksi, kun ette uskalla! Pelkureita koko joukko!
lähimmäisestäsi.
Joudut helvettiin senkin likainen sika.
Itsekään et ole TOSIasioista puhunut kertaakaan, horiset vaan uskosta.
Vaahtokarkkimies on yhtä tosi kuin sinun puheesi.
Suureen Vaahtokarkkimieheen...
Anna hänen tulla sydämeesi... Avaa sydämesi Hänen loppumattomille herkuilleen!
te alatte noeasti letkauttelemaan, kun viisautenne jotuu törmäsyskurssille!!
Raamattu kehottaa näin:
Ef. 3:9-10
ja saattaa kaikille ilmeiseksi, mitä on sen salaisuuden taloudenhoito, joka ikuisista ajoista asti on ollut kätkettynä Jumalassa, kaiken Luojassa, että JUMALAN MONINAINEN VIISAUS SEURAKUNNAN KAUTTA NYT TULISI TAIVAALISTEN HALLITUSTEN JA VALTOJEN TIETOON sen iankaikkisen aivoituksen mukaisesti, jonka hän oli säätänyt Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
Lukekaa tätä kirjaa, siinä on viisautta, etkä elämäsi aikana ehdi kaikkea itsesi ammentamaan, mutta niinhän raamattu sanookin, että emme vielä tiedä mitä meistä tulee! Taivaassa ymmärrämme kaiken lopullisesti, nyt hieman vähemmän.
vyötärölleni renkaaksi, joka ei ole se pelastusrengas, joka pelastaa minut kuolemanmerestä! Jeesus yksin on pelastaja kaiken ennalleen asettaja! Älä luota vaahtokarkkimieheen se on vain vaahtoa!
harhaa... Voi aikoja voi tyhmyyttä.
Näin Vaahtokarkkimiehen unessani... Hän oli ihana. Varoitti laisistasi suolaisista valheenkertojista!
Jos siinä kirjassa on viisautta niin ei se ainakaan sinuun ole tarttunut.
Jotain muuta kyllä on tarttunut, mutta haistat sen varmaan itsekin.
Vaikkakin epäilen.
Suomen rikoslain mukaan rikokseen yllyttäminen on rikolliasta. Sinä yllytät minua myymälävarkauteen! KIELTÄYDYN!!!
Suomi on vapaa maa täällä kuka hyvänsä saa kävellä minne tahaasa.
Tuo lahjoja sinulla niitä puuttuukin melkoisesti.
koskaan vastata asiallisesti omin sanoin lainaamatta raamattua.
Et taida itsekään olla ihan lahjakkaimmasta päästä.
viisauttasi!
mutta Jumalan Sana on ASIAA!!!!!
suussa, HERRA JOUTUI TULIKOKEESEEN MUTTEI SULANUT, VAAN VOITTI TAISTELUN SINUN HYVÄKSESI, JOS USKOT!
kieroutuneita ja saastuneita. Syyllistät vain muita.
Säälittää.
Missähän vaiheessa tajuat lähteä tältä palstalta?
Et taida näin iltaisin ennättää tehdä mitään muuta kuin roikkua netissä...
koska Jeesus sanoo te (uskovat) olette maan suola,jos suola käy mauttomaksi, millä se saadaan taas suolaiseksi, se ei kelpaa muuhun kuin pois heitettäväksi ja ihmisten tallattavaksi!
Oletko muuten huomanut, että joku osa suolasta on käynyt mauttomaksi, ja niinpä ihmiset tallaavat sitä. Jumalan Sana on KOKONANSA TOTUUS, EI PUOLITOTUUS!
minua! Kysymyksesi oli siis?
vaikka keskustelutaito? Jos et osaa muuta kirjoita mulle raamatun lauseita, niissä on aina säpinää!
Toivon että ymmärrät mutta tiedän ettet... Tutki Mooseksen kirjaa...
eikä tiedä että on putoamassa rotkoon!! Hallo halloo ajattele vähän!!
Eihän nyt ole kysymys vapauden riistosta, Suomessa on muuten vallalla juuri tuo ajatus, vaikka mitä tapahtuisi, älä vaan mene auttamaan!!!
Mistä se toimintamalli on peräisin, ei se ainakaan ole ohjekirjasta nimeltä RAAMATTU.
Kirjoitin sen noin isolla, kun se teitä niin ärsyttää. Se on hyvä, kun on tunteet tallella! Joskus kyllä haluaisin kuulla teikäläisiltä jotain positiivistakin vaikka uskovista! Miettikää vaikka yksi hyvä asia! Se on varmaan helppoa, mehän ollaan niin hyviä!
uudelleen tähän, kun kerran vastasit!
positiivista...
Niin metsä vastaa kun sinne huutaa viulu hyvä.
Et osaa vastata. Tutki nyt sitä mooseksen kirjaa.
omat kirjanne, ja tutkitte ilmeisestikin sydämet avoinna kaikki kirjoitukset ja kirjat, joissa kerrotaan, että transihmiset ovat onnellisia ja vapaita kunhan löytävät sen sukupuolen jota edustavat.
luepa sinäkin ja sitten on C.H.MACINTOSH VIISI OSAINEN RAAMATUNSELITYSSARJA MOOSEKSEN KIRJOISTA! KANNATTAA LUKEA PYHÄ HENKI ON AVANNUT HÄNELLE HYVIN MOOSEKSEN KIRJOJEN SISINTÄ SE ON ALUKSI VAIKEAA YMMÄRTÄÄ VANHAA TESTAMENTTIA.
"Joskus kyllä haluaisin kuulla teikäläisiltä jotain positiivistakin vaikka uskovista!"
Tänäänkin työskentelin työpäiväni uskovien kanssa, eikä heistä yksikään ole noin fanaattinen kuin sinä. Minusta se on hyvä asia mutta sinusta ei taida olla.
Hiljainen viikko alkaa - osaatko sinä edes hiljentyä, olla herjaamatta meitä ja muistella mitä tapahtui.
lukea. Siitä on ihan omakohtaista kokemusta.
tietenkin maksaa!!
Kaikki maksaa, jopa Jeesuksen seuraaminen, hän sanookin, kun aloitat rakentaa tornin laske ensin kustanukset, koska varmasti tulet kohtaamaan vihollisen vastustusta, tietämättömien ihmisten kautta vihollinen toimii useimmiten. Ja on myös niin, että joka kadottaa elämänsä Jeesuksen tähden hän löytää sen ja joka talletaa elämänsä tässä maailmassa hän kadottaa sen.
Väärin, se oli raamatun viisauta, minä en näitä ristiriitaisuuksia ole keksinyt, vaan ne juontuvat siitä, että raamattu ei ole yksi kirja, se on kokoelma erilaisten ihmisten kirjoittamia erilaisia tekstejä, joissa pyritään hahmottamaan samaa kysymystä, eli Jumalallisuutta..
Niin ja kehottaahan herramme jeesuskin sitä ihmistä heittämään sen ensimmäisen kiven joka itse on täysin synnitön..
totuutta.
Voin kertoa sinulle, että tulet totisesti pettymään, sillä totuus on Jeesus Kristus. Hän ei ole uskonto, vaan hän antaa uskon.
Et voi tosissasi väittää, että kaikki 600 miljonaa karismaattista helluntalaista ovat skitsofreniaa sairastavia.
Mukaanlukien kaikki muut uskovaiset, katoliset, protestantit ja kaikki muut, jotka tunnustavat Jeesuksen Kristuksen Ylösnousseksi Jumalan Pojaksi !
Herää jo harhastasi ja äkkiä!
itsestäsi sen skitsofrenian vähentämisen ja lakkaisit käyttämästä kahta nimimerkkiä.
maailmassa ovat skitsofreniaa sairastavat ihmiset pitäneet yllä koululaitosta, lukutaitoa, länsimainen lainsäädäntö rakentuu (toistaiseksi)
kymmenen käskyn opetukseen jne. Vaikka nyt sitä muutaman vuosikymmenen ajan onkin nakerrettu joidenkin ryhmien taholta.
Ja edelleenkin tuo skitsofreniaa sairastavien joukko kasvaa kiihtyvällä vauhdilla. Kuulin eilen, että esim. Kiinassa tulee elävään uskoon joka päivä kolmekymmentätuhatta kiinalaista!!!
Kiinassa usko koetellaan, joudut vankeuteen, jos sinulla on tuo kirja. Mikähän siinä kirjassa niin pelotta!? Jos se on vain kirja kirjojen joukossa, miksi sitä vastaan hyökätään?
Arabimaailmassa kääntyy Islamista kiihtyvällä vauhdilla ihmisiä kristityiksi, pidätkö mahdollisena, että sen tekee ihmiset?
Jos yhtään tunnet Islamin oppia, tiedät ettei sitä tee ihmisen puheet, vaan se että ihmiset välittävät Jumalan Sanan heille!!
Raamattu sanoo, että Jumalan Sana on väkevä ja voimallinen, sillä Jumalan valtakunta ei ole sanoissa vaan voimassa!!!
Kannattaa tutkia on monia muitakin kanavia ja lehtiä, kuin ne mistä tietosi ammennat.
Ihmettelen teidän tapaanne, aina leimata muuta elämänkatsomusta omaavat ihmiset hulluiksi tai tyhmiksi! Mistä se itse asiassa kertoo teistä?!
"länsimainen lainsäädäntö rakentuu (toistaiseksi)
kymmenen käskyn opetukseen jne."
En menisi sanomaan noin. Onneksi eivät asiat ihan noin huonosti sentään ole. Ainoastaan käskyt 5 ja 7 ovat yhteensopivia nykyisen lain kanssa. Vai kieltääkö laki himoitsemasta lähimmäisesi nautaa?
Mooses kirjoitti 10 käskyä huumepäissään? (Katso linkki)
http://www.uusisuomi.fi/viihde/16724-mooses-kirjoitti-10-kaskya-huumepaissaan
että sä olet hullu. Ei välttämättä muut Jumalaan uskovat. Mutta sulla näyttäisi olevan aika vakaviakin psyykkisiä ongelmia.
kyllä lait Suomessakin perustuvat kymmeneen käskyyn, ymmärrätkö tästä:
Nimittäin kun sinä himoitset jotain, sinä hyvin pian alat kadehtimaan toista ja lopulta saatat jopa mennä ja varastaa vaikka sen toisen navettaan kuuluvan nautaeläimen. Tai alat kateuksissa puhu tuosta `naudan`omistajasta pahaa, eli valehtelet.`Tai annat hänestä väärän todistuksen panettelemalla häntä muille asiasta tietämättömille ihmisille, ja asian edetessä navetanomistaja saa huomata, että kukaan ei jostain syystä halua ostaa hänen tuotteitaan ja näin olet varastanut ja tuohonnut tuon toisen elämän ja toimeentulon vaikkapa siitä navetasta.
Mieti näitäkin:
Esim. älä varasta, älä tee huorin, älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi, muista pyhittää lepopäivä, nämä tuli heti mieleeni.
Eikös meillä varastaminen ole kielletty, meillä on sunnuntai, jolloin ihmiset saavat levätä, jos annat vääräntodistuksen oikeudessa voi kovimmillaan olle edessä vankilareisu jne.
Kymmenen käskyä rehellisesti tutkittuina suojaavat ihmistä monin tavoin, kun niitä noudatetaan, mutta niitä noudattamalla et taivaaseen pääse!
Elmäsi voi muodostua aika hyväksi käskyjä noudattaen, koska käskyjä seuraa aina lupaus tämän elämän ajaksi.
Mutta Raamattu sanoo, että joka panee toivonsa Jumalaan VAIN tämän elämän ajaksi, on kaikkia muita SURKUTELTAVAMPI.
Ajattele menestyksekäs elämä täällä, mutta ei mitään varmuutta mitä kuolemassa tapahtuu?!
Kun Neuvostoliitto julisti, että kansa on kaikivaltias ja Jumalaa ei ole,ja sanoivat, että jos kaikille anetaan yhtäpaljon kukaan ei silloin tarvitse varastaa! Mutta pieleen meni niin että pimahti! Kommunismikaan ei poistanut tätä ongelmaa, vaan mitä ilmeisemmin pahensi sitä. Ja lopulta ne varasti Suomelta Karjalan ja valehtelivat, että Suomi aloitti sodan! Yleensä käy niin, että kun tekee yhden synnin toinen seuraa heti perässä.
Lakihan on annettu sitä varten, että se ajaa meidät Kristuksen luokse! Kukaan ei voi täyttää lakia, sen tähden Jumala lähetti Poikansa täyttämään lain meidän puolestamme!
Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on;`Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettu lain kirjassa niin että hän sen tekee.`
Että eipä tässä muu auta kuin nopeesti Jeesuksen vastaanotolle, hänellä on aina vastaanotto!
taas kerran tyypillinen teidän porukan toteamus, leimataan toinen vaikka hulluksi, niin saadaan itselle rauha! Kestääkö se rauha, se on jatko- kysymykseni!?
Ja nyt väität minun valehtelevan... Mikä on sinulta ihan ymmärrettävää.
"Ihmettelen teidän tapaanne, aina leimata muuta elämänkatsomusta omaavat ihmiset hulluiksi tai tyhmiksi! Mistä se itse asiassa kertoo!"
Se kertoo sinun surkeasti ja LOPULLISESTI epäonnistuneen käännytystyössäsi. Olit laiska, etkä viitsinyt ennakkoon perehtyä kohderyhmääsi. Et voi syyttää epäonnistumisestasi meitä, vaan ainoastaan itseäsi.
Käytä jatkossa nimimerkkiäsi, jotta osaamme olla lukematta samaa asiaa toistavia kirjoituksiasi.
Minä ainakin olen ihan ulkopuolinen, enkä ole itse ollenkaan transihminen.
silti se täällä jaksaa pyöriä joka päivä.
Eikö olekin herttainen pieni sekopää :)
Paska on herkkua 5000000000000 kärpästä eivät voi olla väärässä!
Mooseksen laki kieltää syömästä muita nelisiipisiä lintuja paitsi heinäsirkkoja.
Sitä kutsutaan muistaakseni sodomiaksi en todellakaan hiomoitse nautoja, lampaita, ym. Onhan mainitut eläimet lihajalosteina useinmiten lähes syötäviä. Mutta harvoin tulee mieleen: onko naapuri ostanut muovipaketin suojakaasuun pakattua possunkylkeä. Tahtoo muitakin kiinnostuksen kohteita.
Sen viulun takanakin on ihminen! Kohdellaan kaikkia ihmisiä reilusti ihmisinä. Minä pyydän anteeksi jos olen loukannut sinua, Tarkoitus oli loukata vain uskontoasi ja kaikkia "uskontoja" ja oppirakennelmia. Ihmisellä on pää sitä varten etei selkäranka putoaisi housuun.
tietämättään edes niitä.
Kaikki eivät valehtele lähimmäisestään eivätkä himoitse lähimmäisen (nautaa?) tai mitään muutakaan. Sinä olet niputtanut transihmiset yhteen nippuun. Eivät kaikki ole samanlaisia. Ja kun täällä puhutaan että uskovat ovat mielisairaita ja psyykkisesti häiriintyneitä kaikki, niin sinä suutut.
Olisiko aika miettiä nyt omia ennakkoasenteita?
Kerropa viulu, mikä elämässäni muuttuisi, jos tulisin uskoon? Nykyäänkin tuttavat naljailevat, että oletko sinä uskovainen, kun et ota viinaa, et polta, eikä sinulla ole muitakaan paheita.
viululle .kaipaan neuvoa kun olen naiseksi pukeutuva transukupuolinen nainen ja biologinen ruumini on miehen. eli minulla on persoonalisuus häiriö olisiko vika siinä että puuttuu usko tai sitten minua riivaa piru kävin psykiatrilla ja hän totesi terveeksi.
Tässäpä pieni selvennys, josta käynee ilmi miksi Suomen laki ei enää perustu Kymmeneen käskyyn:
Käskyt 5 ja 7 jo mainitsinkin edellisessä viestissäni ja ne ovat yhteensopivia nykyisen Suomen lain kanssa, mutta muilta osin ei nykylainsäädännössä löydy yhteyttä käskyihin.
Käsky 1: Ihan pelkkää paskaa, jota ei onneksi ole enää sisällytetty Suomen lakiin. Juutalaisten kotkotuksia - emmehän me suomalaiset Egyptistä, orjuuden maasta ole tulleet. Kyllä täällä pohjoisessa pärjättiin ihan hyvin ennen aavikkouskontojen tuloa. Saan uskoa vaikka Vaahtokarkkimieheen. Jos se ei ole muilta yhteiskunnan jäseniltä mitenkään pois, niin se on aivan täysin minun henkilökohtainen asia, eikä sitä tule säädellä lakiteitse.
Käsky 2: Koska en kuulu kirkkoon, en edes voi tehdä valaa, väärää tai oikeata. Olisi muuten hassua, jos vannomalla Jumalan nimeen voisi todistaa syyttömyytensä, vaikka näyttöä rikokseen löytyisikin.
Käsky 3: Työaikalainsäädäntöhän on olemassa, mutta se liittyy lähinnä työssä jaksamiseen, eikä mihinkään uskonnollisiin riitteihin. Onneksi sunnuntainakin voi nykyään tehdä töitä, sillä eihän tämä nykymaailma muuten toimisi ollenkaan.
Käsky 4: Onneksi ei ole pakko ripustautua vanhempiinsa, jotka saattavat olla vaikka kuinka kelvottomia.
Käsky 6: Huorin saa tehdä. Ei ole rikos, enkä näe tarvetta, että miksi pitäisikään. Ei toista ihmistä voi omistaa.
Käsky 8: Vähän tulkinnanvarainen, mutta eiköhän näitä juttuja ole nähty eri oikeusasteissa lähinnä Jenkkilässä.
Käskyt 9 ja 10: Mielestäni nämä käskyt voisi ihan hyvin yhdistää, sillä onhan ihan yhtälailla ihmisten aineellista omaisuutta nämä kaikki karjat, kämpät, ajoneuvot ja kaikki mitä hänelle kuuluu. Lisäksi ihmettelen, että miten tuossa kaiken luetellun omaisuuden keskellä on mainittu myös puoliso? Vanhemmissa käännöksissä muistaakseni jopa puhuttiin vaimosta. Eiköhän tämä viimeistään kerro, että nämä käskyt ovat joitakin muinaista Lähi-idän alueen kansojen sovinistisia jäännöksiä ajalta, jolloin mies saattoi vaihtaa kamelin vaimoon paikallisella basaarilla.
Mooseksen laki kieltää myös sianlihan syömisen sekä miehiltä parran leikkaamisen, joten kannattaa todellakin varoa ettei helvetin ovet kolahtele yhden jos toisenkin kohdalla..
-Janina
Mutta mieti nyt oikeesti, minä olen vaikka poika ja tunnen kuitenkin, että ole tyttö ja toimin sen mukaisesti! Kyllä se on sekavaa, enkä voi sanoa sitä terveksi ilmiöksi, en sitten millään. Ja variaatioita oli monia tästä ilmiöstä, kun olen lueskellut kirjoituksianne. Ei elämä voi olla noin sekaavaa, ei ainakaan Jumalan kanssa.
Uskovaisia nyt on kautta aikojen haukuttu ja kiitetty, mutta yksi hengellinen laulu sanoo osuvasti näin : vaikene maailman syyte ja kiitos !
Ei sinun tarvitse ymmärtää kun et pysty.
Jos on lusikalla annettu niin ei voi kauhalla vaatia.
ja kansa oli kaikkivaltias. Mitenkäs kävikään, kun NL romahti ja ovat avautuivat sinne, jopa viranomaiset valtionhallinnosta pyysivät meiltäkin Suomesta raamattuja. Syyksi he sanoivat, ainoastaan raamattu voi tehdä näistä ihmisiä!! Tämä on totta!Jos ihmiset LUULEVAT, että Jumalaa ei ole, syntinen ihminen menee sokeana kohti kadotusta, SE ON VARMA!
Minähän sanoinkin, että osittain lakejamme on näiverretty ja lain henkeä muutettu pois Jumalan ilmoituksesta! Mutta aluksi ei ollut niin!
Ja näkeehän sen kun avaa iltasanomat niin tappamista, huoraamista, vakauksia, toisista kerrotaan valheita jne.
Sinä et ilmeisestikään tiedä mitä Lapissa tapahtui ennen Lestadiuksen aikaa! Otapa selvää, tilanne oli huono, juopoutta ja yhä enemmän juopoutta, elämä oli kurjaa. Suomessakin oli shamaaneja ja noituutta! Sinä et vain tiedä niistä paholaisen asioista, kun olet tietämättäsi varjeltunut Jumalan varjelevan käden alla, kun täällä on rukoiltu.
1. käsky on muuten SUURIN KÄSKYISTÄ!
Jeesus sanoo, että te eksytte jos te ette tunne kirjoituksia ja Jumalan voimaa!!
Ala lukea ja rukoile, että saat uskon, Jumala antaa kaiken usko, Pyhän Hengen ja iankkaikisen elämän, mistä et pysty uneksimaankaan!!!!
Suomalaiset nuoret ovat vanhanaikaisia elävät vielä 60-70 lukuen hengessä, kai tietämättään!
Katselin TV 7 ja siellä näytettiin Brasilian nuoria. Ulkoilmakonsertti, jossa oli nuoria voi sanoa silmän kantamattomiin pitkin kenttää. Ja he lauvoivat ihania laulua suoraan Jesaan kirjasta, sekä itkivät ja rukoilivat oman maansa herätyksen puolesta!!
etkä Jumalan voimaa, Jeesus sanoo siksi te eksytte.
Nyt eletää Uuden Liiton aikakautta, tyttöseni! Tutkippa sitä UUTTA TESTAMENTTIA, JA SITTEN MYÖS VANAA TESTAMENTTIA! OIVALLINEN YHDISELMÄ!
kun talaous alkaa murentumaan, se on nyt globaalia, joka puolella järkkyy, os sulta viedään kaikki mihin luotat, kestääkö rauhasi!?
Jeesus sanoo: `Minun rauhani, minä annan teille, en minä anna teille niinkuin maailma antaa, uskokaa Jumalaan ja uskokaa minuun, minun Isäni kodissa on monta asuinsijaa, jos ei niin olisi, sanoisinko minä teille, että minä menen valmistamaan teille siaa?
Sinun rauhasi tulee järkkymään,koska Jumala tulee järisyttelemään vääriä tukipilareita ja sekin on pelkkää armoa!
Neukkula romahti kommunismiin, ei uskonnottomuuteen. Uskonto on toimiva keino hallita kehittymätöntä yhteiskuntaa, mutta se ei muuta uskonasioita todeksi. Suuret johtajat nauravat paskaista naurua kabineteissaan, kun kansaan uppoaa kaikenlaiset satuolentokuvitelmat.
Vedä kellosi aikaan, Lars Leevi on kuollut.
Ehkä ennen oli shamaaneja ja noitia, mitä sitten? Nykyään on vain Jumalia ja Saatanoita, eivätkä kyseiset taruolennot ole yhtään vähemmän haitallisia.
Mitäpä jos isäsi olisi myynyt sinut vaimoksi jollekin iljettävälle karvakädelle? Sitä uskontosi on meille tarjonnut kymmenennen käskyn muodossa.
jos väität,että oma käyttäytymisesi riittää Jumalan pyhyyden edessä, olet väärässä!
Silloin sanot itse asiassa, että Jumala, Jeesus oli ihan turha juttu, kato minä pärjäilen muutenkin.
Jumala tiesi mitä teki, kun hän antoi ainokaisen Poikansa kuolemaan meidän edestämme!!!
Suurin synti on epäusko, sillä se joka Jumalan luokse tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitse ne, jotka häntä etsivät.
sinusta muiden ihmisten silmii, sitä sinä olet kuitenkin!
Kuuntele se IRRTV:n ohelma, joku töpö on sen poistanut, mutta hae se jostakin. Siinä kerrottin samanlaiseta tapauksesta oli tyttö mutta oli poika.www.irrtv.fi
[email protected]
toimittajan oli Laura Haukka, tositarina Venäältä!
Tukipilarini eivät ole murentuneet. Olen henkinen ihminen ja sitä minulta ei voi viedä.
Lapin oloista kerrotaan samanlaisia satuja kuin villistä lännestä ja sinä uskot niitä aivan kuin noita juutalaistenkin satuja.
Niissä Lapin arktisissa oloissa ei olisi eletty ensimmäistä talvea pitempään, jos meno olisi ollut sellaista kuin satusedät ja -tädit uskottelevat. Se ankara ja säälimätön luonto vaati ihmisiltä voimaa ja ponnistuksia, jotta talven yli selvittiin, sillä sosiialiturvaa ei ollut ja sekin apu, joka olisi ulkopuolelta muutoin ollut saatavissa, oli tiettömän taipaleen ja usein myös useiden peninkulmien päässä; kesällä hyllyvien soiden ja talvella jopa yli metrisen lumen alla kiemurtelevan polun takana.
Varsinkin uskovaiset tarttuvat helposti valheellisiin kuvauksiin juopottelusta ja muusta jumalattomasta menosta, jota muka Lapissa on harrastettu menneinä aikoina. Eivät ne ihmiset siellä toki raivoraittiita eivätkä juuri hartaampia uskovaisiaakaan olleet enempää kuin muuallakaan, mutta eivätpä sen juopompia eivätkä jumalattomampiakaan.
Jotta et kirjoittelisi pelkkää pötyä, kannattaisi tutustua aiheeseen paremmin.
Muuten. Jos päätät vastata tähän jotakin, jätä se raamattusi siteeraamatta äläkä myöskään sotke jumalia mukaan.
Sukupuoliristiriita on tavallisen ihmisen mielestä todellakin sekavaa ja monesti sitä luullaankin sairaaksi, mutta onneksi lääketiede ei katso sitä sairaaksi. Järkevät ihmiset tunnustava etteivät pysty ymmärtämään sukupuoliristiriitaa, se vain menee "yli hilseen". Mutta silti he eivät vaadi ihmistä luopumaan tuntemuksistaan kuten sinä vaadit. Voisitko miettiä ihan rauhassa ja järkevästi miltä se voisi tuntua ja miten todella siihen suhtautuisit jos tilanne olisikin sinulla.
Tuo loppuvirkkeesi sopii täsmälleen meihinkin.
Ja vanhemmat ihmiset ovat minulle kertoneet ja voin kyllä sanoa että olet aika väärässä.
Kuka sinulle tuollaista puppua on kertonut Laestadiuskin painotti enemmän tiedettä kuin sokeaa uskoa.
Satunpa tuntemaan sangen hyvin sekä Lapin historiaa että nykyaikaa.
Laestadius eli 1800 - 1861, joten kukaan sinun tapaamastasi ihmisestä ei ole elänyt Laestadiuksen aikaan eikä varsinkaan sitä ennen.
Lue historiaa, niin saat tietää, millaiset elinolosuhteet Lapissa olivat vielä 1900-luvun alkupuoliskolla. Niissä oloissa ei olisi juopottelemalla eletty yhtäkään vuotta.
Tarkoitin vastata tuohon viulun. Sinä olet ihan oikeassa ja olen kanssasi samaa mieltä.
Viulu on vain liioitellut kertomaansa ihan liikaa.
Sori.