Kesäaika sapettaa.

Tilja

TV-digilaitteen kelloa pitää puolen vuoden välein siirrellä. Unohtunut sopivasti miten se pitää taas tehdäkään. Kesäaika on turhake.

11

585

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töllötys

      Eihän nyt 7kk tarvii sit käännellä.
      Turhaa sapetusta, ota iisisti.

    • on taas ajassa. En siirtänytkään talviaikaan ja hyvin ovat aikataulut pitäneet. Muutenkin tarvisi aikaa rukata vain kännykässä, sillä en omista kelloja.(telkkaria mulla ei tietenkään ole)

      • mee automaattisesti

        Mulla känny oli aamulla ajassa, siinähän on asetuksissa, automaattinen ajan päivitys.
        Auton kello siirtyy ajaessa, uutisten ja aikamerkin aikaan oikeaan, ei ole tarvinnut kertaakaan 10v ite vaihtaa.


      • mee automaattisesti kirjoitti:

        Mulla känny oli aamulla ajassa, siinähän on asetuksissa, automaattinen ajan päivitys.
        Auton kello siirtyy ajaessa, uutisten ja aikamerkin aikaan oikeaan, ei ole tarvinnut kertaakaan 10v ite vaihtaa.

        ja asetukset ovat vielä vähän pielessä, kun en ole mikään tekniikan ihmelapsi. Auton kello on helposti käännettävissä, mutta olen antanut sen olla tarkoituksella etuajassa. On kivaa kun jää aikaa käväistä vaikka kahvilla!


    • Kerro vaan

      Miksi pitää siirtää?
      Lohdutus: Aivojumppa tekee hyvää ja kokeilemalla voi onnistua ihan ilman ohjeiden kaivamista. (Oma telkkani vaihtaa ajan itse.)

    • 1943

      jo unohtanut koko kesäajan ja luulin herääväni aikaisin. Yllätyin, kun radiossa sanottiin, että kello on yhdeksän. Ei kai tuosta kesäajasta eläkeläiselle mitään haittaa ole, kunhan muistaa missä ajassa kellot ovat. Sitten syksyllä saa odotella, että saa menetetyn tunnin takaisin.

      • ressatko tuollaisesta. Täytyyhän meidän vähän noita laitteita välillä raplata, että tuntuma säilyy.Ja mehän voidaan aamulla nukkua niinkauan kun jää silmät auki. Hätäkös tässä on valmiissa maailmassa!


    • Ihmetyttää digiboxi kun ei automaattisesti siirry, kun jo ikivanha videokin sen osasi.
      Auton kelloa en viittä kuukautta varten siirtänytkään ja aiheutti se joskus hämminkiä, että onko kello jo noin paljon.

      Kaikkia muita kelloja sitten saikin sitten taas urakaalla siirrellä etiäpäin.

      Harmittaahan se aamulla nousta tuntia aikaisemmin ylös, kun illalla ei kuitenkaan aikaisemmin uni tule.

      • puunainen

        Pikkujuttuhan se on siirrellä viisareita eteen- tai taakse päin, tai muutella muuten vain digikelloja. Virkistää aivojakin himpun verran kun saa muistella että mitenkä se meni...;-)

        Sain taas aamusella hyvät naurut omasta mokailustani: Nukkumaan mennessä rukkasin herätyskellon valmiiksi, että tiedän heti oikean ajan. No siinä lyhyen yön jälkeen heräilin kellon näyttäessä 6:tta, eikä millään enää unta. Ei kun kahvin keittoon ja silmäni iskeytyi mikron kelloon, joka näytti aikaa 7.21! Siis täh?
        Olin onnistunut vääntämään viisareita tuntia taaksepäin ja kun mulla on niin varma metodi, millä tiedän mihin suuntaan niitä käännetään: aina kesään päin... :-DDD

        Vanhuus ei tule yksin.


    • 1947

      kuulemma. Masentuneisuuskin lisääntyy kellojen siirtelystä, kun keho ei pysykään mukana.
      Oli ohjelma pari päivää sitten radiossa kesäajasta ja sen tarpeellisuudesta. Tarpeettomuudesta siis.
      Turhaketta tuotiin meille energian säästösyillä, muistitteko?
      Ei säästy energiat, paitsi laman aikana. Joten turhakkeen voisi poistaa.
      Tiesittekö sitä, että Sanassa on sanottu, että lopun aikoina pyritään muuttamaan ajat ja lait?
      Noinhan se näkyy menevän ja kaikella vääryydellä höystettynä.

      • 1981

        ihmiset, joka asuu esim. Ruotsissa voivat käydä täällä Suomessa ja päinvastoin, kun aika eroa on tunti. Montako vuorokautta menee totutellessa uuteeen aikaan? Ihmiset matkustelee paljon, sehän kait sitten aiheuttaa stressiä, kun ei ehdi viikossa tottua. Miten paljon ihminen masentuu, kun käy Kanarian saarilla , kun kelloja pitää siirrellä siellä ja täällä.
        Muuten mieheni on ns. uskovainen ja koko ajan on tulossa maailman loppu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1286
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      310
      1104
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      929
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      300
      919
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      781
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      193
      672
    7. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      107
      649
    8. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      42
      620
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      595
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      536
    Aihe