Olen menossa huhtikuun lopulla häihin ensimmäistä kertaa täysi-ikäisenä, joten minulta luultavastikin odotetaan hienoja juhla-asua. En tiedä mitään etiketeistä sun muista, joten tarvitsisin apua.
Eli minkälainen puku 19-vuotiaalle on sopiva, kun häät pidetään huhtikuun lopussa. Onko silloin edes kylmä vai lämmin, joten sekin tuottaa ongelmia. Onko mitään ehdotuksia, jotka voisivat sopia? En ole mitenkään erityisen naisellinen, mutta kai sitä jonkinlainen mekko on laitettava päälleen.
Muutamia etikettiin liittyviä asioita haluan kysyä:
1.Täytyykö mekon olla polviin asti vai kokopitkä?
2.Käykö puvuksi muukin kuin mekko?
3.Minkälainen asu on liian paljastava tai liian peittävä?
4.Saako olkapäät näkyä vaiko ei?
5.Saako juhlapuku olla musta? Entä juhlakengät?
Kaikenlainen apu olisi tarpeen.
Sopiva puku 19-vuotiaalle häävieraalle
7
1165
Vastaukset 7
- Nimetön
Mihin kellonaikaan pari vihitään? Se vaikuttaa esimerkiksi mekon pituuteen.
Onko kutsussa pukukoodia?
Ovatko juhlat tavallisen väen juhlat vai osallistuuko sinne samoja ihmisiä kuin presidentin itsenäisyyspäivän juhliin?
Yleensä juhlat alkavat iltapäivällä ja harvat laittavat pukukoodia kutsuun. Silloin voimme olettaa, että nainen voi käyttää ns. vierailupukua.
Tässä esimerkkejä:
Jakkupuku
Kotelomekko ja jakku
Juhlava housuasu
Mekko ja huivi
Pituus asussa on polveen tai muodin mukaan. Nuorella kaunissäärisellä minimekkokin käy.
Olkapäät saavat olla paljaat, jos sinulla on sellainen asu. Katso vaikka viime kevään ylioppilaiden pukeutumista, saat hyviä vinkkejä.- Nimetön
Kysyit väristä.
Kokomusta ei ole hääasu. Voit käyttää mustaa kotelomekkoa ja värikästä jakkua.
Avokkaat ovat hyvät hääkengät. - 19 v. häävieras
Häät alkavat kello 14 eikä pukukoodia ole kutsussa annettu.
- et tarvitse
19 v. häävieras kirjoitti:
Häät alkavat kello 14 eikä pukukoodia ole kutsussa annettu.
pitkää mekkoa. Edellä oli hyviä vinkkejä. Noudata mieltymyksiäsi ja tyyliäsi.
- 19 v. häävieras
et tarvitse kirjoitti:
pitkää mekkoa. Edellä oli hyviä vinkkejä. Noudata mieltymyksiäsi ja tyyliäsi.
Eli voinko vapaasti valita joko pitkän tai lyhyen? Juhlahan kuitenkin jatkunee pitkälle yöhön.
- Rouva O
19 v. häävieras kirjoitti:
Eli voinko vapaasti valita joko pitkän tai lyhyen? Juhlahan kuitenkin jatkunee pitkälle yöhön.
Päivätilaisuudessa helman pituus on aika vapaa ministä maksiin, mutta kuitenkin korkeintaan nilkkapituinen. Muutoin yhdyn aiempaan kirjoitukseen ns vierailupuvusta. Muista myös, että päivätilaisuuden asun materiaalit ovat vaatimattomampia kuin iltatilaisuuden mahdolliset paljetit, kiillot ja metallinhohdot. Päivätilaisuus määriytyy alkamisajankohdan mukaan, vaikka juhlat jatkuisivatkin myöhään iltaan.
Kokopitkät (helma 5cm lattiasta, vain kengän kärjet näkyvät), juhlavasta materiaalista valmistetut iltapuvut tulevat kyseeseen vasta noin kello 18 alkaviin tilaisuuksiin. - 19 v. häävieras
Rouva O kirjoitti:
Päivätilaisuudessa helman pituus on aika vapaa ministä maksiin, mutta kuitenkin korkeintaan nilkkapituinen. Muutoin yhdyn aiempaan kirjoitukseen ns vierailupuvusta. Muista myös, että päivätilaisuuden asun materiaalit ovat vaatimattomampia kuin iltatilaisuuden mahdolliset paljetit, kiillot ja metallinhohdot. Päivätilaisuus määriytyy alkamisajankohdan mukaan, vaikka juhlat jatkuisivatkin myöhään iltaan.
Kokopitkät (helma 5cm lattiasta, vain kengän kärjet näkyvät), juhlavasta materiaalista valmistetut iltapuvut tulevat kyseeseen vasta noin kello 18 alkaviin tilaisuuksiin.Kiitos tarkennuksesta. Täytyy tässä alkaa etsimään jotain omaan budjettiin sopivaa mukavaa ja hienoa asua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494