Olen menossa huhtikuun lopulla häihin ensimmäistä kertaa täysi-ikäisenä, joten minulta luultavastikin odotetaan hienoja juhla-asua. En tiedä mitään etiketeistä sun muista, joten tarvitsisin apua.
Eli minkälainen puku 19-vuotiaalle on sopiva, kun häät pidetään huhtikuun lopussa. Onko silloin edes kylmä vai lämmin, joten sekin tuottaa ongelmia. Onko mitään ehdotuksia, jotka voisivat sopia? En ole mitenkään erityisen naisellinen, mutta kai sitä jonkinlainen mekko on laitettava päälleen.
Muutamia etikettiin liittyviä asioita haluan kysyä:
1.Täytyykö mekon olla polviin asti vai kokopitkä?
2.Käykö puvuksi muukin kuin mekko?
3.Minkälainen asu on liian paljastava tai liian peittävä?
4.Saako olkapäät näkyä vaiko ei?
5.Saako juhlapuku olla musta? Entä juhlakengät?
Kaikenlainen apu olisi tarpeen.
Sopiva puku 19-vuotiaalle häävieraalle
7
1157
Vastaukset
- Nimetön
Mihin kellonaikaan pari vihitään? Se vaikuttaa esimerkiksi mekon pituuteen.
Onko kutsussa pukukoodia?
Ovatko juhlat tavallisen väen juhlat vai osallistuuko sinne samoja ihmisiä kuin presidentin itsenäisyyspäivän juhliin?
Yleensä juhlat alkavat iltapäivällä ja harvat laittavat pukukoodia kutsuun. Silloin voimme olettaa, että nainen voi käyttää ns. vierailupukua.
Tässä esimerkkejä:
Jakkupuku
Kotelomekko ja jakku
Juhlava housuasu
Mekko ja huivi
Pituus asussa on polveen tai muodin mukaan. Nuorella kaunissäärisellä minimekkokin käy.
Olkapäät saavat olla paljaat, jos sinulla on sellainen asu. Katso vaikka viime kevään ylioppilaiden pukeutumista, saat hyviä vinkkejä.- Nimetön
Kysyit väristä.
Kokomusta ei ole hääasu. Voit käyttää mustaa kotelomekkoa ja värikästä jakkua.
Avokkaat ovat hyvät hääkengät. - 19 v. häävieras
Häät alkavat kello 14 eikä pukukoodia ole kutsussa annettu.
- et tarvitse
19 v. häävieras kirjoitti:
Häät alkavat kello 14 eikä pukukoodia ole kutsussa annettu.
pitkää mekkoa. Edellä oli hyviä vinkkejä. Noudata mieltymyksiäsi ja tyyliäsi.
- 19 v. häävieras
et tarvitse kirjoitti:
pitkää mekkoa. Edellä oli hyviä vinkkejä. Noudata mieltymyksiäsi ja tyyliäsi.
Eli voinko vapaasti valita joko pitkän tai lyhyen? Juhlahan kuitenkin jatkunee pitkälle yöhön.
- Rouva O
19 v. häävieras kirjoitti:
Eli voinko vapaasti valita joko pitkän tai lyhyen? Juhlahan kuitenkin jatkunee pitkälle yöhön.
Päivätilaisuudessa helman pituus on aika vapaa ministä maksiin, mutta kuitenkin korkeintaan nilkkapituinen. Muutoin yhdyn aiempaan kirjoitukseen ns vierailupuvusta. Muista myös, että päivätilaisuuden asun materiaalit ovat vaatimattomampia kuin iltatilaisuuden mahdolliset paljetit, kiillot ja metallinhohdot. Päivätilaisuus määriytyy alkamisajankohdan mukaan, vaikka juhlat jatkuisivatkin myöhään iltaan.
Kokopitkät (helma 5cm lattiasta, vain kengän kärjet näkyvät), juhlavasta materiaalista valmistetut iltapuvut tulevat kyseeseen vasta noin kello 18 alkaviin tilaisuuksiin. - 19 v. häävieras
Rouva O kirjoitti:
Päivätilaisuudessa helman pituus on aika vapaa ministä maksiin, mutta kuitenkin korkeintaan nilkkapituinen. Muutoin yhdyn aiempaan kirjoitukseen ns vierailupuvusta. Muista myös, että päivätilaisuuden asun materiaalit ovat vaatimattomampia kuin iltatilaisuuden mahdolliset paljetit, kiillot ja metallinhohdot. Päivätilaisuus määriytyy alkamisajankohdan mukaan, vaikka juhlat jatkuisivatkin myöhään iltaan.
Kokopitkät (helma 5cm lattiasta, vain kengän kärjet näkyvät), juhlavasta materiaalista valmistetut iltapuvut tulevat kyseeseen vasta noin kello 18 alkaviin tilaisuuksiin.Kiitos tarkennuksesta. Täytyy tässä alkaa etsimään jotain omaan budjettiin sopivaa mukavaa ja hienoa asua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461715Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121486Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76978- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34852Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101743