Ajonesto päällä

Clio -98 1.4 RN

Renault clio
98 vuoden vanhempi korimalli
1.4 RN

Ja ajonestoa tuossa autossa ei saa pois päältä, edellinen omistaja on kokeillut joillakin konsteilla jo ohittaa sitä. Sanoi että ovet avautuvat ja lukittuvat mutta ajonesto ei lähde pois päältä.

Miten olettte saaneet pois päältä? Voi laittaa muissakin autoissa toimivia kikkoja.

Jos joku osa pitäisi vaihtaa niin mikä?

Liikkeessä korjaus maksaisi varmaan paljon vai?

6

2323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mja

      Vilkkuuko auton kojelaudassa punainen ajoneston merkkivalo kun yrität käynnistää sitä? Jos vilkkuu, niin ajonesto on päällä.

      Aukeavatko ovet kauko-ohjauksella? Jos eivät aukea, niin onkohan sulla pikasuutarissa tehty kopioavain? Onko avaimessa Renaultin merkki?

      Ei ajonestoa ole tarkoituskaan ohittaa, vaan ajonesto estää rosmoa viemästä autoasi. Millähän se edellinen omistaja on sitä ajanut, jos ajonesto ei mene pois? Älä osta, jos et edes koeajoa pääse tekemään - koeajo ei varmaan onnistu jos ajonesto on päällä?

      Jos avain on oikea, mutta esto vaan ei mene päältä, pitää auto koodata uudelleen Renault-huollossa.

      • asdfasdftrttrtr

        Älä vastaa josset tiedä vastausta kysymykseen.


      • mja
        asdfasdftrttrtr kirjoitti:

        Älä vastaa josset tiedä vastausta kysymykseen.

        One-linerisi oli yhtä sekava kuin nimimerkkisi. En tiedä oletko sama kuin alkuperäinen kysyjä mutta vastaan vielä kerran : ajonestoa _ei_ saa pois päältä millään vippaskonstilla. Ei ole tarkoituskaan, sillä ajoneston tarkoitus on estää auton varastaminen. Ajonesto on ollut EU:ssa pakollinen vuodesta 1998 uusissa henkilöautoissa, myös Renaulteissa.

        Esitä vaan kysymyksesi, niin vastaan siihen.


      • joku
        mja kirjoitti:

        One-linerisi oli yhtä sekava kuin nimimerkkisi. En tiedä oletko sama kuin alkuperäinen kysyjä mutta vastaan vielä kerran : ajonestoa _ei_ saa pois päältä millään vippaskonstilla. Ei ole tarkoituskaan, sillä ajoneston tarkoitus on estää auton varastaminen. Ajonesto on ollut EU:ssa pakollinen vuodesta 1998 uusissa henkilöautoissa, myös Renaulteissa.

        Esitä vaan kysymyksesi, niin vastaan siihen.

        Ois kiva tietää itekkin mitä tehdä kadetille kun radioo asentaessa ajonesto pärähti päälle ja pysyy kans!! Ihan kiva ettei sitä voi varastaa mut ois h******n kiva ajaa ite edes autolla...


      • Anonyymi

        moi mitähän se maksaa???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2483
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1718
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1543
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      925
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      924
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      871
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      835
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      808
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      167
      784
    Aihe