Kuinka nopeasti vauvan syntymään jälkeen ne pidetään? (pitääkö varata kirkko ja kahvipaikka jo ennen vauvan syntymää?)
Mitä eroa ristiäisillä ja kastetilaisuudella?
Miten ajoissa olette laittanet kutsut postiin?
Ristiäset
1
600
Vastaukset
- mie vaan..
ristiäiset on kansankielinen ilmaus kasteesta. Kirkko pitää kastejuhlan ei ristiäisiä..
Kastejuhlan voi pitää joko kotona tai kirkossa tai seurakunnan tiloissa. Kaikki on yleensä maksuttomia, toki poikkeuksia on. Juhlapaikasta peritään aina joku korvaus ja tarjottavat hankitaan itse.
Ennen syntymää ei todellakaan varata mitään. Kun pääsette kotiin on aika soittaa seurakuntaan. Pappia kannattaa ehkä silmitellä jo etukäteen jos tahtoo olla ronkeli (ei tahdo mitään kiihkomielistä tms..). Aikaa kasteelle on kaksi kuukautta, mutta raj aei ole niin täsmällinen vaan siitä lipsutaan kyllä.
Toiset tykkää että mitä pikemmin sen parempi kun vauva on pieni ja toiset taas mitä isompi niin sen parempi. Makuasia. Meillä on kastettu siinä kahden kuun paikkeilla ja its epidän siitä siksi että lapsi on jo isompi ja ennustettavampi eli ei rutise ja kitise koko aikaa. Toisten mielestä on toisinpäin.. Jos on ekaa kertaa asialla niin turha hoppuilla asian kanssa vaan asetutte ensin taloksi ja opettelette toisiinne ja sitten juhlia järkkäämään.
Vielä yksi juttu; vauva ei saa kasteessa nimeä! Kasteessa lapsi liitetään seurakuntaan jäseneksi omalla nimellään joka siis virallisesti mainitaan tässä yhteydessä, mutta sitä ei siis anneta kasteella eikä kaste ole nimenantojuhla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 772981
- 751261
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1611143Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401020Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103951Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309925- 43809
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78805Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en122803- 91773