Luin tuolta alempana olevasta ketjusta vastauksia johonkin kysymykseen ja siellä aika moni exä keroi, että he ovat ilmoittaneet ex-miehelleen, ettei mies saa esitellä lapsiaan uudelle naiselleen, vaan tapaamisissa saa olla vain isä tai isovanhemmat.
Onko tämä todella totta? Tapahtuuko näin oikeasti jossain?
Onko tämä todella totta? Tapahtuuko näin oikeasti jossain?
Vastaukset 15
Vanhimmat
kieltää ex mieheltään kaiken mikä vain liittyy uuteen naiseen. Mutta uudet isäpuolet esitellään lapsille heti kun sängystä noustaan yön jäljiltä, eikä ex mieheltä edes kysytä lupaa, että saanko esitellä uuden mieheni meidän lapsille.
Ex miehen velvollisuus on elää loppu elämä munkkina ja kiikuttaa vielä palkka ex akalle, vaikka tämä olisi jo uudessa suhteessa ja lisää pentuja pukkaa maailmaan.
Vielä sellainen epäkohta, jos ex akka alkaa uutta lasta odottaa uudelle ukolleen, niin ex miehen elatusmaksut pompahtavat kunnolla ylöspäin, jolloin ex mies joutuu maksamaan uudenkin pennun.
provoja! Kukaan fiksu isä ei kiusaa lapsiaan, vaan on isä heille, eikä ihmettele tyhjänpäiväisiä asioita. Pitäkööt mies naiset ihan itsellään, ei niillä tarvi lapsia kiusata.
myös ne uusio isäpuolet lapsien elämästä pois, ei niillä ukon paskiaisilla tarvitse lapsia sekä ex miestä kiusata.
Sama koskee näitä ex akkojakin, ei uusia miehiä, eläköön nunnina lopun elämäänsä pentujensa kanssa.
juuri ihmettelin!
Millä ihmeellä perustellaan se, että isä ei voi osallistaa lasta elämäänsä, vaan lapsen tapaamiset ovat kuin erillinen tilaisuus, joka pidetään vakuumissa ja kaikesta muusta irrallaan. Miten voidaan ikinä olettaa että lapsen ja isän suhde muodostuisi normaaliksi, jos tapaamiset pitää pitää "steriilissä" ympäristössä.
Eihän äiti lasta omista, eikä siis voi millään perustella tuollaista kieltoa. Kun lapsi on isällään, ei äidillä pitäisi olla nokan koputtamista siihen, kenet lapsi silloin tapaa. Kuten ei ole isälläkään, kun lapsi on äidillään.
Minun oletukseni on, että aikuinen ihminen, oli sitten isä tai äiti kykenee varmasti itse arvioimaan kenet on turvallista lapsille esitellä ja kenet ei.
Minun mmieheni exä kielsi aikanaan isää tapaamasta lapsiaan heti kun sai uuden "isin"lapsille.Asiasta saatiin kuitenkin oikeuden päätös,jossa isälle piti järjestää ensin kolme valvottua tapaamista.Tätä ei täällä takapajulassa pystytty järjestämään.Ei ollut muka resursseja?.Lastenvalvojia täällä vaihdetaan kuin kalsareita...eivät siis ole päteviä.Alussa,kun ex vielä antoi isän tavata lapsiaan,piti isän raportoida hyvin tarkkaan,minne lapsia vietiin,mutta äidin ei sitä tarvinnut tehdä,vaan hän sai rehata lapset minne tahtoi,eikä isällä ollut sanomista.Äidin pirullisuus meni siihen malliin että isä luovutti...ei jaksanut enään taistella koko paskasakkia vastaan,johonka kuului exvaimo,uusi isi,anoppi ja jopa taloyhtiön isännöitsijä.Tämä on totta,vaikka jotakin saattaa nnaurattaa tämä joukko.Nyt on tilanne se,että tapaamiset on katkolla ja ensi kuussa tulee ehkä jotakin selvyyttä asiaan.Tässäkään tapauksessa ei se äiti ole välttämättä se "paras"lapsille.On nimittäin näyttöä kuinka äiti on taltuttanut lapsensa,tarpeetonta voimaa käyttäen.Mutta kuten jo kerroin,aika näyttää mitenkä tässä käy.Nyt on jälleen uudet lastenvalvojat kehissä ja katotaan minne vaaka kallistuu.
lapsille kun on tärkeetä tuo isäsuhde joten tue miestäsi niin että hän jaksaa taistella vaikka välillä lievästi sanottuna ottaisikin päähän, luulen että kiitokset saatte kun voitte tulevaisuudessa seurata tasapainoisia nuoria aikuisuuden kynnyksellä. Siinä ei sitten enään sanoja tarvita.
Mun mielestä uuden suhteen voi esitellä lapselle, jos suhde ei ole mikään ohimenevä juttu.
Mun mielestä lapselle tekee hallaa, jos esittelee uuden "äiti- tai isäpuolen" kerran kuukaudessa. Mutta eihän kukaan tietty kieltää voi tollastakaan.
Olimme mieheni kanssa menossa naimisiin, niin mieheni lasten äiti (joka on naimisissa ja tehnyt lapsiakin uuden miehen kanssa) ilmoitti ettei mieheni saa enään tavata lapsiaan jos menee kanssani naimisiin. Tottakai menimme naimisiin, ja aloimme hoitaa asioita lakiteitse.
Ikävä kyllä on tällaisia tapauksia olemassa mitä ei voi käsittää. Miksi se nainen aina saa ottaa uuden puolison? Vai onko kysymys siitä että lasten äiti haluaa pitää entisiä miehiään vallassa ja jos joku niistä uskaltaa elää omaa elämää niin tilanne riistäytyy käsistä. Kahta ihmistä ilmeisemmin ei ole niin helppoa uhkailla kuin yhtä. Lisäksi kun tällä entisellä miehellä on muuta tekemistä ja omaa elämää, ei uhkailuista ole hyötyä.
Tiedä häntä?
Nämä samat katkerat ja omaa epäonnistumistaan kostavat lähit varmasti valitsevat lapsilleen koulun opettajat (=vieras ihminen ja useinmin nainen), päivähoitohenkilökunnan (=vieraita naisia), kouluterveydenhoitajat (=lisää vieraita naikkosia) jne...ehkä myös puolisot ja työkaverit, ettei vaan vieraat naiset pääse pilaamaan heidän kullannuppupilttejään :)
ei lasten elämään kuulu enää isän uudet suhteet. Olisihan se aika outoa, jos mies toisi naisensa lasten kotiin. Millä sä selität lapsille kuka se nainen on ja mitä se tekee heidän kodissaan? Vois olla aika ihmetystä. Kotiapulainen,siivooja, lastenhoita. Mä en varmaan keksisi mitään hyvää selitystä, miksi vieras nainen tulee ja kuka hän on, ja miksi tulee? Terv. Kerttu Annikki
Isän uusi ystävä tai avovaimo tai vaimo.Mikä siinä olisi niin kummallista,jos lapset tietävät,että vanhempansa on eronneet.
Sun kommenttisi on niin surullinen, että toivon sen olevan provo. Huono sellainen kyllä, mutta provo kuitenkin.
Mutta kamalintahan tässä on, että osa naisista todellakin ajattelee juuri näin ja siksi pyörittää näitä sekopäisiä "saat tavata lapsia vain yksin" -kuvioita.
nykyisin tuntuu sille, että lasten äiti oikein tyrkyttää lapsia meille. Ovat nykyiin niin usein luonamme... ei se minua haittaa, tulen toimeen molempien kanssa ja pidän heistä valtavasti, mutta joskus se tuntuu pahalle kun olemme suunnitelleet jotain tekemistö keskenämme... kuten nyt, kauan ja hartaasti suunniteltu risteily lykkääntyy koska isälle ilmoitettiin että lapset tulevat silloin isälleen, vaikka on äitienpäivä. Tuota en ymmärrä, en sitten millään...
naikkosia, eikä isä itsekkään ole halukas naisiaan meille tuomaan, koska tietää ettemme heitä hyväksy, eikä näin ollen väkisin tuo niitä lasten ja minun luokse. Tietää ettei ole hyvää seuraa hänen naisensa.
oikeesti nää naikkosjutut, niin kuin rakas uusperhemieheni minulle sanoi niin sinä varmaan vanhapiika jolla ei edes sitä ensimmäistä miestä ollut lainkaan saatika lapsia niin viettelet sitten aikaa piruttaan täälä ihmisiä härnäämässä, parempi varmaan olisi jos ei vastattaisi sulle ollenkaan niin saisit kiihkoilla ihan rauhassa-> kaikenlainen kiihko haitallista ihmiselle joka sitä harrastaa sekä ympärillä oleville,mut ethän sinä siittä välitä kun onnellisena tuijottelet hihitellen itseesi peiliin jotta olinpa nyt nokkela