Onko sammuneen ihmisen hiusten leikkuu millään tavalla laitonta? Itseltä leikattiin hiuksia pois ja olen sitä heviletti tyyliä elikkä kestää noin vuosi saada hiukset takas. Amerikassahan voisi vetää kainkenmaailman henkinen kärsimys haasteet mutta entäs suomessa??
Sammuneen ihmisen hiusten leikkuu
ex heviletti
93521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täysin itseaiheutettu sekä sammuminen, että kaveriporukan valinta.
jos se sinällään aiheuttaa hiusten lähtemisen.
ei kannata edes miettiä, ei muutakuin poliisin puheille ja nsyytteet vireille. tiedottomalta ihmiseltä ei saa leikata hiuksia eikä tehdä paljon muutakaan.
Tästä on muistaakseni HO:n ennakkopäätös 1980 -luvulta. Kyseessä on rikos nimeltä lievä pahoinpitely.
Lievä pahoinpitely on kuitenkin asianomistajarikos, joten tekijälle pitää vaatia rangaistusta, ennen kuin poliisi alkaa sitä tutkimaan. Juttu tietysti päätyisi käräjille, koska rangaistusvaateen lisäksi on luultavasti myös korvausvaatimus.
Tapauksen mutta muistaaksen tuomio tuli kunnianloukkauksesta.
Ilmoitus vaan poliisille niin kyllä sitten tutkivat minkä rikoksen tunnusmerkit sopivat.
Saattoi tuo tietysti olla kunnianloukkauskin. Molemmat, sekä kunnianloukkaus ja lievä pahoinpitely ovat kuitenkin asianomistajarikoksia ja vaativat rangaistusvaatimuksen ja käräjille lähtöä. Ei sitä rikosilmoitusta kuitenkaan nyt ihan huvikseen tutkita.
Asian saanet viedä itse oikeuteen poliisitutkinnan jälkeen syyttäjä nimittäin tuskin katsoo asiaa yhteiskunnan kannalta tarpeelliseksi viedä oikeuteen käsiteltäväksi julkisin varoin.
Miksi Sammuneita Juoppoja ei saa leikata Kirurgisella Osastolla.Perustuuko se Suomen Rikoslakiin.Vai mihin se perustuu,
Pitäisi perustaa erikseen sammuneitten juoppojen hiuskirurginen osasto johon pitäisi palkata ainakin ylijohtaja, pääjohtaja, hiusjohtaja ja muita pienempiä herroja ja tasapuolisuuden nimissä myös neitejä ja rouvia, ehkä narrejakin mutta hiusten leikkaajaa ei tarvitsisi palkata vaan sen saisi työkkäristä 9€ päiväkorvausta vastaan. Fanstua ja bisnestä.