Markkaa ikävöin

markka aikaan löytyi kolikoita joka taskusta isot määrät ihania yllätyksiä, eipä löydy enää hiluja taskuistani, miksi näin.
15556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

nykyjään senttejä. :))

Äänestä
  • senttejekään.

    Äänestä

Mä en oikeastaan koskaan edes oikeaa rahaa näe, ei kerry siis hilujakaan taskuihin.


=DW=

Äänestä
  • tavaratalon vessaan jos ei löydy edes sopivaa kolikkoa? Käytkö nurkan takana tai lähimmässä porttikongissa?

    Äänestä

  • menet kirjoitti:

    tavaratalon vessaan jos ei löydy edes sopivaa kolikkoa? Käytkö nurkan takana tai lähimmässä porttikongissa?

    Niitä saa ilmaiseksi kassoilta tai kärrrypojilta.

    Ainakin niissä kaupoissa joissa mä käyn. Puhelinkioskeja ei ole enää, Ostoskärryihin saa poletteja jokapaikasta, kioskilta voi ostaa luottokortilla junalipun, jne.

    Käytännössä käteistä ei tarvi missään. Vähän toki jenkkimeininki päällä. Ilman luottotietoja et saa korttia. Mutta kyllä raha on nykyään täysin virtuaalista.


    =DW=

    Äänestä

Olen jo odotellutkin, että eikö jostakin ala jo kuulumaan "MARKKA TAKAS" huutoja. Tuntuu kuin ihmiset ovat alistuneet EU:n ja Euron edessä.

Ottaisin avosylin markan vastaan.

Äänestä
  • Yhteinen oravannahka on erittäin hyvä asia. Ei tarvitse käyttää energiaa tai taskulaskinta rahan arvojen kanssa. Ekun tajuaa kaikki, jotka sitä käyttää.

    Sain tarpeekseni rahakursseista aikanaan itänaapurissa. Palkka markkoina, käytettävä valuutta rupla, kaikki kuitenkin piti laskea dollareissa. Ja sitten joku tarjoaa vaihtorahoiksi liiroja kaupassa. Shit.


    =DW=

    Äänestä

  • kuuden kertotaulu hallussa ja isot summat lasken eurolaskimella jotta hahmotan kunnolla paljonko tosiaan kaikki maksaa. Tuntuu että eurosta on tullut markka. Euroja viskellään sinne sun tänne. Ihmiset ei tajua että 1 euro on n. 6 markkaa.

    Äänestä

  • 666 kirjoitti:

    kuuden kertotaulu hallussa ja isot summat lasken eurolaskimella jotta hahmotan kunnolla paljonko tosiaan kaikki maksaa. Tuntuu että eurosta on tullut markka. Euroja viskellään sinne sun tänne. Ihmiset ei tajua että 1 euro on n. 6 markkaa.

    tarkoitin aloituksessani, en viskele euroja taskujen pohjille, arvokasta rahaa.

    Äänestä

joka takin ja jakun taskuun jää aina jonkin verran rahaa,kiireessä sinne laittaa.
Väliin teen tyhjennyksen,käyn kaikki laukkujen sivutaskut ja pohjat läpi myös ja kas! Saattaa kerääntyä isokin summa...
No,niitä varten on vielä hyllynreunalla kippo,jossa on niitten lopullinen paikka,kunnes taas joskus lasken jonkun tasasumman ja kauppaan mennessä järkytän kassatytön paiskaamalla läjän eteen.

Äänestä

taas viisita,ku eivät ottaneet euroa. Nyt he pääsee taas kuin kora veräjästä ton laman aikana, ja rikastuvat taas suomen kustannuksella. Kyllä harmittaa, me joudutaan nyt maksamaan miljaardeja enemmän tyhmyydestämme , ku meillä on toi euro.
Kyllä joskus suomen päättäjät vois ottaa esimerkkiä ruotsista!!Mutta ku ei, pittää olla vaan niin ylypeetä poikaa, lyödä päätään karjalan mäntyyn aivan turhaan.

Äänestä
  • Pirunmoinen taantuma sveduissakin, ihan kuin kaikkialla muualla. Rahan nimellä ei ole vaikutusta asiaan.


    =DW=

    Äänestä

  • Eivät ruotsalaiset ole rikastuneet, vientiteollisuus vain on saanut hintaedun. Kansalaisille hinnat ovat nousseet. Muistelepas markan devalvaatioita.

    Äänestä

euroilla - se mikä ennen maksoi markan, maksaa nyt euron ja sen vuoksi ei ole hiluja.

Äänestä

tuntui oudolle, kun ei suomella enää mitään omaa
ollut. Nythän tuohon on jo sopeutunut, mutta kuudella kerron joidenkin tuotteiden hinnat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kili kili kirjoitti:

markka aikaan löytyi kolikoita joka taskusta isot määrät ihania yllätyksiä, eipä löydy enää hiluja taskuistani, miksi näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu