tehdä esitteen - nelisivuisen, eli yksi sivu olisi kooltaan A5? Onko se vaikeaa? Olen joskus kirjoitellut tavallisia A4 kokoa, mutta tuota tyyppiä en taida.
Siis sellainen kun taittaa A4 kahtia, pitäisi saada ja onnistua. Olen yrittänyt etsiä, mutta en ole osannut löytää, eli miten saan tehtyä esitteen?
Löytyykö yksityiskohtaista tietoa tai opasta tuollaisen tekoon?
millä
4
1218
Vastaukset
- Poro1
avaa teksturisi, eli esim. word tai openofficen writer.
Uusi sivu -> sivun koko A5.
Tee 4 sivua juttua.
Tulostusvaiheessa pitää laittaa oikea järjestys sivuille ja tulostaa samalle sivulle (paperille) 2 sivua, jolloin se onnistuu.
Kerro vielä millä aiot tehdä niin neuvotaan lisää...
:)- Ap...
minulla on molemmat tekstinkäsittelyohjelmat koneella, siis word ja openoffice writer. Kumpi lienee kätevämpi? Lisäksi on jokin abiohjelma. Täytyy opetella ja mielellään otan neuvoja vastaan. Kiitos paljon :)
Tarkoitus tehdä esite talomme (vuokratalon)kerhotiloista, säännöistä ja ohjeista ym joka annettaisiin aina uudelle asukkaalle.
Kyse asukastoimikunnan esitteestä.
OpenOfficessa on esitetulostustoiminto, joka on tarkoitettu juuri tuota tarkoitusta varten.
Laadi esite sivukoolla A5.
Jos tulostimessasi on arkinkääntöyksikkö:
1. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Vasemmat sivut, Oikeat sivut sekä Esite.
2. Valitse Tiedosto -> Tulosta, valitse tulostimen asetuksista arkin suunnaksi vaaka (landscape) ja kaksipuoleinen tulostus.
3. Tulosta kaikki sivut.
Jos tulostimessasi ei ole arkinkääntöyksikköä, täytyy vähän tusata:
1. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Oikeat sivut sekä Esite. Ota ruksi pois kohdasta Vasemmat sivut.
2. Valitse Tiedosto -> Tulosta, valitse tulostimen asetuksista arkin suunnaksi vaaka (landscape).
3. Tulosta kaikki sivut.
4. Käännä tulostettujen arkkien nippu ympäri ja aseta uudestaan paperikaukaloon (tässä tulee tusausta: tulostimesta riippuu, miten päin nippu täytyy kääntää).
5. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Vasemmat sivut sekä Esite (ja taas tusausta: tulostimesta riippuen täytyy mahdollisesti ruksata myös kohta Käännetty). Ota ruksi pois kohdasta Oikeat sivut.
6. Valitse Tiedosto -> Tulosta, tarkista tulostimen asetuksista, että arkin suunta on vaaka (landscape).
7 Tulosta kaikki sivut.
Kun vaan etukäteen kokeilet, miten päin arkkinippu pitää asettaa kaukaloon kääntöpuolen tulostamiseksi ja pitääkö Käännetty-kohta ruksata, niin homma toimii hienosti. (Käännetty-asetus tarkoittaa, että sivut tulostetaan käännetyssä järjestyksessä, siis viimeisestä ensimmäiseen.)
Muista lopuksi palauttaa OpenOfficen ja tulostimen asetukset ennalleen.- ap...
kiittää tarkoista ohjeista ja hyvistä neuvoistasi. En ole ehtinyt käytännössä kokeilla, mutta tulostin neuvosi paperille ja lähipäivinä aloitan esitteen tekemisen. Varmasti onnistuu. Suuret kiitokset ja mukavaa kevään jatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435339Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144630Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1723226Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142536Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182128Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512032- 1251960
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479