tehdä esitteen - nelisivuisen, eli yksi sivu olisi kooltaan A5? Onko se vaikeaa? Olen joskus kirjoitellut tavallisia A4 kokoa, mutta tuota tyyppiä en taida.
Siis sellainen kun taittaa A4 kahtia, pitäisi saada ja onnistua. Olen yrittänyt etsiä, mutta en ole osannut löytää, eli miten saan tehtyä esitteen?
Löytyykö yksityiskohtaista tietoa tai opasta tuollaisen tekoon?
millä
4
1304
Vastaukset 4
- Poro1
avaa teksturisi, eli esim. word tai openofficen writer.
Uusi sivu -> sivun koko A5.
Tee 4 sivua juttua.
Tulostusvaiheessa pitää laittaa oikea järjestys sivuille ja tulostaa samalle sivulle (paperille) 2 sivua, jolloin se onnistuu.
Kerro vielä millä aiot tehdä niin neuvotaan lisää...
:)- Ap...
minulla on molemmat tekstinkäsittelyohjelmat koneella, siis word ja openoffice writer. Kumpi lienee kätevämpi? Lisäksi on jokin abiohjelma. Täytyy opetella ja mielellään otan neuvoja vastaan. Kiitos paljon :)
Tarkoitus tehdä esite talomme (vuokratalon)kerhotiloista, säännöistä ja ohjeista ym joka annettaisiin aina uudelle asukkaalle.
Kyse asukastoimikunnan esitteestä.
OpenOfficessa on esitetulostustoiminto, joka on tarkoitettu juuri tuota tarkoitusta varten.
Laadi esite sivukoolla A5.
Jos tulostimessasi on arkinkääntöyksikkö:
1. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Vasemmat sivut, Oikeat sivut sekä Esite.
2. Valitse Tiedosto -> Tulosta, valitse tulostimen asetuksista arkin suunnaksi vaaka (landscape) ja kaksipuoleinen tulostus.
3. Tulosta kaikki sivut.
Jos tulostimessasi ei ole arkinkääntöyksikköä, täytyy vähän tusata:
1. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Oikeat sivut sekä Esite. Ota ruksi pois kohdasta Vasemmat sivut.
2. Valitse Tiedosto -> Tulosta, valitse tulostimen asetuksista arkin suunnaksi vaaka (landscape).
3. Tulosta kaikki sivut.
4. Käännä tulostettujen arkkien nippu ympäri ja aseta uudestaan paperikaukaloon (tässä tulee tusausta: tulostimesta riippuu, miten päin nippu täytyy kääntää).
5. Ruksaa tulostusasetussivulta (Työkalut -> Asetukset -> OpenOffice.org Writer -> Tulostus) seuraavat kohdat: Vasemmat sivut sekä Esite (ja taas tusausta: tulostimesta riippuen täytyy mahdollisesti ruksata myös kohta Käännetty). Ota ruksi pois kohdasta Oikeat sivut.
6. Valitse Tiedosto -> Tulosta, tarkista tulostimen asetuksista, että arkin suunta on vaaka (landscape).
7 Tulosta kaikki sivut.
Kun vaan etukäteen kokeilet, miten päin arkkinippu pitää asettaa kaukaloon kääntöpuolen tulostamiseksi ja pitääkö Käännetty-kohta ruksata, niin homma toimii hienosti. (Käännetty-asetus tarkoittaa, että sivut tulostetaan käännetyssä järjestyksessä, siis viimeisestä ensimmäiseen.)
Muista lopuksi palauttaa OpenOfficen ja tulostimen asetukset ennalleen.- ap...
kiittää tarkoista ohjeista ja hyvistä neuvoistasi. En ole ehtinyt käytännössä kokeilla, mutta tulostin neuvosi paperille ja lähipäivinä aloitan esitteen tekemisen. Varmasti onnistuu. Suuret kiitokset ja mukavaa kevään jatkoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S661036- 381001
- 109869
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125846- 38733
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77662- 51636
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66621- 42619
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31616Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2612Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee28563Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev122545- 49518
- 95511
- 51505
- 60484
- 45446
- 35427
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?13421