Apua, sain enkun yo kokeesta 100/299. Itelläni on kerättynä 16kompensaatiopistettä. Mihinkähän ryhmään toi minun suoritukseni luokiteltaisiin I , I, I- vai I=???
Tietääkö kukaan? Onko mitään mahiksia saada lakkia?
Tietääkö kukaan? Onko mitään mahiksia saada lakkia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
kompensaatiopisteitä sen verran, että saat kompensoitua I- arvosanan. Kukaanhan ei vielä tiedä miten ne pisteet sijoittuvat, joten ei osaa sanoa minkä hylätyn saat. Mutta onhan tuossa nyt ainakin mahdollisuus olemassa.
Hei..
Sain nyt keskipitkän ruotsista 67pist, kun erittäin ankara opettaja tarkisti. Onko mitään mahdollisuuksia päästä kumminkin ylioppilaaksi kun tämä ruotsi on pakollinen..(2008 syksy pisteraja oli 108) Kompensaatiota saan lievästä lukihäiriöstä, mutta en tiedä kuinka paljon. Vapaaehtoinen pitkästä enkusta sain A, äikästä C, maantieteestä B ja pitkästä matikasta 31pist, eli ainakin C.
saat korkeintaan 6 pisteen kompensaation, joten ei takuulla riitä tuo pistemäärä läpi. Ja nuo muut ovat niin huonoja arvosanoja, ettei niistäkään tule riittävästi pisteitä.
Et pääse, anteeksi vain.
Kyllä ne lukihäiriötoimenpiteet ovat itsesi tiedossa. Lievästä saa max. 5 pojoa ja sen saa ekasta kirjoitetusta mikäli et ole anonut toisin.
On tuossa pieni mahdollisuus, että pääset ylioppilaaksi, mutta valitettavan pieni mahdollisuus :(
Esim. jos saisit nuo arvosanat A, C, B ja C, niin saisit kompensaatiopisteitä 2 4 3 4 =13 pistettä.
12 pistettä kompensoi arvosanan i , 14 pistettä arvosanan i jne.
Noista pisterajoista on paha sanoa mitään vielä. Et voi muuta kuin odottaa. Periaatteessa on mahdollista, että tuo ruotsi nousee vähän, samaten joku muu arvosana voi nousta ja nostaa kompensaatipisteitä. Toisaalta arvosanasi voivat myös laskea YTL:ssa :(
Toivotaan parasta! Harmi, jos et pääse ylioppilaaksi, koska monissa jatko-opiskelupaikoissa voisit pärjätä oikein hyvin, jos pitkä matikka on kuitenkin mennyt noin hyvin!