Varkaita ja idiootteja

VIRKAMIEHISSÄ

Tulin juuri Havannasta melkoisten kokemusten kanssa. Kerron lyhyesti ensimmäisestä tunnistani Havannan lento-asemalla. Tullessa on security check kaikille maahantulijoille. Sen jälkeen passintarkastu joka meni ihan ok. Sitten tuli herra hidalgo ja keräsi komeassa kaluunapuvussaan satunnaisesti ihmisten passeja. Otti ne käteensä ja punnitsi niitä edes avaamatta. Katseli kansien kivoja värejä. Kun hänen passikiintiö oli täysi lähti harhailemaan passien kanssa ja tietysti passinomistajat käveli perässä. Yksikin vanhempi (Puerto Ricolainen?) herra hätääntyi ja siitähän tämä passivaaka vasti innostuikin ja lisäsi käveluvaihtia. Palautti passeja rauhallisille ihmisille ja kiusasi hätääntyneitä vielä jonkinaikaa.
No menimme sitten hihnalle odottamaan matkalaukkuja. Ei kuulu ei näy. Lopulta löysimme minun ja kaverini laukut tullin/serucityn oven edestä. Minua oli varoitettu tullin varkaista mutta en ollut uskonut. Laukustani oli varastettu osa arvoesineistä ja sellaisista asioista joita Kuubassa ei ole mutta kaverilleni oli käynyt huonommin. Hänen nylon-laukkunsa oli viilletty veitsellä kolmesta kohtaa halki. Olikohan vetoketjut tiukassa? Hänellä ei ollut arvoesineitä mutta tullille oli kelvannut partavesi ja muut hygieniatuottteet.

Tämä on mielestäni asia joka kertoo mielettömästä korruptiosta ja rappiosta jos virkamiehet ovat varkaita. Taitaa olla "vähä päivii" nykyisellä hallinnolla kun eivät välitä. Minua varoitettiin tästä etukäteen kun yhdellä kaverillani (Kuubalainen) oli varastettu kegät ja paremmat vaattteet matkalaukusta tullin VIRKAMIESTEN toimesta viimevuoden lopulla. Eli kun menette tuonne varkaiden paratiisiin, niin ei mitään arvokasta, hygieniatuotteita tai muuta kiinnostavaa matkalaukkuun. Pitäkää ne käsimatkatavaroissa. Niitä eivät varasta kun on niin paljon näkijöitää.
Kuuban Helsingin lähetystö: HÄVETKÄÄ jos osaatte.

2

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,,...........................

      ensi kerralla kun menet, laita pienet jäynät mukaan. kondoomi pakkauksia johon neulalla reikiä. hajusteisiin virsaa. Sun muuta. olisi siinä tulli virkailijat ihmeissään =)

      Eikö näistä varkauksista voi ilmoittaa sitten mihinkään?

      Mitä itse olen kans kuulut tutuilta ulkomaan reissuista. Venäjällä oli yksi tuttu firman kautta joissakin nähtävyyksissä käymässä. sielä sitten poliisit pirättäny ja kaikki ulos bussista, passia esittään ja poliisit oli tutkinu linja auton sillä välin ja veivät 800e digikameran yhdeltä. huomasi vasta kun olivat jatkaneet matkaa. ainut hyve kuulemma mikä oli kamerassa ollu, että siinä oli käyttö lukko, niin kuin pin koodi, joka estää sen käytön.

    • teuvotulli

      ...matkailu avartaa!Pysy kotona,verhot kiinni ja valot pois päältä,jos et kerran kestä!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2590
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2552
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1752
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1567
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1490
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1430
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1352
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1203
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1157
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1076
    Aihe