Kun joka paikassa kerrotaan, että perinteisen suksen pitää olla 20-30 senttiä hiihtäjää pitempi, niin miksi näin? Meneekö hiihtotekniikassa jotain pieleen, jos sukset ovat esim. hiihtäjän pituiset?
Perinteisen..
..suksista
4556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisiko niin, että pitempi suksi luistaa paremmin? Tosin tällä säännöllä pitkille hiihtäjille ei ole suksia tarjolla. Liian pitkät ovat haarakäynnissä hankalat, kun kannat kolisee. Hiihdettävyyden kuitenkin ratkaisee pitoalue (pituus, muoto, jäykkyys).
Itse ostin vain 5 cm omaa mittani pidemmät perinteisen sukset ja hyvin toimii. Jäykkyyttä pitää tietysti olla jotta pitovoitelu onnistuu. Itse olen noin 185 pitkä ja sukset siis 190, painoni on siinä /- 80 kiloa.
Hiihtelen pääsääntöisesti luistelutyylillä ja -suksilla, joten lyhyisiin suksiin olen tottunut, etenkin haarakäyntinousuissa lyhyys tuo ketteryyttä
perinteisen suksilla harjoitella luistelua?
Perinteisen suksi on tarkoitettu perinteiseen hiihtoon ja luisteluhiihdon opettelet luistelusuksella.
Itse tein sen virheen, että aloitin luisteluhiihdon junnuna perinteisen suksella. Oikeaa tekniikkaa en silloin oppinut. Enkä pystynyt hiihtämään rennosti kun hiihdin suksea aina kantilla.