Reissaaminen on kallista

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903309030575_uu.shtml


Saisiko äänestäjä tietää mistään, että mitä näillä matkoilla on saatu aikaan ja mitä tehty siellä?
Onkohan hyöty niistä haittojen veroinen?
3217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kuinka ihmiset jaksavat vieläkin kadehtia ulkomaille työmatkoille "pääseviä". Ainakin tunnollisesti tehtävänsä hoitaville ne ovat usein vielä raskaampia kuin matkustelu kotimaassa. Jokainen matka vaatii monenlaista taustatyötä ja valmistelua. Perillä pitää olla koko ajan aktiivinen, mahdollisesti käyttää useampia kieliä jopa yhden keskustelun tai esiintymisen aikana, ehtiä nopeasti tutustua uusiin asioihin, näkökulmiin ja ihmisiin. Se vaatii keskittymistä ja oikean energialatauksen ylläpitoa koko ajan. Pitää antaa positiivinen vaikutelma ja poliitikkoja vaanivat vielä koko ajan median edustajat, jotka ovat valmiita tiedottamaan rummut päristen pienimmästäkin lipsahduksesta "koko maailmalle". Kukaan ei kiitä, mutta kaikki ovat valmiita arvostelemaan negatiivisesti. Mielestäni siinä ei todellakaan ole mitään kadehtimista. Ihailen ihmisiä, jotka jaksavat sellaista, vaikka voisivat saada saman palkan paljon helpommalla. Jo vaatehuoltoon ja moneen muuhun välttämättömyyteen saattaa helposti kulua päivärahaa suurempia summia matkalla.

Mitä kansanedustaja tekee tai tekemättä jättää selviää yleensä asioita seuraaville ja niistä kiinnostuneille lehtien palstoilla ja median välityksellä.

Jos Suomi haluaa olla kansainvälinen sekä osallistua kansainväliseen päätöksentekoon ja asioiden hoitamiseen, sitä ei voi hoitaa oman pienen työpöydän ääressä. Jokainen hyvin Suomea ulkomailla edustava poliitikko hankkii samalla myös positiivista julkisuutta ja mainosta Suomelle, monesti myös ihan rahassa mitattavia etuuksia. Esim. kauppasuhteita yms. avautuu usein poliitikkojen vierailujen jälkeen, kun kyseisen maan liike-elämän edustajat kiinnostuvat ennestään vieraasta, pienestä pohjoisesta maasta.

Äänestä
  • Mitäpä siihen lisäämään.

    Äänestä

  • 1947 kirjoitti:

    Mitäpä siihen lisäämään.

    kommentistasi. Kiva huomata, että joku on joskus samaa mieltä kanssani täälläkin.;))

    Hyvää aprillipäivän iltaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaa-, na kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903309030575_uu.shtml


Saisiko äänestäjä tietää mistään, että mitä näillä matkoilla on saatu aikaan ja mitä tehty siellä?
Onkohan hyöty niistä haittojen veroinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu