Tietääkö kukaan tästä hiljaisesta juoksupyörästä, onko todellakin hiljaisempi kuin tavallinen? Suostuuko hamsteri juoksemaan siinä näyttää ainaskin melko eksoottiselta. Ja sitten vielä tietääkö kukaan mistä niitä saa? En löydä ainuttakaan nettikauppaa jossa sitä olisi m tai l kokoa. Oliskohan jossain eläinkaupassa Tampereen seudulla?Niin ja en oikein tiedä oliskohan Syyrialaiselle parempi se keskikokoinen vai se jättikoko? Katselin sitä jo ulkomaisista nettikaupoista mutta taitaa olla suuret postimaksut uk:sta.
Silence spiner juoksupyörä.
3
376
Vastaukset
Silence spiner -juoksupyörästä en tiedä mitään, en itseasiassa ole koskaan kuullutkaan, mutta osta syyrialaiselle ehdottomasti vähintään halkaisijaltaan 20-senttinen juoksupyörä. Mielellään suurempikin. Minulla on kaikilla syyrialaisilla halk. 23 cm juoksupyörät. Ei sillä mallilla tai merkillä niin väliä, kunhan pyörä on tukeva ja pyörii kevyesti. Tavallisen metallisen juoksupyöränkin saa äänettömäksi, kun sitä muistaa öljytä ruokaöljyllä säännöllisesti.
- maksilainen
Moro.
Meillä on se suurin malli eikä se ole välttämättä hintansa väärtti. Suurin malli on syyrialaiselle hieman raskas. Enemmän tykkäsi juosta metallisessa, vastaavankokoisessa (joka meni kylläkin rikki ja oli äänekkäämpi). Voi olla, että pienemmät ja kevyemmät mallit toimivatkin ihan hyvin, mutta tuossa suurimmassa mallissa se pyörimismekanismi ei mielestäni toimi. Sitä pitää putsata, jotta toimii kunnolla. Kevyehkö jalka vähän vaappuu ja ei se pyörä lopulta ole kamalan hiljainen. Spinneriin piti teippailla koloihin muutamat teipit, koska hamsun kynnet voivat jäädä niihin kiinni ja varvas esmes murtua.
Metallisesta pinnapyörästä saa paremman ja turvallisemman, kun teippailee kartonkia pinnojen ympärille. Joko pujottelee tai sitten teippaa vain ulkopuolelle tosi tiukasti. Silent spinneri hankittiin, koska metalliset olivat aika laaduttomia eivätkä kestäneet meillä. Niissä on usein ikävän teräviä hitsausjälkiä, pinnat miten sattuu, pyörä on soikea eikä siten pyöri nätisti yms. Kannattaa todella tarkasti valita se yksilö eikä ostaa sikaa säkissä netistä.- tuli kuitenkin.
Rollyn jumbon sai Tilda hamsteri kuitenkin ja pyörä pyörii joka ilta kauan ja nopsaan. Ihan hyvä eikä äänikään niin kova ole ettei nukuttua saisi. Kiitokset vastauksista. Ei löytynyt silentia enää mistään enkä viitsinyt enempää kauppoja koluta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 32027946
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?542348- 2021691
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien441690Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561606- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.461114- 1221038
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99947Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942