rypsin tuhoaminen

aakkenus

jäi rypsit puimatta. Mikä olisi hyvä keino tuhota kasvusto ennen kauran kylvöä? Ovatkohan siemenet pitkään itämiskelpoisia? pelkään vaan tuota kyntöä, että siemenet sitten riesana vuosikaupalla. Vinkeistä kiitollinen!

9

2229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä tuhoa kasvustoa vaan pui siemensato talteen puimurilla ennen kylvöä .

      • aakkenus

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?


      • voi...
        aakkenus kirjoitti:

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?

        Joka tapauksessa, jos ei ihan maassa ole, voi puimurilla silputa kasvuston keväällä. Kaveri pui vuosi sit keväällä juuri ennen kylvöjä. Tuli siemeniä jonkin verran säiliöön. Varmaan jotain 2/3 syksyisestä sadosta? -oma päätelmäni tarinasta. Oli kyläläisillä ihmettelyä. ;)

        Tietty edellinen talvi oli niin vähäluminen, et ei kasvusto paljoa painunu kevääseen.


      • jos kasvusto ei
        aakkenus kirjoitti:

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?

        ole pahasti ränsistynyt ja painunut maahan. Öljypitoinen siemen säilyy muuten hyvin ja sen vuoksi seuraavana kasvukautena onkin rypsiä melkoisesti kasvussa, jos ei kasvustolle tehdä mitään.
        Olkia olen joskus paalannut kuivikkeeksi keväällä ja hyvin toimii, kauranolki pehmenee vain hieman talven aikana ja menee kuivikkeena tosi hyvin.


    • tuhota!!

      jos jotain itää niin kuolee kyl ruiskutuksissa pois! ohan se rypsikin jotain rikkaruohon sukua!

      • ...........

        Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)


      • Hankmolla vaan!
        ........... kirjoitti:

        Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)

        Mulla jäi viime syksynä 6ha rypsiä puimatta, meinaan äestää vaan tavallisella Hankmolla sen, koska aiemminkin homma on pelittänyt. Rypsin varsisto murenee talven aikana melko hyvin, että ei haittaa menoa käytännössä yhtään. Tämän jälkeen vaan äestän normaalisti ja kylvän viljan tavallisella laahavannaskoneella. Normaali rikkakasviruiskutus tuhoaa rypsin, sitä muuten tulee tosi paljon tälläiseen kevennettyyn muokkaukseen, että luulisi saatavan uuden rypsikasvuston, mutta ei siitä kunnon satoa saa, tukiehdot kyllä täyttyy hyvin, sen verran hyvän kasvuston kyllä saa.


    • ainakin..-

      menisin tikkuaskin kanssa pellon laitaan ja raapaisisin tuleen..Riippuu tietysti minkälaisessa paikassa on mutta jos on kynnöspeltoja ympärillä niin tuleen vaan,sää pitää mielellään olla tyyni..Joskus olen polttanut puimatta jääneen kauravainion hyvällä menestyksellä.

      • piipaa paloauton...

        kun meet nykyään tikkuja raapimaan, ne ajat on ohitse, kun tulitikkuaskilla selvisi tälläisistä jutuista. Rypsin olki ei ole hankalaa, mutta kauran ja vehnän olki takkuaa kummakseen, kun ne ei oikein kompostoidu talven aikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      245
      14091
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      25
      4728
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe