rypsin tuhoaminen

aakkenus

jäi rypsit puimatta. Mikä olisi hyvä keino tuhota kasvusto ennen kauran kylvöä? Ovatkohan siemenet pitkään itämiskelpoisia? pelkään vaan tuota kyntöä, että siemenet sitten riesana vuosikaupalla. Vinkeistä kiitollinen!

9

2168

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä tuhoa kasvustoa vaan pui siemensato talteen puimurilla ennen kylvöä .

      • aakkenus

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?


      • voi...
        aakkenus kirjoitti:

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?

        Joka tapauksessa, jos ei ihan maassa ole, voi puimurilla silputa kasvuston keväällä. Kaveri pui vuosi sit keväällä juuri ennen kylvöjä. Tuli siemeniä jonkin verran säiliöön. Varmaan jotain 2/3 syksyisestä sadosta? -oma päätelmäni tarinasta. Oli kyläläisillä ihmettelyä. ;)

        Tietty edellinen talvi oli niin vähäluminen, et ei kasvusto paljoa painunu kevääseen.


      • jos kasvusto ei
        aakkenus kirjoitti:

        että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?

        ole pahasti ränsistynyt ja painunut maahan. Öljypitoinen siemen säilyy muuten hyvin ja sen vuoksi seuraavana kasvukautena onkin rypsiä melkoisesti kasvussa, jos ei kasvustolle tehdä mitään.
        Olkia olen joskus paalannut kuivikkeeksi keväällä ja hyvin toimii, kauranolki pehmenee vain hieman talven aikana ja menee kuivikkeena tosi hyvin.


    • tuhota!!

      jos jotain itää niin kuolee kyl ruiskutuksissa pois! ohan se rypsikin jotain rikkaruohon sukua!

      • ...........

        Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)


      • Hankmolla vaan!
        ........... kirjoitti:

        Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)

        Mulla jäi viime syksynä 6ha rypsiä puimatta, meinaan äestää vaan tavallisella Hankmolla sen, koska aiemminkin homma on pelittänyt. Rypsin varsisto murenee talven aikana melko hyvin, että ei haittaa menoa käytännössä yhtään. Tämän jälkeen vaan äestän normaalisti ja kylvän viljan tavallisella laahavannaskoneella. Normaali rikkakasviruiskutus tuhoaa rypsin, sitä muuten tulee tosi paljon tälläiseen kevennettyyn muokkaukseen, että luulisi saatavan uuden rypsikasvuston, mutta ei siitä kunnon satoa saa, tukiehdot kyllä täyttyy hyvin, sen verran hyvän kasvuston kyllä saa.


    • ainakin..-

      menisin tikkuaskin kanssa pellon laitaan ja raapaisisin tuleen..Riippuu tietysti minkälaisessa paikassa on mutta jos on kynnöspeltoja ympärillä niin tuleen vaan,sää pitää mielellään olla tyyni..Joskus olen polttanut puimatta jääneen kauravainion hyvällä menestyksellä.

      • piipaa paloauton...

        kun meet nykyään tikkuja raapimaan, ne ajat on ohitse, kun tulitikkuaskilla selvisi tälläisistä jutuista. Rypsin olki ei ole hankalaa, mutta kauran ja vehnän olki takkuaa kummakseen, kun ne ei oikein kompostoidu talven aikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe