jäi rypsit puimatta. Mikä olisi hyvä keino tuhota kasvusto ennen kauran kylvöä? Ovatkohan siemenet pitkään itämiskelpoisia? pelkään vaan tuota kyntöä, että siemenet sitten riesana vuosikaupalla. Vinkeistä kiitollinen!
rypsin tuhoaminen
9
2249
Vastaukset
Älä tuhoa kasvustoa vaan pui siemensato talteen puimurilla ennen kylvöä .
- aakkenus
että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?
- voi...
aakkenus kirjoitti:
että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?
Joka tapauksessa, jos ei ihan maassa ole, voi puimurilla silputa kasvuston keväällä. Kaveri pui vuosi sit keväällä juuri ennen kylvöjä. Tuli siemeniä jonkin verran säiliöön. Varmaan jotain 2/3 syksyisestä sadosta? -oma päätelmäni tarinasta. Oli kyläläisillä ihmettelyä. ;)
Tietty edellinen talvi oli niin vähäluminen, et ei kasvusto paljoa painunu kevääseen. - jos kasvusto ei
aakkenus kirjoitti:
että rypsin voisi vielä puida nyt keväällä?
ole pahasti ränsistynyt ja painunut maahan. Öljypitoinen siemen säilyy muuten hyvin ja sen vuoksi seuraavana kasvukautena onkin rypsiä melkoisesti kasvussa, jos ei kasvustolle tehdä mitään.
Olkia olen joskus paalannut kuivikkeeksi keväällä ja hyvin toimii, kauranolki pehmenee vain hieman talven aikana ja menee kuivikkeena tosi hyvin.
- tuhota!!
jos jotain itää niin kuolee kyl ruiskutuksissa pois! ohan se rypsikin jotain rikkaruohon sukua!
- ...........
Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)
- Hankmolla vaan!
........... kirjoitti:
Niinpä. Mut jos hyvä kasvusto ollu ja ei suorakylvetä, ni voi olla helpompaa, jos ensin tuhoaa kasvuston. (voi olla osalle suorakylvimistäkin paikoin haastetta..)
Mulla jäi viime syksynä 6ha rypsiä puimatta, meinaan äestää vaan tavallisella Hankmolla sen, koska aiemminkin homma on pelittänyt. Rypsin varsisto murenee talven aikana melko hyvin, että ei haittaa menoa käytännössä yhtään. Tämän jälkeen vaan äestän normaalisti ja kylvän viljan tavallisella laahavannaskoneella. Normaali rikkakasviruiskutus tuhoaa rypsin, sitä muuten tulee tosi paljon tälläiseen kevennettyyn muokkaukseen, että luulisi saatavan uuden rypsikasvuston, mutta ei siitä kunnon satoa saa, tukiehdot kyllä täyttyy hyvin, sen verran hyvän kasvuston kyllä saa.
- ainakin..-
menisin tikkuaskin kanssa pellon laitaan ja raapaisisin tuleen..Riippuu tietysti minkälaisessa paikassa on mutta jos on kynnöspeltoja ympärillä niin tuleen vaan,sää pitää mielellään olla tyyni..Joskus olen polttanut puimatta jääneen kauravainion hyvällä menestyksellä.
- piipaa paloauton...
kun meet nykyään tikkuja raapimaan, ne ajat on ohitse, kun tulitikkuaskilla selvisi tälläisistä jutuista. Rypsin olki ei ole hankalaa, mutta kauran ja vehnän olki takkuaa kummakseen, kun ne ei oikein kompostoidu talven aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4095989- 815333
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484364- 523931
- 523729
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1083199Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205