Linux käynnistyy alle sekunnin, vain oliko se 4/s.
http://www.itviikko.fi/ihmiset-ja-ura/2009/03/30/linux-kayntiin-alta-viiden-sekunnin/20098381/7
http://www.itviikko.fi/ihmiset-ja-ura/2009/03/30/linux-kayntiin-alta-viiden-sekunnin/20098381/7
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Käynnistyyhän wintoyskin alle 5 minuutin, melkein aina. ;)
Onko linuks noin huono että sitä pitää käynnistellä jatkuvasti uudelleen?
Kaatuileeko se koko ajan vai miksi?
Oman koneeni olen buutannut viimeksi 20.3.2009 17:20:31 ja käyttötunteja on tänä aikana tullut 91 tuntia.
Lepotilasta, jota aina käytän, palautuminen kestää 1 tai 2 sek. Vanha putkimonitorini on nopeuden suhteen pullonkaula, se ei taitaisi pärjätä kunnolla edes tuolle 5:n sekunnin linuksille.
Tämä on taas näitä.
Aina kun Linux kehittyy jossain Windowsia paremmaksi, tulee näitä "tuo onkin ihan surkea ominaisuus" kommentteja. Etenkin Compizista puhuttaessa tuo jaksaa vieläkin naurattaa.
Muuutta. Väität siis, ettet joudu päivitysten ja sellaisten takia käynnistelemään uudelleen? En usko. Pelkästään asennuksessa Vista käynnistyy uudestaan ainakin 5 kertaa.
Kyllä tässäkin toimii hibernate, salaisuus on laittaa swappi tarpeeksi isoksi. Kaikkia lepotilatoimintoja en tunnista, enkä niitä edes tarvitse. Tällä hetkellä tämä boottaa 21s ja se nopeutuu reilusti entisestään kohta ext4:n ja SSD-levyn voimalla.
Kunhan se ilmestyy, hommaan Freescalen miniläppärin, jossa on ARM-prossu. Windows on katsokaas niin huono, ettei se toimi siinä ollenkaan. Paitsi joku win-ce mitä ei kukaan haluaisi miniläppärissä käyttää kuitenkaan kun on täysimittaisiakin kunnollisia käyttiksiä saatavilla.
Vai sanotko tähänkin, ettei me haluttaiskaan toimia tuollaisilla prossuilla? :P
Koneet suljettuina, ei lepotilassa, vaan suljettuina, modeemit ja ulkoiset kiintolevyt jakorasiassa. Tulin mitanneeksi virrankulutuksen, josta äkkinäinen olisi luullut sen olevan 0 wattia. Se oli 55W, viisi wattia enemmän kuin läppärin kulutus täyskuormituksella. Nykyään otan myös jakorasiasta virran pois (katkaisin).
"Väität siis, ettet joudu päivitysten ja sellaisten takia käynnistelemään uudelleen?"
En missään tapauksessa !!!
Viimeinen buutti oli nimenomaan IE8:n asennuksen vaatima buuttaus ja lähes kaikki Windowsiin kerran kuukaudessa tulevat päivitykset vaativat uudelleenkäynnistyksen, ei ihan aina mutta pääsääntöisesti kone pitää buutata.
Lepotila toimii Vistassa niin että keskusmuisti saa virtaa koko ajan joten kiintolevyä ei tarvita käytännössä lainkaan ja tämä on se tila josta Vista käynnistyy sekunnissa tai kahdessa.
Horrostila taas tallentaa tilan kiintolevylle joka kestää paljon kauemmin kuten tietenkin myös käynnistys horrostilasta, itseasiassa ei ole suurta eroa buuttaako koneen vai palautuuko se horrostilasta. Horrostila on kumminkin kätevämpi kun kaikki on valmiina mihin edellisellä kerralla on jäänyt.
Vista käyttää oletuksena lepotila-asetuksena yhdistelmätilaa jonka olen muuttanut toimimaan niin että mitään ei tallenneta kiintolevylle kun kone laitetaan lepotilaan.
Jouduin eilen käynnistämään windows xp:n samalla koneella varmaan yli 20 kertaa. Vanha video oli editoitu lähes loppuun vaivalla, mutta tuotosta en ollut ottanut ulos. Virustorjunta piti vaihtaa vanhenemisen takia, laittaa uusi tilalle, todeta palomuurin lakanneen toimimasta, pelata palautuspisteillä, poistaa truevector service ja ensin etsiä se, todeta miten palomuuriohjelma jäkitti. Välillä oli tavalliset tuskanhiet jo siinä kun pikakuvakkeet ja työkalupalkki eivät vaivautuneet ilmaantumaan ensimmäisten 15 minuutin aikana.
Siinä meni iltapäivä, ilta ja yö puoliväliin. Videoeditoria en ehtinyt edes avaamaan, vaikka tarkoitus oli nimenomaan viimeistellä video. Videoeditointi on ja on edelleen linuxin akilleen kantapää, mutta on kertakaikkiaan nautinnollista kun se on saatu kuntoon, niin pääsee lopullisesti windowsista eroon.
Huumorimiehiä näemmä......
Asian kuittaaminen vitsiksi olisi uskottavaa paitsi että muillakin on samanlaisia kokemuksia. Yllytä, yllytä ja tivaa todisteita, niin siitähän saadaankin seuraavat aloitusaiheet - ja todisteet. Olen minä joutunut linuxin kanssa myös taistelemaan ja sanon sen siksi ettei tulisi virheellistä käsitystä kuinka haluaisin mollata windowsia, vieläpä asiattomin perustein.
"Yllytä, yllytä ja tivaa todisteita, niin siitähän saadaankin seuraavat aloitusaiheet "
Nöyrä kiitos.
Odotan juuri niitä "todisteita"
Tätä juuri haen tältä keskustelulta.
Pelkästään xp:n asennuksessa joutui boottaamaan monta kertaa. Kone hakee päivityksiä, jolloin on bootattava. Sitten kone hakee päivityksiä, jonka jälkeen bootataan. Ja sitä rataa.
Voisit sinäkin lopettaa tuon typerän jankkaamisen ja pitäytyä faktoissa. Näkeehän sen mitä maata sinä olet kun windows ei koskaan tuota ongelmia. Teknisiä ongelmia on niin kauan kuin on tekniikkaa, mutta sen lisäksi on sellaisia ongelmia joita luodaan tahalleen, tai jätetään tahalleen korjaamatta. Muistat windows 2000:n? Se tungettiin markkinoille, vaikka siinä tiedettiin olevan 63 000 bugia. Jotakuta windowsin henkilökunnasta alkoi hävettämään siinä määrin että ripitti asian medialle.
Tässä todiste bugisuudesta:
http://archives.cnn.com/2000/TECH/computing/02/17/windows.2000/
Onko mikään muuttunut? Miksi he sitten tuolloin valehtelivat?
"Pelkästään xp:n asennuksessa joutui boottaamaan monta kertaa. Kone hakee päivityksiä, jolloin on bootattava. Sitten kone hakee päivityksiä, jonka jälkeen bootataan. Ja sitä rataa. "
Ihan sama pätee Vistaankin mutta tästä on jo puolisen vuotta aikaa. En asentele käyttistä jatkuvasti uudelleen.
Tässä on ongelmalistaus:
http://www.aijaa.com/v.php?i=3906518.jpg
Joten voi kai sanoa että tässä Vistassa ei ole ollut kovin paljon ongelmia.
OpenGL pykii, taitaa johtua näyttöpiirin ajureista. En ole jaksanut perehtyä asiaan sen syvällisemmin kun ei tuolla opengl:lä oikeastaan mitään tee. Direct X toimii hyvin.
Aika vaarallisen näköistä "Regcleaner: Toiminta keskeytyi". Ja Mese on jumittunut, outoa, mulla ei ole linuxissa jumittunut messengerit muistaakseni ikinä.