Mietin tuossa miten paljon puun yleinen hintataso vaikuttaa hirsimökkipaketin hintaan.
Olen miettimässä uutta hirsisaunaa ja myyjä olisi hanakasti myymässä. Tarvetta ei olisi välttämättä ensi kesäksi. Kannattaako odottaa vielä vuosi tilauksen kanssa jos nykyinen puun hintataso tulee vielä alas kun valtavaa tarvetta uuteen saunaan ei vielä ole?
Lamaa en ole ruokkimassa vaan suuntaan kulutuksen muuhun mökkitarpeeseen.. =)
Olen miettimässä uutta hirsisaunaa ja myyjä olisi hanakasti myymässä. Tarvetta ei olisi välttämättä ensi kesäksi. Kannattaako odottaa vielä vuosi tilauksen kanssa jos nykyinen puun hintataso tulee vielä alas kun valtavaa tarvetta uuteen saunaan ei vielä ole?
Lamaa en ole ruokkimassa vaan suuntaan kulutuksen muuhun mökkitarpeeseen.. =)
Vastaukset 10
Vanhimmat
alhaalla, ettei se oikein alemmaksi voi tulla.
Näillä hinnoilla kauppaa ei juurikaan tehdä.
Puukauppa on käytännössä melkein seis.
kykyinen ulkomaihin verrattuna. Metsäyhtiöt lähtevät ulkomaille halvemman puun perään, niin eikö olisi kannattavaa kartoittaa sieltä hankinnat?>?
nyt niillä varastoissa kalliilla ostetut puut .
eivätkä totisesti helposti hintoja laske. Mieluummin panevat väkensä pakkolomalle.
firman konkurssiin ja perustakoot uuden ilman ylihintaista varastoa. Mökkipakettien hintojen tulee laskea ainakin 20%.
samaa mieltä.
kaikkea, mitä esim. paperiteollisuus
propagandassaan esittää.
Esimerkiksi Etelä-Amerikasta tuotu puu on kalliimpaa kuin Suomesta ostettu.
Samoin käy Venäjän puun, vaikka puu kannolla siellä maksaakin huomattavasti vähemmän.
Ruotsin puu on nyt juuri kruunun devalvoitumisen vuoksi suhteellisesti hieman halvempaa, mutta ei kauan.
Hyvää rakennuspuuta ei saa muualta juurikaan halvemmalla kuin Suomesta, sahatavaraa viedään Suomesta paljon, vaikka nyt maailmanlaajuisen laman vuoksi rakentaminen onkin hiljaisempaa ja puun tarvista ei ole niin paljon.
Jostakin Brasilian eykalyptuksesta ei voi taloja rakentaa.
sisäänostohinta on vain pieni osa mökkipaketin hintaa.
Mökkipakettihinnassa puutavaran (siis metsästä tehtaalle ajetun kuoripäällisen sahatavaran) hinta ei ole kuin korkeintaa viidennes jos sitäkään. Loppu tulee ns. jalostusarvosta ja tehtaan katteesta. Rekallinen (50m3) tukkeja talotehtaan sahalle tai sorville tuotuna maksaa alveinee vähänb päälle 3 tonnia . Siitä saadaan aikaan yksi keskiverto 5 tuumasesta höylähirrestä tehty mökkipaketti ja jää seuraavaankin.
Jos siis puun hinta metsässä on tippunut 20% niin mökkipaketin tuotantokustannuksissa se ei ole kuin muutaman prosentin pienennys, sanoisin alle 4%.
Sitä paitsi hyvälaatuisen tiukkasyisen pelkkahirsiksi soveltuvan tukin hinta ei ole toistaiseksi tippunut paljoakaan huippuhinnasta, toisin kuin kuitupuun ja harvennushakkuista saatavien hötöpuisten pikkutukkien. Tän pikkutukin hinnanalennuksen pitääisi näkyä eniten liimapalkkimökkipakettien hinnoissa.
Toki kysynnän hiipuessa pitäisi katehintojenkin tippua jos kilpailu toimii lainkaan.
Veikkaan, että ensi syksynä ja talvena mökkipakettien hinnat ovat tuntuvasti alemmalla tasolla kuin nyt. Silloin käydään kisaa siitä kuka toimittaja jää henkiin ja kuka ei. Ilmat on hinnoista puristettu pois. Ensi kesän mökkirakennuksilla hintojen alennukset eivät vielä näy. Ainoastaan ammattitaitoista työvoimaa tai työvoimaa yleensä lienee tarjolla ensi kesänä saatavilla. Mutta ammamiehien palkoissa ei lama taida pahemmin vielä ensi kesänä näkyä. Mutta tunareita ja tavaran pilaajia saa hommiin halvalla. Eniten alenevat luultavasti isoimpien ja niemekkäimpien toimittajien talvitoimitusten hinnat. Pienillä toimijoilla ei taida nykyhinnoissakaan olla pelivaraa paljoakaan ennen kuin konkkakellot soi.
Noita isoja hyvälaatuisia tiukkasyisiä tukkeja on nykyään vain isoilla metsänomistajilla ja joillain vanhoilla pikkutilojen omistajilla, jotka ei isiensä perintöä aukoksi hakkaa kuin pakon edessä. Ei niiden ole pakko myydä puitaan alehintaan edes lamanaikana, niillä on varaa odottaa hinnan nousua. Se on nähty kun olen ostatellut kilometriä 8 - 10 tuumaseksi pelkaksi soveltuvia hirsiä. Rahaa kun latoo tiskiin eikä ala tinkaamaan, niin hyvää puuta kyllä saa.
t. Nimimerkki tukit ostettu ja kohta tontilla :)
Jos pohjakuva on selvillä, niin kysele sillä muutamilta tarjouksia samalla paketilla ja vertaile paljonko heittää? Iso heitto paljastaa ettei kartelli enään pidä.
Itse etsin pientä mökkipakettia viime syksynä ja kävin läpi monta toimittajaa. Etelän isoilla myyjillä oli vielä silloin normaalit listahinnat ja niistä ei tingitty. Onneksi kysyin tarjousta myös mökkikunnan omalta pieneltä toimittajalta ja sainkin heiltä n 20% halvemman tarjouksen kuin yhdeltäkään muulta. Pyysin tarjoukset kaikilta samoilla sisällöillä. Kauppaa tehdessä jututin vähän myyjää ja hän totesi, että tehdas on joutunut laskemaan hintoja kysynnän alenemisen vuoksi. Hinnat ovat siis pudonneet (ainakin heidän tapauksessaan) juuri kysynnän laskun ja kilpailun kiristymisen vuoksi.