Pakkohan se tollanen värkki oli ottaa ku ilmatteeks sai, vaikuttais toimivan muuten mutta kuuluuko ton toosan alkutouhuilun kestää miten kauan kun virrat laittaa päälle? Mielestäni vähän kohtuuttoman pitkän ajan joutuu odotella ennenku pääsee tulostaan ku se siinä pyörittelee rulliaan ja ties mitä muuta.
Canon MP160
5
1162
Vastaukset
- tuo sama
tulostin Ubuntu koneessa ja kyllä se aikalailla on valmis töihin, kun virran laittaa päälle.
- Kärsi Mätön
Jaa, jotain vikaa tässä sitten kai on. Tyyppi jolta ton sain sanoi että se vetää paperin vinoon, mutta mielestäni korjasin sen vaan säätämällä sen arkkikoon sieltä syöttöpäästä siihen kohdalle missä A4:n reuna oli, kun se oli alunperin siellä ihan reunassa niin että sinne sai meneen miten ison paperin vaan. Noh, pieni ärsyttävyys.
- Tulostava nainen
Mullakin on toi ja kyllähän se vähän aikaa raksuttelee ennen kuin sylkäsee tulosteen.
Meinaan JOS SUOSTUU TULOSTAMAAN.
Olisko jollain ajatuksia, mikä voi olla pielessä, kun en saa suht uusilla värikaseteilla kuin pienen pieniä ohuita tihruja paperille?
Värit tällä kertaa jopa aitoja Canoneita. Usein olen käyttänyt uudelleentäytettyjä ja hyvin ovat toimineet kotikäytössä.
Menin siis täyttöliikkeeseen epäillen, et jos nää ovat jotenkin tukossa. No eipä olleet, siellä tuli todella hyvät testipaperit ja väri hyvin ulos kaseteista.
Just taas kokeilin ja samaa onnettoman pientä ja ohutta mustaa tuhruista viivaa vaan siellä täällä paperissa.
MIKÄ TOOSAA VAIVAA?- Jaa-aa
Olet arvatenkin jo kokeillut tulostuspäiden puhdistusta omassa koneessasi? Vaikka tuskin siinä vika jos liikkeessä toimivat ja kaseteissahan on tulostuspäät samassa.
Toinen homma voisi olla kalibrointi. Eli menet tulostimen asetuksiin sieltä "Tulostimet ja faxit" kautta ja ylläpito-välilehdeltä "tulostinpäiden kohdistus" tai mikä nyt lienee suomeksi. "Print head alignment" lukee mulla enkunkielisessä.
Jos se tulostaa sen kalibrointisivun jotenkuten oikein, lienee vika sitten siinä. Seuraat ruudun ohjeita ja valikoit kalibrointipaperia tarkastellen kustakin sarakkeesta sen kohdan, jossa se laatikonmuotoinen kuvio on yhtenäisimmän näköinen ja vähiten valkoisia viivoja.
- satu20131
Tietääkö joku miksi kone ei suostu ottamaan paperia sisään kun vähän matkaa? Kyseessä sama Canon Pixma MP160.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310605Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136677Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515