Mun pitäis olla kaasona ensi kesänä. Kaverini ilmoitti, etteivät maksa pukua tai meikkiä. Kampauksen sentään lupasi maksaa:)Hääpäivä on aikataulutettu siten, että en ehdi meikata itseäni. Ainoa sopiva aika meikille olisi kampauksen teon yhteydessä.
Eniten kuitenkin stressaa puvun ostaminen. Opiskelijana menee koko vuoden budjetti ihan sekaisin, kun ei ole kesätöitäkään tiedossa..Lainaakaan en tämän takia viitsisi ottaa. Katselin tuossa netistä erilaisia juhlapukuja. Oletteko tilanneet juhlapukuja esim. huuto.netistä tai ulkomailta? Olitteko tyytyväisiä ostokseen ilman sovittamista? Ainahan voi mennä juhliin meikittä, mutta asu olisi pakko saada. Morsiamelta ei tule avustusta puvun hankintaan/vuokraukseen, vaikka hän taloudellisen tilanteeni tietääkin. Hyvät neuvot olisi tarpeen..
hirveä stressi
6
2924
Vastaukset
- aina on vaihtoehtoja
Vaatiiko morsian, että pukusi pitää olla jokin tietty, tai tietyntyylinen esim. sopiakseen hänen hääteemaansa? Jos vaatii, silloin voit sanoa, että hän saa puvun myös maksaa.
Jos morsian ei vaadi mitään erityistä, silloin sinun kannattaa kierrellä kirppareita tai second hand -shoppeja. Niistä voi tehdä löytöjä. Tai voit miettiä, pystytkö lainaamaan osia pukuusi vaikka kavereilta. Kaason puvun ei tarvitse olla juhlapuku siinä merkityksessä mitä se katalogeissa esitellään. Juhlavaa pukeutumista saa aikaan muutenkin.
Ja tuota, meikin kai osaat tehdä itsekin? Jos sinulla muutenkin on tapana meikata, on tässä vielä hyvää aikaa harjoitella, jos haluat hiukan korostetumman meikin. Ja jos et muutenkaan ole meikkaavaa tyyppiä, niin täydessä sotatällingissä näytät kummalliselta - ja sen pikkumeikin tekee tosiaan itsekin. - Meikkaaminen
Siis kuudelta aamullako jo pitää olla menossa jos ei missään välissä ehdi meikata? Sitä paitsi, jos kampaaja laittaa sinulle rullat päähän niin siinä välissä ehdit sitten varmaan sen meikin vetäistä. Mikset meikkaa heti aamulla herättyäsi? Ei siihen niin paljon aikaa tarvitse. Älä osta juhlapukua sovittamatta, siinä mennään helposti pieleen. Tosiaan kannattaa ennemmin katsella kirppareilta yms. jos ei itse minkäännäköistä juhlavaa asua omista.
- riittää
Jos pukuvaatimuksia ei tule, voit laittaa päällesi mitä haluat, tosin tilaisuuden vaatimalla tavalla. Jos pidetään sisällä siisti hame ja kesäinen pusero riittää, jos taas ulkona mekko voi olla ihan ok tai sitten ensimmäinen vaihtoehto. Ei opiskelijan budjetilla todellakaan mitään 200 euron juhlaleninkejä osteta. Kyllähän jokainen sen tajuaa.
Itse hankin aikoinaan kaverini kaasona ollessani kirppikseltä kukallisen mekon ja maksoin siitä vain 10 euroa. Joten ei kannata heti ajatella jotain uutta. Sovella, äläkä edes yritä istua jenkkien visioon kaasosta. - kavereilta lainaksi
Useilla naisihmisillä on juhlavaatteita kaapeissaan. Niiden käyttöaste on vähäinen, joten voinet saada lainaksi helpostikin. Itselläni on muutama mekko, jotka ovat käyneet useissa häissä ja ristiäisissä. Useimmiten ilman minua;)
- lainaamisesta
Facebook on erittäin kätevä kanava kaveripiirin vaatekaappien kartoittamiseen, kuten moneen muuhunkin kierrättämiseen.
- ostin
Itse ostin ystäväni häihin mieleiseni jakkupuvun, jolle tiesin olevan käyttöä myöhemminkin. Mielestäni järjen käyttö on kaasonakin sallittua. Eri asia, jos morsian vaatii että ostat jonkun tietyn tyyppisen mekon. Silloin olisi korrektia, että hän myös maksaa sen.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901323
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570