Lappeenrannan

Mistä Lappeenranta riipii säästöt? Ehdotuksia päättäjille, kiitos. Mutta älkää vaan ehdottako, että johtajia vähennetään tai heidän palkkojaan tai maasturitarpeitaan mietittäisiin.
7617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

esimerkiksi oppilasmäärä luokissa ei ole vielä lähelläkään hälyyttävää tasoa,voidaan hyvin lakkauttaa pari koulua,samaa voidaan soveltaa myös päiväkoteihin koska työttömiä onneksi on jo sen verran paljon niin he voivat omat lapsensa hoitaa.Sosiaali-ja terveydenhuollon menothan ovat olleet kasvussa jo pidemmän aikaa,niin sopiva lääke olisi lakkauttaa sopiva määrä arvauskeskuksia niin ei olisi niitäkään menoja.Pitää vaan malttaa odottaa että nämä toivo talkoot pääsee kunnolla vauhtiin niin alkaa säästöjä tulla,malttia kansalaiset.

Äänestä
  • Sisäänpääsyrajoja tulisi nostaa huomattavasti.

    Äänestä

palkata kolmas kaupunginjohtaja joka alkaisi miettimään mistä kaikesta saataisiin säästöjä.

Äänestä
  • ja muilla eduilla että kaks ensimmäistä lähtis kateuttaan kävelemään...
    Sit senjälkeen kaikki johtaja-nimikkeellä olevat virat vois lakkauttaa ja katsoa vuoden päästä mikä on tilanne.
    Veikkaan että säästöjä ois syntynyt jo sen verran että lapset, sairaat ja vanhukset vois jättää rauhaan.... ja vireä normaali elämä palaisi Lappeenrantaan.

    Äänestä

Paluumuuttajia kaupunkiin elätettäviksi!!!

Äänestä

Kyllä on lapsen kengissä säästöjä mietittäessä
ideat, ainakin kun lukee näiden tärkeiden
paikaalisten päättäjien ajatukset, tosin on
siellä joku yksittäinen fiksukin joukossa,
puoluetta katsomatta.
Kas, kun ei käytetä konsultointia, siis ulkopuolinen talousalan asiantuntija, joka
ei liity Lappeenrannan poliittisiin ryhmiin
millän lailla, analysoi ja tekee laskelmat
budjetteineen.
Ihmiset ei täällä maalaiskaupungissa näytä
käsittävän työsuhdeautoeduista ym. yhtään
mitään, ne kun ovat pieniä pisaroita meressä.
Tai että ilman hyvin koulutettuja johtajia
homma ei toimi.

Äänestä
  • Mikäs johtaja se semmonen on että esittelee asiat valtuutetuille ja ne sitten päättää?
    Ja yleensä ei päätä kovin järkevästi vaikka esitys oiskin järkevä...
    Ei asian esittelijä tarvii kovin kummosta koulutusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästöt kirjoitti:

Mistä Lappeenranta riipii säästöt? Ehdotuksia päättäjille, kiitos. Mutta älkää vaan ehdottako, että johtajia vähennetään tai heidän palkkojaan tai maasturitarpeitaan mietittäisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu