varasin matkan tänään mulle ja mun kaverille... jännittää kyllä säät, onkohan toukokuun alussa jo tarpeeksi lämmintä, että saa rusketuksen pintaan?
ja onkos ketään muita lähdössä tuolloin? :)
ja onkos ketään muita lähdössä tuolloin? :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olemme olleet useita kertoja huhti/toukokuun taitteessa Turkin aurinkorannoilla - nytkin menemme Alanyaan 3.5. kahdeksi viikoksi. Joka kerta on ollut erittäin hyvät kelit eli n. 25 astetta lämmintä ts. aivan suomalaiset hellesäät. Pidetään peukkuja että ilmat suosivat tälläkin kertaa. Rentouttavia lomapäiviä!
eiköhän nuo säät oo ihan lämpimiä jo tuohon aikaan, ollaan useasti oltu tuohon aikaan ja nyt ollaan lähössä 2.5 eli samaan aikaan ollaan siellä, mukavaa lomaa!
Jännällä ootetaan =) jeeppisafaria ja paattipileitä, toki myös kulttuuria ja historiaa...VAU!
ei enää päästetä Turkkiin.
Aiheuttavat liikaa vaivaa konsulaatille.
Teille on tulossa matkatoimistolta ilmoitus lähiaikoina.
Aprillipäivä on vasta huomenna!
henkilö kirjoitellut, tuommonen muutos on näin äkkiseltään hyvin vaikeaa järjestellä.
http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=netweather&traveler=0&locCode=MEA|TR|TU008|ALANYA&metric=1
Kiitos mahtavasta linkistä !
Mistähän nämä ennusteet ovat peräisin, kun meidän sääukot ja -eukot eivät "uskalla" povata kuin varovasti juuri viiden vuorokauden päähän ja sekin menee monesti pieleen. "Sää on niin oikukasta täällä pohjolassa" on yleinen vastaus kysymykseen, kun kysytään ennusteen pieleenmenemisestä taas kerran.
Tähän aikaan vuodesta nuo etelän ennusteet ovat todella kivaa luettavaa, kun lämpötilat ovat jokapuolella noususuunnassa!!!
www.gezinet.net
hava durumu
vastauksista, itsekki epäilen hieman tuota ikärajotusta, vaatis uskomattoman laajoja järjestelyjä ja resursseja että moinen saataisi toimimaan.
taitaapi siis olla vain kateellisten jorinoita.
olin tosiaan puolitoista vuotta sitte loppu syksystä turkissa ja lämmintä oli silloinkin, tosin muutama pilvinen päivä ja myrsky mahtu mukaan.. :(
toivottavasti me toukokuun matkailijat saamme nyt lämpimän ja antoisan loman! hyvää matkaa kaikille,terveisin Deturilla matkustava. :)
Eiköhän tuota lämpöä piisaa jo toukokuun alussa..:) Itselläkin tais olla lähtö Alanyaan jopa samaan aikaan.