Oisko kenelläkään kivoja ideoita 10kk ikäiselle välipaloista?
Tuntuu etten osaa mitään itse tehdä..olisi kuitenkin halvempi..olisikko siis kivoja ideoita??
Tuntuu etten osaa mitään itse tehdä..olisi kuitenkin halvempi..olisikko siis kivoja ideoita??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No mun tyttöni söi banaanin välipalaksi..ei kauhean kallista ja terveellistä (jos ei siis allergia). Kauheesti tekemistä siinähän ei ole mutta ajattelin vaan että näin meillä =)
Kiisselit ja puurot on hyviä välipaloja ja helppo tehdä itse. Teen koko perheelle noita ja vauvalle otan erilleen ennen suolan/sokerin laittoa.
Että tosi nopeesti tulee esim. Nalle riisihiutale puurosta mustikka puuro ja voi tehdä vain vauvalle, jos itse ei puuroista pidä. Mustikkaa tai muuta marjaa vaan sekaan. Tai mannasuurimoista voi tehdä tavallista mannapuuroa tai sitten marja ja hedelmäpuuroja. Ihan kaurahiutaleista saa myös nopeita puuroja, itse tykkään omenamehuun keitetystä kaurapuurosta. Noita pystyy varioimaan loputtomiin ja saa isoja/pieniä annoksia, eikä vie 5 min. kauempaa.
Banaania, persikkaa pikkupaloina, omena- päärynäraastetta. Eli siis kaikkea hedelmää mutta meillä tosiaan raastoin kovemmat hedelmät ja hyvin upposi. Siinä saa harjottaa myös kädentaitoja.
olempa minä tyhmä kun en nuita itse tajunut!!=D No, kiva nyt vain kokeilemaan