Golf II:n vaihdelaatikko

2-koppasen (1.6 vm-89) vaihdelaatikon kuskinpuolen vetoakselin stefa petti ja tihkuaa öljyä. Samalla parin kuukauden mittainen rahinakin selvisi eli laakeri sökönä. Tämä jo alle 300tkm, muutoin tämä 4-lovinen laatikko on pelittänny hyvin.

Tietääkö kukaan pajaa, joka duunaisi Golfin vaihdelaatikoita tai mestaa, josta saisi kohtuu kuntoisen ja hintaisen laatikon tilalle.
4439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Satusko 1 jetan laatikko.Olis joutilas.Vm-83

Äänestä
  • vm. 83 on alustavien tiedusteluiden perusteella erilainen, kiitos tarjouksesta

    Äänestä

Kun hommaat käytettyjä laatikoita, niin muista että ne on usein otettu kolaroiduista autoista. Mitä uskot että laatikolle käy kun se on kiinni autossa joka ajetaan vaikkapa männyn ympärille? Laatikko saa varmasti ainakin jotain moukkua siinä rytäkässä. Ite jouduin vaihdattamaan lootia samanlaiseen Golffiin kuin sinä nyt. Niitä meni oikeasti useampia peräkkäin ja käytän mielestäni kytkintä aivan kuten kuuluukin...

Toivottavasti löydät hyvän lootan. Kannattaa kuitenkin punnita myös se laakerin ja stefojen vaihto, se vaikuttaa minusta ihan kohtuulliselta vaihtoehdolta tuossa tilanteessa.

En nimittäin ajanut vuottakaan vaihtolaatikolla kun jo jotain meni rikki. En keksi muuta syytä kuin sen että jokin oli jo rikki. Toki nuo keskustelut aikaisemmin laatikoiden öljyistä yms. antavat olettaa kaikenlaista. Laatikoitahan ei saa säilyttää pajoilla/purkaamoilla öljyt sisällä.

Äänestä
  • kyllä purkaamoilta mahdollisesti saatavat 'pommit'. Varsinkin ne jotka ovat saaneet neulapuolen osumia. Toisaalta kunnostettuja laatikoita tämän ikäiseen autoon en tiedä tarjolla olevan (kun merkkiliike unohdetaaan heti jo hinnan vuoksi).

    Myöskään pajoja, jotka laatikoita lähtisivät aukomaan ja korjaamaan ei tunnu heti löytyvän... pääkaupunkiseudultakaan. Jos joku tietää niin vinkit ovat tervetulleita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piiputtaa kirjoitti:

2-koppasen (1.6 vm-89) vaihdelaatikon kuskinpuolen vetoakselin stefa petti ja tihkuaa öljyä. Samalla parin kuukauden mittainen rahinakin selvisi eli laakeri sökönä. Tämä jo alle 300tkm, muutoin tämä 4-lovinen laatikko on pelittänny hyvin.

Tietääkö kukaan pajaa, joka duunaisi Golfin vaihdelaatikoita tai mestaa, josta saisi kohtuu kuntoisen ja hintaisen laatikon tilalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu