Bröyt
Tosinaisen kone
41031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Broyttiä siirreltiin. Automiehet hitsas tapin lavanpohjaan ja kauhan pohjassa oli reikä johon se tappi sopi. Sillätavalla sitä mentiin pisempiäkin matkoja.
Meillä (= isäni firmassa) oli telakoneita varten lavettikin, mutta Brøytiä siirreltiin yleensä niin että lavetin veturin kääntöpöydän keskiöön tökättiin tappi, joka oli sovitettu alaosastaan kääntöpöytään ja yläosastaan siihen kauhan pohjassa olevaan reikään.
Sitten Brøytin teräspyörät ilmaan ja kaivulaitteen hydrauliikan varmistukseksi järeät vaijerit (niin että hydrauliikka ei ollut alttiina tien ryskytykselle vaan rasitukset kohdistuivat vaijereihin).
Lavetin veturi ei ollut aina käytettävissä Brøytin siirtohin. Koneen mukana oli toinen tappi, joka oli istutettu kiinni levyyn. Tuota levyä ei hitsattu kuorma-auton lavan teräspohjaan, vaan työmaalta etsittiin auto, jonka lavan pohja oli puuta. Tapin levy kiinnitettiin sellaisen lavan pohjaan yksinkertaisesti naulaamalla – ja sitten menoksi!
Olihan se kaivulaitteen avulla kuokkimalla liikkuminen työmaalla vähän kömpelöä, mutta siirtyi se peli osaavalla kuskilla sen minkä tarvitsi – ja X2 oli aikalaisekseen melkoinen peto kaivamaan!
Ainoa kaivinkone, jolla olen koskaan kaivanut! Ajamassani mallissa oli vielä 4-vipuhallinta, 2-vipuinen tuli joskus myöhemmin.
En toki kaivanut monenkaan autokuormallisen verran, mutta kauhan kynsien korjauspaloja hitsailin siitä edestä kiinni kohtalaiset määrät.
Bröytin halpuus selittyi juuri liikuttelukoneiston poisjättämisellä. Tosimies ei kyllä sitä kaivannutkaan kuin työmaalta toiselle siirtymisiin.
Onkos kellään muistikuvaa Bröytin akselien alle laitettavista pyöreistä levyistä joita on käytetty kun on liikuttu pehmeissä paikoissa. Eräs vanhempi Bröytin omistaja sanoi niiden avulla konetta pyöräyttämällä koneen menneen pehmeämmistä paikoista kuin jalkamies.