Siis mitä lapselle päälle nyt kun ulkoillaan, leikitään. tampereella asutaan ja esim. tänään paistaa aurinko ja on jo plussan puolella, märkää.
millon välikausihaalariin vaihdatte.
lapsi 1v 6kk
millon välikausihaalariin vaihdatte.
lapsi 1v 6kk
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä jos laittaisit sen vihreän takin ja oranssit housut.
Sitten vastaat ärtyneesti, "saa kai sitä kysyä" ja siihen minä vastaan, että "saa kai sitä vastata."
Ihan sään ja tekemisen mukaanhan ne lapsen vaatteet valitaan, eikös? Kyllä meillä on ainakin jo pitkään puettu lapselle ihan ilman lämpötila, tuuli ja tekeminen huomioiden joko toppapuku tai välikausipuku. Alle laitetaan sitten fleeceä tai villaa sisävaatteiden lisäksi tarpeen mukaan.
Jos edellisen vastaajan ehdottamaa vihreää takkia ja oransseja housuja ei löydy, niin laita sitten vaikka villapuku ja välikausiasu ja seuraile vähän muksuasi, että tuleeko sen kylmä, kuuma vai onko vaatetta juuri sopivasti. Lisää ja vähennä sitten tarpeen mukaan. Vaikka tänään laittaisit välikausipuvun, niin ei silti ole kiellettyä laittaa ylihuomenna toppapukua, jos säätila näyttäisi sitä vaativan.
laitoin tänään (mittarissa 7 aurinko paistoi)sukkahousut, sukat villasukat, fleece puvun, välikausihaalarin, kurahousut, kumisaappaat, kevät hanskat kurahanskat, kypäräpipon ja ohuen kevät hatun. Hyvin tarkeni vaikka lunta meidän pihassa reilusti ja siellä mönki.
kalsarit, pitkähihainen ohut paita, sukat, villasukat, kumpparit, toppapuku ja vuoreton fleece-kypärämyssy ja topparukkaset. ja kuuma tuli pojalle lätäkköleikeissä.
päälle niin kauan kun on lunta maassa.Toisaalta on ihan sama onko toppis päällä ja vähän vaatteita alla tai välikausihaalari minkä alle tunkee paljon vaatteita.Mun mielestä helpompaa kun voi laittaa vähän alle vaatteita eli toppis vielä jonkun aikaa.
kyllä vielä toppapuvun ( ei ole mikään superpaksu enää, ku pesty moneen kertaan) Ja alla sisävaatteet, eli sukkahousut housut ja paita ja päälle fleecepaita tai ohut villapaita. Sitte villasukat ja kumpparit ja vielä kurahoisut. Maa on vielä kuitenkin aika kylmää ja ku istuu maassa, ni kylmä hohkaa sieltä.
Ei meillä enään kyllä villasta käytetä jos ei reilusti pakkasta. Nyt ollu aika kauan toppapuku jonka alla sukkahousut ja paita, nuorimmalla myös sisähousut kun istuu kuitenkin lumessa.
Mulla ainakin on ongelmia tietää miten lapsi pitäs pukee mihinkin säähän. Kaikilta ei vain luonnistu se ajattelu tämmösissä asioissa. Itte oon ohuella kevättakilla pakkasellakin ja ihan ilman hanskoja ja hattua ja meinaan aina vahingossa lapsetkin pukee liian köykäsesti.
Olen karaistunut ja tarkenen vähillä vaatteilla, täytyy ihan miettiä, että mitä pistää lapselle päälle koska ei voi suoraan verrata siihen miten itse tarkenee.
..isi laittaisi tohon keliin alle tiukahkot vaattet esim. tiukahkot hoúsut ja bodyn.
Päälle vettäpitävä toppahaalari. Käteen ja jalkaan vettä pitävät topat. Jos lapsi tykkää istua hangessa, niin villa/fleese sortsi tyyppiset estämään kulmää. Aina talvella myös rutikuiva vaippa, on lämpösempi.
Nenästä voi kokeilla onko kylmä, neuvoi eläinlääkäri..
...yksinkertaiseen kysymykseen ;-)
yksinkertaisen ihmisen vastaus... :P