mitäs
sijarit tähän
14663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
huono, eikä ole varmaan ainoa kunta jossa näin.Vaikeaa on hoitaa asiallisesti työtä johon ei pätevyyttä Kärsijät ikävä kyllä niinkuin yleensä ne kaikista heikoimmat.
Niin mielelläni kuin toivoisinkin osaavani antaa neuvoja niin ei kyllä mitään tilanteen muuttamiseen osaa sanoa.
Pidä yhteys lapseen jos sijoitettuna älä anna hänen missään nimessä kokea ettet välitä.
Jos uhriksi joutumisella tarkoitat että huostaan otto ei aiheellinen tee voitavat valitukset ota apua asianajajalta.
Sijaisperheen puoleltakin välillä ongelmia yhteydessä sosiaalipuolelle, täälläkin paljon sellaisia lausontoja esinntynyt, joten uskon että sijaisvanhemmat kyllä tilanteen hankaluuden ymmärtää.
Itse yritän omalta osalta hoitaa lapset niin hyvin kuin olisin toivonut omat hoidettavan jos vastaavaan tilanteeseen joutunut, kunnioittamalla heitä ja tietysti heidän vanhempiaan.
totta ettei sijarit tai perhekodit pysty antaa mitään lausuntoa kyseiseen artikkeliin. jos olisi ammattitaitoisia sossuja niin loppuisi lapset mitkä heille rahaa tuo.
vastaus aloittelijalle ainakin näin bion näkökulmasta ja sinä yrität mitä? Saada törkyketjun aikaiseksi vai?
surkealla palkalla ruveta, mitään muuta kun paskaa niskaan biojen taholta ja kaikenmaailman laitapuolen kulkijoiden, tuskin mikään ihanneammatti.
Mitäs siinä poraat, itse olette niin hankalia, ettei kukaan täysjärkinen enää moiseen viitsi ruveta.
Loppukoon kaikki sossut, olkaa sitten omillanne, helvetti.
haltuun kaikki biot!
Näin on marjat sanoi terttu!
Totta turiset ed. vastaaja!
sossun luukulta avustuksia kerjäävät huitsin nevadaan, sellaisia avustuksia ei tarvita. Elättäköön perheensä niinkun muutkin tavalliset ihmiset kovalla työllä. Mitään kotiapua ei perheisiin tarvitse tyrkätä, jos ei vanhempien vaikea sairaus sitten ole syynä kyvyttömyyteen. Jo loppuu turhat huostat, eipä ole sossut tarkkailemassa turhan paljon perheiden tilanteita, ja turhat rahan kerjääjät/helpon elämän saalistajat lopettavat verovarojen tuhlaamisen. Katotaan kuinka terveitä lapsia te biot tänne yhteiskuntaan suollatte sitten.LISÄÄNTYKÄÄ JA TÄYTTÄKÄÄ MAA.
tähänkin ketjuun oikein järjen jättiläisten vastauksia, mutta tyypillistä sijarilta, kun lähtee ansiot jos sossut olis ammattitaitoista porukkaa, niin heti taas haukutaan bioja siitä jos sossut ei osaa työtään tehdä.
sossuks vaikka palkka olis parempikin, ei kiinnosta kaikenmaailman vajakkien kanssa olla tekemisissä
paljon töitä tehdä muutenkaan.
järkevämpiä, antoisampia, monipuolisempia, taiteellisempia, musikaalisempia, rauhallisempia, ammatteja missä on oikeasti mahdollisuus kehittää itsään ja työskennellä miellyttävässä työympäristössä.
Siksi sossuksi...ei ikinä eikä koskaan vaikka palkka kymmenkertaisttaisiin, rajansa kaikella.
Mitään kamalampaa ei ole, kuin joutua työskentelemään kaiken maailman valittajien, rutisijoiden, pummien, alkkiksien, narkkiksien suun muun pohjasakan kanssa.
läheinen suhde noihin viimeksi mainitsemiisi ihmis ryhmiin ja huono sellainen kun noin niitä haukut. no taiteilijat eli taivaanrannan maalarit ovatkin hyvin palkattuja :)
mutta edelleen kirjoituksestasi paistaa läpi, nuoren kouluttamattoman, peruskoulun juuri ja juuri läpäisseen työtä kuin työtä vieroksuvan epätoivoisen, koulukiusatun katkeruus sossuja kohtaan. sossujen palkka on jotakuinkin 3 tonnia kuussa että ei se mikään ihan huono ole, ja varmaan enemmän mistä pystyt sinä vain haaveilemaan.
kouluttautunut jo keski-ikäinen hyvässä työpaikassa oleva nainen, joka , kuten sanoin, ei ikinä alkaisi mokoman paskahommaan mitä sossut joutuvat tekemään,
varsinkin raivopäiden biovanhempien kanssa, pöpipääalkkiksien kanssa, joiden aivotoiminta on valunut kurkusta alas samalla kuin viina, narkkareitten tai muuten vain työtä vieroksuvien yhteiskunnan elättien kanssa.
Jos sossun ammatti on kutsumusammatti, sääliksi käy,kaikenmaailman paskasakin kanssa joutuu tekemisiin ja kiitokseksi saa jatkuvat haukut.
En siis ihmettele, vaikka olisi katoava ammatti, voisi olla hyväkin.
Tulkaa vaan toimeen omillanne, katsotaan sitten mistä kana kusee ja kuinka kauan pärjäätte ilman haukkumianne sossutanttoja.
Ei voisi vähempää kiinnostaa.
petaa. tyypillinen katkera ämmä olet mitä ei ole hyväksytty sosiaalitantaksi ongelmallisen luonteensa takia. ja nyt täällä katkerana haukkuu ihmisiä.
vaikka mitä maksettaisiin, miksi siis olisin niin pöljään ammattiin hakenut, jossa joutuu tekemisiin kummajaisten kanssa.
Sellaisten sekopäiden,että ovetkin täytyy pitää lukossa,muuten narkit sun muuta häiriköt käyvät päälle....toivon tosiaan, että koko ammattikunta häviää ja äkkiä.
Siinähän sitten poraatte heitä takaisin,kun muualta ei apua tule.