peevee

Nii jos pv:n kantta laskee 1-2 mm vakiosta,paljonko puristussuhde nousee?
6522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No ei se varmaan vielä sillä hirveesti nouse,jos sitä laskee meinaat ni kannattaa laskee kokonaan,tulee ainakin vääntöö.

Äänestä
  • Jos 2mm laskee kantta niin puristukset nousee aika reippasti. Jos enemmän laskee ni voi lyödä mäntä kanteen..

    Äänestä

  • CAGIVA kirjoitti:

    Jos 2mm laskee kantta niin puristukset nousee aika reippasti. Jos enemmän laskee ni voi lyödä mäntä kanteen..

    kierroksia ku on laskettu kansi??

    Äänestä

  • CAGIVA kirjoitti:

    Jos 2mm laskee kantta niin puristukset nousee aika reippasti. Jos enemmän laskee ni voi lyödä mäntä kanteen..

    Ei ainakaan PV:ssä oo sitä pelkoo että mäntä ottas kanteen kiinni vaikka sen laskis kokonaan,on nuita tullu muutama aikanaan höylättyä.
    Tietenkin kantta kannattaa vähäsen avartaa,niin sit ei varsinkaan osu kanteen,mut ei se kyllä osu muutenkaan.

    Äänestä

Kannattais laskea koulussa muutakin kuin pulkkamäkeä.

Puristussuhde on palotilan ja iskutilavuuden summa jaettuna palotilan tilavuudella. Jos tiedät moposi iskutilavuuden ja puristussuhteen (löytyvät ohjekirjasta ellei ole viritelty), saat noilla tiedoilla laskettua nykyisen palotilan.

Palotila pienenee kun kannesta höylätään ainetta pois. Koska poistettu siivu on suurinpiirtein sylinterimäinen, voidaan pieneneminen laskea kaavalla: poistetun viipaleen paksuus kertaa sylinterin säde potenssiin 2. (Säde on puolet halkaisijasta, siltä varalta ettei koulussa ole tullut opiskeltua sitäkään.) Jos käytät laskutoimituksessa millimetrejä, tuloskin on tietysti kuutiomillimetrejä. Jaa ne tuhannella niin saat palotilan pienennyksen kuutiosenttimetreinä.

Sitten vain lasket puristussuhteen uudenkokoisella palotilalla alussa kertomallani tavalla.

Palotila muuten tuskin on halkaisijaltaan ihan yhtä suuri puolipallo kuin mikä on sylinterin halkaisija vaan sen reunoilla on "viisteet". Jos viisteet häviävät kun kantta madalletaan, duunaa ne sinne takaisin. Muuten kolisee mäntä kattoon. Edelläkerrotut laskelmatkin pitävät paikkansa vain mikäli palotilan muoto säilyy samana kuin se oli alunperinkin.

Jos joskus rupeat ihan oikeasti virittelemään moottoreita niin palotilan koko kannattaa lopuksi varmistaa mittaamalla. Mäntä yläkuolokohtaan ja mittalasilla öljyä tulpanreiästä.

Äänestä
  • Kannattais ehkä olla vähän tarkempi itsekin. Nyt tuli opelle ehdot.

    Se poishöylätyn palotilaviipaleen tilavuushan siis lasketaan tietenkin kaavalla

    3,14 * (viipaleen paksuus) * (sylinterin säde potensiin 2).

    Jäi tuo 3,14 eli pii pois siitä kaavasta alun perin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kansi kirjoitti:

Nii jos pv:n kantta laskee 1-2 mm vakiosta,paljonko puristussuhde nousee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu