sulamisvesi

aslkdjalsajslld

Uutena talonomistajana huomasin nyt keväisen ominaisuuden talossamme eli sulamisvesi näyttää jäävän lammikoiksi vajaan metrin päähän talon seinästä. Katolta tuleva sulamisvesi jää myös lillumaan räystään alla olevaan sadevesikaivoon(ja valuu siitä ympärille), jonka putki tuntuisi olevan umpijäässä? Minkälaisia toimenpiteitä olisi mahdollista tehdä vai onko mitään tehtävissä? Entä mistä ylipäänsä voisi kysellä asiasta, sillä en oikeasti tiedä talotekniikasta mitään?

13

7371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Meillä samaa vikaa...

      Aivan seinän vieressä olevat lätäköt näyttäisivät kostuttavan rappausta, mutten usko että siitä hirveästi betoniin mitään menee (taitaa olla bitumia välissä). Maan alla on sitten kosteussulkuja ja styroksia ohjaamassa vesiä ulospäin, joskin maa on vielä sen verran jäässä, ettei tuo sinne mene (muutenhan ei niitä lätäkköjä juuri jäisi).

      Vaimo on käynyt muutaman kerran sadevesikaivoa tyhjentämässä lasten leikkilapiolla (joskin kauhalla olisi varmaan mennyt nopeammin). Nyt toinen noista pihan puoleisista vetääkin - ja toinen ei. Ajattelin siihen vetämättömään kaataa muutaman litran kiehuvaa vettä, jos vaikka sulattaisi putkenpätkän (ilmeisesti hyvin lyhyt pätkä vain jäässä). En ole vielä viitsinyt, kun veden lisääminen ei varsinaisesti järkevältä tunnu.

      Jos pelottaa, heittele lumia kauemmaksi talon reunustalta ja katolta. Eiköhän se siitä... :)

      • aslkdjalsajslld

        Tarkastelin lumen alta esiin tulleita kohtia talossa ja yhdestä nurkasta näyttäisi maa painuneen siten, että betonivalua on paljastunut melko paljon... Ei ollut vielä kesällä noin.


    • ...

      Pihat talon ympärillä tulisi muotoilla talosta pois päin viettäväksi. Siis siten että vedet valuu joka seinustalla talosta pois päin. Apua tuollaiseen ongelmaan kannattaisi kysellä paikallisilta maanrakennus urakoitsijoilta. Jos sade vesi kaivot ei vedä niin silloin niiden uusiminen on paikallaan. Samalla käynnillä osaava kaivinkone kuski muotoilee pihan kuten kuuluu, elikkä kaadot poispäin seinistä. Kannattaa samalla selvittää talon salaojituksen kunto. Kunnollisessa salaojituksessa pitäisi joka nurkalla olla tarkastus kaivo(joskus jätetty piiloon nurmikon alle) Tietenkin tarpeen vaatiessa kannattaa ensin kunnostaa salaojitus, kosteus eristys ja routa eristeen ennenkuin ruvetaan pintoja tekemään. Sadevesi järjestelmiä kuunostaessa pitää muistaa ettei katto ym. pintavesiä saa johtaa talon sokkelia kuivattaviin salaojiin!

    • tein näin

      Meillä on sama ongelma viidestä sadevesikaivosta vetää vaan yksi, muut jäässä ja vesi jää sokkelin viereen killumaan.
      Meillä oli jääny sadevesikourun pätkiä jemmaan ja laitoin niitä joka syöksytorven alle. Valuupahan katolta tulevat vedet kauemmaksi talon seinustalta.
      Toki sopiihan siihen joku muukin vastaava juttu

      • ne voi

        jäätyä...? Eikö ne kaiveta niin syvään ja sellasella "torvella" ettei jäädy... Mihin ne putket johtaa? Jos tukko jossain niin toki sitten jäätyy mutta "viemärihän" on tyhjä putki, eikö? Meillä vm.-69 talo ja kolme sadevesiviemäriä eikä koskaan jäätyneet...


    • sulattaa

      kaivoja kuuman veden avulla ja porakoneeseen saatavan ns viemäri rassin avulla.

      onko talon sokkelissa patolevyjä?

      jos ei syy sokkelin näkymiseen saattaa olla että vesi valuu laatan väliin vieden maa ainesta mukanaan tai vesi valuu pohjalaatan alle.
      siis maa varaisessa perustuksessa joka on 2 laatala.
      googleta talon perustukset.

      et toisin maininnut mikä perustus tyyppi talossasi on.

      mihin muuten ränni kaivot laskee? onko putkien päällä styroks eristeenä syvyys vähintään 400mm maan pinnasta jos on ns piha kaivo onko se jäässä kunnan hulevesilinja jäässä? tai laskeeko johonkin ojaan oja umpi jääsä.??

      • aslkdjalsajslld

        Toisen rännin alla on ilmeisesti salaojaputken(samanlaista putkea)pää maan pinnassa, joten vesi valuu sinne ja toisen rännin alla on "tratti", joka menee maan sisään ja siis ilmeisesti myös salaojaputkeen... Ilmeisesti kamalan huono systeemi?!?!??


      • salaoja
        aslkdjalsajslld kirjoitti:

        Toisen rännin alla on ilmeisesti salaojaputken(samanlaista putkea)pää maan pinnassa, joten vesi valuu sinne ja toisen rännin alla on "tratti", joka menee maan sisään ja siis ilmeisesti myös salaojaputkeen... Ilmeisesti kamalan huono systeemi?!?!??

        Sadevesiputki siellä pitäisi olla. Se kyllä näyttää pikavilkaisulla samanlaiselta kuin salaojaputki. Salaojaputken pään ei missään nimessä kuulu olla maan pinnassa.


      • aslkdjalsajslld
        salaoja kirjoitti:

        Sadevesiputki siellä pitäisi olla. Se kyllä näyttää pikavilkaisulla samanlaiselta kuin salaojaputki. Salaojaputken pään ei missään nimessä kuulu olla maan pinnassa.

        Saattaa olla sadevesiputkikin(en ollut tätä ennen edes kuullut sellaisen putken olevan olemassa?), mutta se tosiaan näyttää samanlaiselta putkelta, miltä olen joskus nähnyt salaojaputken näyttävän. Ongelma nyt lienee siis se, että en tiedä taloista tarpeeksi ja siksi kaikki "epäkohdat" pomppaavat silmille ja alkavat vaivaamaan mieltä... Tosin seisova vesi on varmasti huonompi, kuin ei vettä laisinkaan.


      • alan ammattilainen
        aslkdjalsajslld kirjoitti:

        Saattaa olla sadevesiputkikin(en ollut tätä ennen edes kuullut sellaisen putken olevan olemassa?), mutta se tosiaan näyttää samanlaiselta putkelta, miltä olen joskus nähnyt salaojaputken näyttävän. Ongelma nyt lienee siis se, että en tiedä taloista tarpeeksi ja siksi kaikki "epäkohdat" pomppaavat silmille ja alkavat vaivaamaan mieltä... Tosin seisova vesi on varmasti huonompi, kuin ei vettä laisinkaan.

        kun tarpeeksi kauan jahkailette vesiongelmienne kanssa, saatte kaupanpäälle kunnon vesivahingon taloonne. (www.rel.fi)


    • omistajalta

      moi

      Kandee varmaan kysäistä talon entiseltä omistajalta mitä hän tietää sen talon salaojista ja sadevesijärjestelmistä. Pyydä vaikka paikan päälle katsomaan tilanne.

      Meillä olivat salaojaputkistot keturallaan ja niitä siellä sitten kävi talon edellinen omistaja sekä talon rakentaja pällistelemässä.

      Jos tuosta salaoja/sadevesi asiasta tulee talolle jonkinlainen ongelma, niin on hyvä että sen on esittänyt edellisille omistajille tarpeeksi ajoissa (reklamaatio-aika).

      Kannattaa tosiaan perehtyä mm salaojitukseen ja muuhunkin kiinteistön hoito asioihin, sillä asukkaalla on velvollisuus pitää huolta omaisuudestaan, ja tämä tulee vastaan sitten jos joskus myytte talon.

      tsemppiä!

      • jaksa koko

        Ei sitä jaksa koko ajan olla krassaamassa kaiken maailman putkia, pitää sitä elää ja pilettääkin. Se on sen ajan mure missä kunnossa talo on myydessä. Vikoja on varmasti tarpeeksi reklamaation tekemistä varten vaikka olisi joka päivä haalarit päällä. Myyjän kusetus on itse selvyys joka tapauksessa. Tärkeempää on osata hävittää rahat jos joutuu myymään.


    • mulla kans

      yksi sadevesiviemäri on niin umpijäässä, ettei se tietenkään heti alkukeväällä vedä. Sulamista pitää auttaa esim. karkealla suolalla tai kuumalla vedellä. Siksi aikaa kun on jäässä mulla on astiaviritys rännin alla, ja manuaalityhjennys.

      Kun viemäri sit sulaa niin ongelma tietysti poistuu heti.

      Muut viemärit sulaa melko pian, kun ovat auringon puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe