Elikkäs kesälomareissu suunnitelmia tehdään, Frankfurtiin ois halvat lennot mutta onko siellä tekemistä/näkemistä viikoksi? Välimatkat muihin kaupunkeihin näyttää pitkille, mutta jos vuokraisi vaikka auton? Kaikkea tietoa Frankfurtissa käyneiltä otetaan vastaan kun jotenkin ei nyt osu silmään täältäkään mitää.:) Kiitos.
Frankfurt
4
663
Vastaukset
- Keine Deutsche
http://personal.inet.fi/surf/tenerife/frankfurt.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Frankfurt_am_Main
http://www.suomalaiset.de/forum/archive/index.php/t-6516.html
Saksassa, jopa Frankfurtin ympäristössä on niin paljon nähtävää että et ehdi viikossa juuri mitään. Aja vaikka länteen Moselin laaksoon. Äläkä unohda käydä Mainzissa Gutenbergin museossa ihmettelemässä ensimmäisiä painettuja kirjoja.
Hahnin kenttä ei ole Frankfurtissa - tämä tiedoksesi vain jos sinne lennät.
Tästä sinulle auto: https://www.arguscarhire.com/
Asuin Frankfurtin kupeessa 8 vuotta, kunnes muutimme Bodenjärvelle. Yllätyksekseni poikani lähtikin Frankfurtiin opiskelemaan ja viihtyy hyvin!- toisin
Paljon Saksassa viihtyneenä koen, ettei Frankfurtin alue niin paljoa anna.Kaupungin museot eivät ole kovin kiinnostavia, muu Saksa antaa enemmän shoppailijalle.Kaupunki ei ole esteettinen kohde ym.Palvelu on etenkin Bayerissa toissa luokkaa.
Myönteisenä ovat lähialueen pienemmät kaupungit ja se, että alueella puhuttava saksa on selkeää ja helposti ymmärrettävää.
Asia on tietysti makukysymys ja jokainen haluaa eri asioita.
- Koblenzin molemmin puolin
Tarkoitat kaiketi kenttää Frankfurt-Hahn, josta on lyhyt matka Reinille ja Moselille. Siellä on varmaan lähitienoon upeimmat jokivarsimaisemat, mutta siihen tarvitaan auto. Siellä menee viikko hujahtamalla.
- Heidelbergissa
Oltiin viime kesänä reissussa Saksassa. Lennettiin Frankfurtiin ja sieltä matkustettiin junalla (matka-aika vähän alle tunti) Heidelbergiin, ja oli kyllä onnistunein tekemäni matka! Aivan mahtavat jokimaisemat ja todella kaunis ja tunnelmallinen vanhakaupunki ja tietenkin näyttävä Heidelbergin linna. Laulun sanoin: menetin sydämeni Heidelbergille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417467Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393891Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172178- 421447
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261447- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411002Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907