Sony Cyber-shot DSC-HX1 tulossa huhtikuussa reilun 500 hintaan. http://www.sony.fi/lang/fi/product/dsc-h-series/dsc-hx1
Sony lupaa DSC-HX1:n sisältämän 9,1 megapikselin cmos-kennon vähentävän kuvassa näkyvää kohinaa ja mahdollistavan jopa 10 ruutua sekunnissa etenevän sarjakuvauksen.
Sony Cyber-shot DSC-HX1 tallentaa lisäksi teräväpiirtovideota, jonka suurin tarkkuus on 1080/30p.
Sarjakuvaus perustuu mekaaniseen sulkimeen, joten nopeus 10 ruutua sekunnissa saavutetaan kennon täydellä tarkkuudella. Tässä mielessä HX1:n suorituskyky ylittää monet järjestelmäkamerat.
Vähässä valossa kuvattaessa kohinaa vähentää uusi erikoistoiminto, joka ottaa kohteesta kuuden ruudun sarjan. Kun kuusi kuvaa yhdistetään kamerassa, kuvassa näkyvä kohina vähenee valmistajan mukaan dramaattisesti.
Toinen jännittävä erikoistoiminto on pyyhkäistävä panoraamakuvaus. Se yhdistää panoraamakuvan otoksista, jotka tallentuvat muistiin nopeana sarjana samalla kun kameraa liikutetaan. Panoraamakuvia voi katsoa rullaamalla näkymää kolmen tuuman näytöllä, digitaalisissa S-sarjan kuvakehyksissä tai PlayStation 3:ssa.
Objektiivina on vakaimella varustettu 28-kertainen Sonyn G-sarjan zoom. Polttoväli vastaa kinokamerassa aluetta 28 - 560 mm, ja valovoima on f/2,8 - 5,2. Kääntyvä kolmen tuuman näyttö koostuu 230 000 kuvapisteestä.
Tärkeimmät asetukset tehdään kätevästä peukalopyörästä - siis samaan tapaan kuin monissa järjestelmärungoissa.
Mielenkiintoista, ehkä... kunnon samplekuvia ei ole vielä netissä, videoita kyllä, HD mainos http://www.youtube.com/watch?v=tcSKRstIgGU
naminami
Onko tässä järkkärini
10
1746
Vastaukset
- Räpi
Tuohan ei ole järkkäri, vaan H-sarjan kompakti!??
- väittänytkään ?
että tuo Sony olisi järkkäri. Ajattelin vain josko voisin jo myydä järkkärini sinulle (sopivaan ylihintaan) ja ostaa itselleni tuollaisen edullisen lelun ?!
aloittaja ;=) - Räpi
väittänytkään ? kirjoitti:
että tuo Sony olisi järkkäri. Ajattelin vain josko voisin jo myydä järkkärini sinulle (sopivaan ylihintaan) ja ostaa itselleni tuollaisen edullisen lelun ?!
aloittaja ;=)http://www.sony.fi/lang/fi/product/dsc-h-series/dsc-hx1 tässä ei ole järkkärisi.
lopettaja ;=) - kommenttiisi
Räpi kirjoitti:
http://www.sony.fi/lang/fi/product/dsc-h-series/dsc-hx1 tässä ei ole järkkärisi.
lopettaja ;=)vai oliko se vain mielipide ? Katotaan nyt onko lelusta mihinkään, täh ?
- Muilta osin
Voi olla, mutta tuon kokoisella kennolla saattaa kohina vielä jäädä aika huomattavaksi.
Taas näitä turhia lisukkeita survotaan kameroihin.- sanottiin
että 50% vähemmän kohinaa. No on sitä toki sitten siinä vieläkin, heh...
- ∞…‰
Parasta tuossa on 30 f/s -video, Sony hallitsee videotekniikan
Älä osta vielä seuraavassa mallissa on:
—automaattinen hymynsynnytys
—kuvaajan puheohjaus (vrt navigaattorit)
—kotiinkuljetus
—punanenäisyyden poisto ja ensiapu
Peukalopyörää ei tarvita (kaksisuuntainen puheohjaus)- ZIPZAP
Jos haluat asiallisia vastauksia näihin kysymyksiin niin älä nyt ainakaan tälle foorumille laita kysymyksiä!! Täällä tuntuu olevan asialla pennut ja vastaavat, jotka ovat unohtaneet ottaa ilta-/aamulääkkeensä.
- Ei kelpaa...
Ei siitä ole. Liian pieni kenno. Objektiivin laatu ei varmasti ole tasainen koko polttovälialueella. Huono terävyysalueen säätö. Laajakulma f:2,8-8.0 ja tele f:5,2-8.0. Huono etsin. Hitaat toiminnat. Suttuiset kuvat yli 200-400 ISO.
Humpuukki sarjakuvaus 10 kuvaa sekunnissa on vain yhden (1) sekunnin mittainen ja sen jälkeen tulee 17 sekunnin talletustauko.
Muutamia negatiivisia asioita:
* Pixel level quality not great; visible sharpening and NR artefacts
* ISO 800 - 3200 noisy and of limited use
* Noise reduction destroys fine detail at anything over ISO 400, effects visible at base ISO
* Electronic view finder is low resolution and small
* Focus hunts in low light situations
* Lens zooming action quite slow
* Takes a long time to turn on and off
* Continuous shooting locking you out for up to 17 seconds can be quite frustrating
* Quite expensive
* Uses Memory Stick (Se on Sony)
Olisko noi pitänyt kääntää?
Sopii tietysti sellaiselle, joka haluaa saada tavallisimmat kuvaustilanteet hoidettua yhdessä paketissa, mutta mikään järjestelmän korvaaja se ei ole.- Ihan täysi
lelu. Tulipahan kokeiltua.
No, vahingosta viisastuu.
Älkää tuhlatko rahojanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2442266Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151491Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141426Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711265Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t221004Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177891Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19826- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101745